SME

Vyšetrovanie emisií: vládu klamali, zmluvu zatajili, no výpovede nestačili

Denník SME si cez infozákon vyžiadal uznesenie, ktorým polícia zastavila vyšetrovanie emisnej kauzy.

Bývalý minister životného prostredia za Slovenskú národnú stranu Ján Chrbet.Bývalý minister životného prostredia za Slovenskú národnú stranu Ján Chrbet. (Zdroj: SME/Vladimír Šimíček)

Prinášame vám najzaujímavejšie informácie, ktoré dokument odhalil.

1.Zmluvu tajili aj pred vlastnými úradníkmi

Keď v roku 2008 predávalo ministerstvo životného prostredia vedené Slovenskou národnou stranou emisie garážovej firme Interblue Group, predaj nepripravovali štátni úradníci, hoci na ministerstve mali odbor obchodovania s emisiami.

„Nevedeli sme, že predaj prebieha. Zistili sme to, až keď nám prišla kópia vykonaného prevodu emisných kvót, aby sme ju archivovali,“ povedala policajtom vtedajšia pracovníčka odboru. Dokument im doručili v decembri 2008, od podpisu zmluvy s Interblue ubehol mesiac.

Vyšetrovanie potvrdilo aj neštandardnú prípravu zmluvy. Podľa pravidiel ju mali schvaľovať právnici ministerstva, no ani tí ju podľa výpovedí nevideli. „Bolo celkom bežné, že sa predpisy nedodržiavali,“ vypovedala pracovníčka právneho odboru.

Zmluvu štát nechcel po jej podpise zverejniť, nakoniec to spravil v júni 2009. Ministrov za SNS a premiéra Roberta Fica usvedčila z klamstva.

Nízku cenu povoleniek vysvetľovali tým, že sme predávali len „horúci vzduch“, no v skutočnosti sme prevzali aj povinnosť použiť zisk z predaja na zatepľovanie budov či výmenu kotlov. Takéto previazanie inde výrazne zvýšilo ceny povoleniek, štáty ich predávali aj za dvojnásobok.

2.Vládu o emisiách klamali
Kauza emisie
Ako začala
  • 15. októbra 2008 prvá Ficova vláda schválila predaj emisií,
  • 13. novembra 2008 uzavrel štát s Interblue zmluvu,
  • koncom roka 2008 Trend upozornil na čudný obchod,
  • Fico obchod obhajoval, neskôr vzal SNS envirorezort.

Keď minister Ján Chrbet (SNS) priniesol v októbri 2008 na vládu návrh na uzatvorenie zmluvy s Interblue, informoval, že keď emisie do konca roka 2008 nepredáme, nadobro o ne prídeme. Polícia to považuje za účelovú lož.

„Ide jednoznačne o nepravdivé tvrdenie, pretože podľa Kjótskeho protokolu možno preniesť nevyužité povolenky do nasledujúceho obdobia,“ píše vyšetrovateľ.

Ani „viaceré neštandardné postupy a rozhodnutia“ však nestačili, aby bol ktokoľvek obvinený zo zločinu.

3.Výpovede z cudziny polícii nestačili

Vyšetrovanie ukázalo, že za nevýhodný predaj emisií sú zodpovední dvaja ľudia. Ich mená polícia nezverejnila, no jedným z nich je zrejme exminister Chrbet.

Vyšetrovateľ ich nechcel obžalovať, pretože nezískal dosť dôkazov, že štát skutočne predal povolenky nevýhodne. Nestačia jednoduché matematické počty, cenu povoleniek ovplyvňuje mnoho faktorov, tvrdí v uznesení.

Na obvinenie polícii nestačili ani výpovede vysokopostavených českých, belgických a maďarských úradníkov, ktorí sa podieľali na obchodoch s emisiami vo svojich štátoch. Česi podľa ich výpovedí predávali tonu emisií asi za desať eur, Maďari za desať až dvanásť, Belgičania emisie nakupovali, tonu asi za trinásť eur.

Vyšetrovateľ sa zaujímal o ceny aj v Poľsku, no tí ich neprezradili pre záväzok mlčanlivosti.

Tonu emisií kúpila Interblue za 5,05 eura, vzápätí ju predala japonskej sprostredkovateľskej firme Asuka Green Investment za 8,2 eura. Interblue zarobila minimálne 47 miliónov eur. Bez zisku neobišla ani Asuka, ktorá naše emisie predala japonským elektrárňam po 9,50 eura, zarobila tak 19,5 milióna eur.

4.Pranie špinavých peňazí neriešili

Uznesenie o zastavení vyšetrovania nevýhodného predaja emisií má štyridsať strán, polícia na nich rekapituluje štyri roky vyšetrovania podozrení zo zneužitia funkcie verejného činiteľa a porušenia povinnosti pri správe štátneho majetku.

Pozadie emisného obchodu polícia nerozkrýva. Kam putovali peniaze, ktoré na úkor Slovenska získala Interblue? Skončili na účtoch politikov a úradníkov?

Hovorkyňa policajného prezídia Andrea Dobiášová vraví, že pranie špinavých peňazí v súvislosti s emisným kšeftom riešia od júna 2010. „Vyšetrovanie naďalej pokračuje,“ povedala.

Či už polícia odhalila, kto sa skrýva za spleťou schránkových firiem, neprezradila. Podozrenia smerovali aj k mecenášom Smeru.

