1.Bude viac práce?
Zamestnanosť má síce v roku 2014 stúpnuť, no len veľmi mierne. Odhady ekonómov hovoria, že sa vytvorí asi päťtisíc nových pracovných miest, čo nie je veľa.
Pracovné miesta by mohli viac vznikať v službách. „Najmä pokiaľ ide o drobné služby pre občanov, rôzni opravári, malé reštaurácie, remeslá,“ hovorí šéf Republikovej únie zamestnávateľov Marián Jusko.
Tiež v stavebníctve za predpokladu, že sa uzavrú diaľničné tendre, ktoré prebiehajú, a začne sa stavať.
Firmy budú mať podľa Juska aj v roku 2014 veľký záujem o profesie, ako sú nastavovači strojov a automatov alebo o zváračov. No aj o IT odborníkov.
Rok 2014
S čím ráta vláda
- Rast HDP: 2,2 %
- Zamestnanosť: 0,2 %
- Nezamestnanosť: 14,3 %
- Rast spotrebiteľských cien: 1,7 %
- Nominálny rast miezd: 2,8 %
- Reálny rast miezd: 1,1 %
Zdroj: rozpočet na rok 2014
„Najmä o softvérových architektov a IT vývojárov,“ hovorí lovkyňa mozgov Lucia Štellerová.
Keďže nezamestnanosť je stále vysoká, nahráva to biznisu softvérových hier, myslí si šéf Saxo Bank pre strednú Európu Karol Piovarcsy.
Väčšiu šancu nájsť si prácu môžu mať mladí ľudia a tí, čo sú bez nej viac ako jeden rok. Je to preto, že štát nachystal viacero programov, ktoré majú podporiť ich zamestnávanie. Firmy napríklad nebudú za dlhodobo nezamestnaných rok platiť odvody.
„Na pracovnom trhu si však výraznejšie nepolepší žiadna skupina,“ hovorí analytik Inštitútu zamestnanosti Michal Páleník.
Pohoršiť si môžu tí nezamestnaní, ktorí budú mať povinnosť verejnoprospešných prác a odmietnu ich.
2. Budeme mať viac peňazí?
Platy v ekonomike majú rásť mierne rýchlejšie ako inflácia. Za predpokladu, že nezamestnanosť klesne a reálne platy stúpnu, čo sa čaká, domácnostiam by nemalo zostať menej peňazí ako v tomto roku.
Vyššie platy budú mať zamestnanci vo verejnom sektore. Väčšine stúpnu o 16 eur, učiteľom o 20 až 40 eur. Štátnym úradníkom sa mzdy zvýšia v podstate prvýkrát od krízy.
Ušetriť môžu domácnosti, kde tvorí významnú nákladovú položku elektrina. Domácnostiam v priemere zlacnie o sedem percent.
„Výdavky na bývanie budú buď rovnaké, možno mierne nižšie,“ očakáva analytik Slovenskej sporiteľne Martin Baláž.
Motoristi tankovať lacnejšie nebudú, predpovedajú ekonómovia.
3. Čo s peniazmi a čo ak chýbajú
Väčšina občanov má peniaze uložené v bankách. Ročný vklad je na trhu najčastejšie úročený menej ako jedným percentom.
Úročenie vkladov zostane nízke aj v roku 2014.
„Myslím si, že úroky na vklady pôjdu dole aj v budúcom roku. Šesť bánk ich znižovalo aj teraz v decembri, a to pri rôznych splatnostiach vkladov,“ hovorí analytik bankových produktov Maroš Ovčarik.
Analytici nepredpovedajú lepší rok ani pri dlhopisoch. „Ani garantované dlhopisové fondy v druhom pilieri by preto nemali zarobiť viac ako v tomto roku,“ hovorí analytik Colossea Boris Tomčiak.
V tomto roku zarobili od 0,6 percenta do dvoch percent.
Získať by mohli tí, čo pôjdu do akcií. Makléri si myslia, že nahor pôjdu ceny amerických aj európskych akcií. Už v tomto roku zarobili aj 30 percent.
Tí, čo uvažujú o hypotéke, dostanú zrejme podobnú sadzbu, akú by dostali aj v tomto roku, čo je úrok okolo štyroch percent.
Banky síce majú priestor na zlacnenie hypoték, lebo zatiaľ do ich cien nepremietli veľmi nízke úroky ECB. A aj z porovnania v eurozóne vychádzajú naše hypotéky draho.
„Ja si nemyslím, že banky siahnu na svoje marže,“ hovorí Ovčarik.
Tí, ktorým sa bude končiť v budúcom roku viazanosť úrokovej sadzby na hypotéku, môžu získať nižší úrok. Úroky na peňažnom trhu sú nižšie ako pred dvoma či troma rokmi.