Kellner nedávno kúpil O2, vďaka podielu v Telekome by mohli obaja operátori ušetriť pri budovaní spoločnej siete.
BRATISLAVA. Čech Petr Kellner zvažuje, že cez svoju skupinu PPF sa pokúsi od Slovenska kúpiť 49 percent akcií firmy Slovak Telekom.
Hovorca PPF Radek Stavěl pre denník Hospodárske noviny odmietol tieto špekulácie komentovať, SME ich potvrdili traja manažéri z nášho telekomunikačného sektora.
Či PPF dostane možnosť rokovať o kúpe štátneho podielu v Telekome, závisí od toho, či si naň nemecký koncern Deutsche Telekom uplatní predkupné právo.
Nemci už avizovali, že verdikt, či kúpia celý 49-percentný podiel štátu, alebo len časť, oznámia tesne predtým, ako Ficova vláda záväzne rozhodne o privatizácii.
Kellner už spoločne podniká so slovenskou vládou, spolu s J&T a podnikateľom Danielom Křetínskym ovládli 49 percent akcií SPP.
Môže spojiť sieť s O2
Telekom
- Slovenské telekomunikácie sme predali v roku 2000,
- štát predal 51 percent akcií nemeckému Deutsche
Telekomu za 1 miliardu eur, - ako menšinový akcionár
nemáme žiadne právomoci, Nemci nám dlhodobo
odmietajú vyplatiť
dividendy 70 miliónov eur.
Pre PPF má podiel v Telekome význam najmä teraz, keď Kellner kúpil mobilného operátora O2.
Keby menšinový podiel v Telekome prevzal a s väčšinovým nemeckým akcionárom sa dohodol na spoločnom používaní mobilnej sietí, Telekom by si s O2 podelil náklady na jej budovanie a údržbu.
Zároveň by sa tak PPF vyhla stopnutiu obchodu Protimonopolným úradom. Cez úrad môže obchod prejsť len vtedy, keby Kellner v Telekome prebral pozíciu Slovenska a ostal menšinovým akcionárom, ktorý sa nebude podieľať na riadení podniku.
Bývalý šéf Telekomunikačného úradu Branislav Máčaj považuje spájanie sietí za prospešné, no nechce sa mu veriť, že by PPF chcela podiel v Telekome len pre spoločnú sieť.
„Majú možnosti, ako sa na tom dohodnúť aj bez kúpy akcií,“ hovorí.
Manažér z Telekomu
Okrem PPF sa podľa informácií SME vážne zaujíma o podiel v Telekome skupina KKCG českého milionára Karla Komárka.
O podnikanie v telekomunikáciách sa už pokúša v Česku, kde cez lotériovú firmu Sazka súťaží o licencie na mobilnú 4G sieť.
Komárek bude mať pri privatizácii nášho Telekomu výhodnú pozíciu, pretože na riadenie svojho biznisu si najal skúseného telekomunikačného manažéra Roberta Chvátala, ktorý predtým pre nemecký Deutsche Telekom pracoval. Viedol rakúsky a slovenský T-Mobile.
Hovorca skupiny KKCG Dan Plovajko nechcel na otázky o slovenskom Telekome odpovedať, pretože firma zvykne komentovať len uzavreté obchody, no pripustil, že prípravu privatizácie sledujú.
„Priebežne analyzujeme rôzne investičné príležitosti,“ povedal SME Plovajko. Dodal, že telekomunikácie patria medzi oblasti, kam chce KKCG investovať.
Ministerstvo hospodárstva tvrdí, že zatiaľ neprebehli ani neformálne debaty so záujemcami o 49-percentný podiel štátu v Telekome.
Štát chystá scenár predaja
S Nemcami sme sa zatiaľ nedohodli, ako bude predaj prebiehať.
Scenár má byť súčasťou memoranda o spoločnom postupe, ktoré momentálne zástupcovia štátu a Deutsche Telekomu dokončujú, vyplýva zo stanoviska ministerstva.
„Informáciu o stave projektu máme predložiť vláde do konca tohto roka,“ dodal hovorca ministerstva Stanislav Jurikovič.
Za Radičovej vlády sa očakávalo, že predaj menšinového podielu v Telekome by štátu priniesol asi miliardu eur. Ficova vláda hovorí o sume 600 až 800 miliónov eur.
Spoločné siete šetria aj miesto
Konkurentov pri spájaní sietí motivujú aj klesajúce tržby, deľbou nákladov na vysielače môžu udržať ziskovosť
BRATISLAVA. Česká Telefónica, ktorú skupina PPF Petra Kellnera kupuje spolu so slovenskou O2, sa dohodla na spoločnej mobilnej sieti s tamojším operátorom T-Mobile už minulý mesiac. Tak ako náš Telekom, tak aj český T-Mobile patrí pod nemecký koncern Deutsche Telekom.
Využívanie mobilných sietí viacerými operátormi či budovanie spoločných je bežné aj v zahraničí, takéto partnerstvá podporuje aj Európska komisia. Chce predísť tomu, aby si každý operátor postavil hustú sieť vysielačov.
Spoločné budovanie sietí je čoraz populárnejšie aj preto, že náklady na výstavbu a prevádzku vysielačov sa delia počtom partnerských firiem. Je to lákadlo zvlášť v čase, keď operátorom tržby klesajú, no dopyt ľudí po modernejších technológiách rastie.
Naši operátori to využívajú zatiaľ najmä v miestach, kde je výhodné mať spoločný vysielač, napríklad preto, že v centre mesta niet voľného miesta či chýbajú povolenia pamiatkového úradu.
„Spoločné využívanie sietí prinesie zákazníkom lepšie pokrytie a služby a operátorom zefektívni ich prevádzku,“ komentuje hovorkyňa O2 Martina Jamrichová.
Operátor podľa informácií SME momentálne o partnerstve s konkurenciou nerokuje.
Telekom na otázky neodpovedal, Orange tému nechcel komentovať.