5.Japoncov odkázali na Interblue

Policajné vyšetrovanie vôbec prvýkrát úplne odkrýva, ako sa naše emisie dostali do Japonska. Príbeh vyrozprávali vyšetrovateľom pracovníci japonskej poradenskej firmy Mizuho.

Najali si ju majitelia elektrárne vo Fukušime či Osake, aby zistili, od koho by bolo výhodné nakúpiť kvóty.

Počas prieskumu trhu objavili možnosť zobchodovania emisií na Slovensku, pracovníci firmy Mizuho spolu s majiteľmi elektrárne vo Fukušime sa preto stretli vo februári 2008 s ľuďmi z nášho ministerstva životného prostredia.

Japonské firmy sa následne rozhodli naše emisie kúpiť, pracovníci firmy Mizuho preto založili spoločnosť Asuka Green Investment. Keď prišli rokovať na Slovensko o podmienkach predaja, zistili, že emisné povolenky priamo od štátu kúpiť nemôžu.

„V mesiaci september 2008 pri stretnutí mu bolo oznámené, že emisie sa budú predávať cez firmu Interblue Group, a preto treba ďalej rokovať s touto firmou,“ cituje polícia pracovníka firmy Asuka Green Investment.

Meno človeka, ktorý povedal, že emisie budeme predávať len cez Interblue, je v uznesení vyčiernené. Asuka nakoniec emisie kúpila od Interblue a so ziskom ich predala japonským elektrárňam.

6.Garáž bola od kamaráta

Firma Interblue získala prívlastok garážová, pretože ako sídlo mala zaevidovanú garáž v americkom štáte Washington.

Americká FBI preto vypočúvala majiteľa nehnuteľnosti i ľudí, ktorí sa na zakladaní americkej Interblue podieľali.

Výpoveď majiteľa garáže polícia nezverejnila celú, no dá sa z nej vyčítať, že so zriadením sídla Interblue súhlasil na žiadosť svojho blízkeho spolupracovníka.

„Požiadal ho, či by na jeho adresu nemohla byť posielaná pošta určitých spoločností, pričom by ju po roztriedení preposielal ďalej,“ cituje výpoveď majiteľa garáže polícia.

Za tieto služby dostával ročne tristo dolárov. Chodila mu napríklad pošta Interblue Group či nadácie Sparrow Quest, ktorá je registrovaná v Nevade, populárnej pre voľné daňové predpisy. Väčšinou išlo o výpisy z kreditných kariet či bankových účtov.

Mali nechať súd, aby zvážil dôkazy

Minister vnútra Robert Kaliňák sa k vyšetrovaniu emisií nevyjadruje.

BRATISLAVA. Najmenej tri štáty predávali v roku 2008 emisie drahšie ako Slovensko, no ani výpovede ich predstaviteľov polícii nestačili na to, aby sa pokúsila postaviť pred súd politika zodpovedného za ich nevýhodný predaj.

Polícia vyšetrovanie stopla v septembri, koncom roka rozhodnutie potvrdila špeciálna prokuratúra.

Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer) jej rozhodnutie nekomentuje. „Ide o vec špeciálnej prokuratúry.“

Odborníci na trestné právo boli ochotní o kauze Interblue hovoriť len pod zárukou anonymity.

„Polícia môže hodnotiť dôkazy voľne, no pri troch výpovediach ide prinajmenšom o zaujímavé rozhodnutie,“ povedal jeden z nich.

Mohli to aspoň skúsiť

Bývalý elitný policajt vraví, že polícia sa má v pochybnostiach prikloniť na stranu verejného záujmu.

„Mohli to minimálne skúsiť. Až súd má dôkazy zvážiť a pri pochybnosti rozhodnúť v prospech obvineného.“

Na vyvrátenie tvrdení bývalého ministra životného prostredia Jána Chrbeta, že sme emisie predali výhodne, nestačili polícii svedectvá.

„Tieto tvrdenia nie je možné objektívne vyvrátiť, pretože okrem Slovenska žiadna z krajín nezverejnila obsah zmluvy, ktorou emisie predávali,“ napísal vyšetrovateľ.

Oslovený bývalý policajt si nemyslí, že prebiehajúce vyšetrovania prania špinavých peňazí sa podarí dokončiť.

„Keď teraz rozhodli, že nevýhodný predaj nie je zločinom, tak peniaze sa nemohli zašpiniť. Nie je ich teda treba ani prať.“

Muňko tvrdí, že nevedel

S Chrbetom sa spojiť nepodarilo. Jeho bývalý štátny tajomník a dnešný šéf Sociálnej poisťovne Dušan Muňko zo Smeru zas potvrdzuje výpovede svojich kolegov.

„Nevedeli sme ani to, že sa nejaký obchod chystá. Zistili sme to až z materiálu, ktorý minister predložil na rokovanie vlády.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (30. 3. 2024)
USD 1.081
AUD 1.661
CZK 25.305
JPY 163.450
CAD 1.467
GBP 0.855
HUF 395.260
PLN 4.312
CHF 0.977
SEK 11.525

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  2. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  3. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  7. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 19 613
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 557
  3. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 11 562
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 201
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 953
  6. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 363
  7. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 4 491
  8. Hyundai má akciu na SUV modely. Koľko môžete ušetriť? 4 450
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 49 122
  2. Juraj Kumičák: Kolaborant 21 486
  3. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 770
  4. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 548
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 579
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 417
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 6 435
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 396
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 49 122
  2. Juraj Kumičák: Kolaborant 21 486
  3. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 770
  4. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 548
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 579
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 417
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 6 435
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 396
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu