SME

Falzifikáty dostane charita bez súdu, no logá musia vystrihnúť

Ministerstvo financií navrhlo, aby sa falšovaný tovar, ktorí zhabú colníci, dal sociálne odkázaným.

Dnes sú mnohé domovy odkázané na kúpu oblečenia na trhoviskách.Dnes sú mnohé domovy odkázané na kúpu oblečenia na trhoviskách. (Zdroj: Ilustračné SME - Gabriel Kuchta)

Ako prvé si z neho vyberú Štátne hmotné rezervy.

BRATISLAVA. Detský domov v Topoľčanoch dostáva na oblečenie a obuv pre jedno dieťa 120 eur ročne. Topánky stoja niekoľko desiatok eur, papuče minimálne desať eur.

„Sme nútení kupovať oblečenie v čínskych obchodoch, aby nám to vyšlo,“ vraví riaditeľka domova Viera Miklášová. Staršie deti, ktoré chcú kvalitnejšie a drahšie oblečenie, si naň musia našetriť z peňazí, čo dostávajú.

Topoľčiansky domov podporujú najmä dobrovoľní darcovia. Ak by sa mohol prihlásiť aj o oblečenie či topánky falšovaných značiek, ktoré zhabali colníci, privítal by to. „Takýto tovar by sme brali všetkými desiatimi,“ priznáva Miklášová.

SkryťVypnúť reklamu

Nie vždy si vyberú

Zákon, ktorý by mal od januára 2014 umožniť rýchlejšie posunúť zadržaný falšovaný tovar na humanitárne účely, musí schváliť parlament. Ak ním prejde, o tovar sa budú môcť prihlásiť nielen detské domovy, ale aj sociálne zariadenia a neziskovky.

„Je efektívnejšie zhabané veci využiť, ako spáliť,“ myslí si Michaela Micháleková, sociálna pracovníčka detského domova Studienka v Bratislave. O záujme detí o takéto oblečenie však pochybuje.

„Ľudia nám nosia obnosené šatstvo, no deti si z neho málokedy niečo vyberú,“ hovorí. Dodáva, že aj deti z domova by chceli nové a značkové veci.

Záujem by mali

Oblečenie a topánky, ktoré zadržali dolníci, by využilo aj občianske združenie Vagus, ktoré pomáha ľuďom bez domova. Dnes sa dostáva k oblečeniu vďaka zbierkam. „Stále to nestačí, šatstvo by sa nám veľmi zišlo,“ vraví Sergej Kára zo združenia.

SkryťVypnúť reklamu

Posúvanie zabaveného oblečenia charite podľa Káru už funguje v Prahe. „Bezdomovci si tam bežne obúvajú rovnaké 'značkové' tenisky zo zhabaného tovaru,“ dodal.

Oblečeniu by sa potešili aj Dom Márie Magdalény v Žakovciach, ktorý pomáha mladým ženám a opusteným matkám s deťmi či Slovenská katolícka charita, ktorá spravuje charitatívny sklad.

„Chodia k nám nezamestnaní, invalidní dôchodcovia, ale aj mamičky, ktoré si nedokážu zabezpečiť všetko potrebné z materskej,“ vysvetľuje Radovan Gumulák, generálny sekretár katolíckej charity.

Zhabali najmä textil

Najviac zhabaného tovaru pripadá na Colný úrad v Trnave. Do konca augusta zaistil 355-­tisíc kusov falšovaného tovaru. Išlo hlavne o textil a obuv, ale aj kuchynské náradie, príbory a voňavky.

SkryťVypnúť reklamu

„Keby sa tento tovar predal ako originálny, majiteľom ochranných známok by vznikla škoda vyše 16 miliónov eur,“ vraví Iveta Švárna z Colného úradu v Trnave. Zhabané veci sa po dohode medzi predajcami a držiteľmi ochrannej známky zlikvidovali.

Likvidácia tovaru, ku ktorej dôjde pri dohode držiteľa ochrannej známky a majiteľa falšovaného tovaru, na náklady toho druhého, nie je jediným spôsobom, ako naložiť s falšovaným tovarom.

Ten, kto vlastní ochrannú známku už dnes môže dať Finančnej správe súhlas na použitie falšovaného oblečenia na humanitárne účely, vraví Švárna. No predtým musí súd potvrdiť, že ide o falzifikát.

„V minulosti sme už zhabaný tovar dostali. Išlo o čínske sandále, ktoré sa darovali deťom počas misie v Albánsku,“ hovorí Gumulák.

SkryťVypnúť reklamu

Nový zákon však ráta s tým, že falzifikátmi sa nebude zaoberať súd.

„Pri tovare na domácom trhu sa súhlas súdu vyžadovať nebude. Tovar pod colným dohľadom sa poskytne tretej strane iba so súhlasom poškodeného,“ vraví Marek Ročkár z ministerstva financií.

Prvé budú hmotné rezervy

Skôr, ako štát ponúkne zhabaný tovar detským domovom či neziskovkám, spýta sa, či oň nemá záujem Správa štátnych hmotných rezerv.

Potom bude oblečenie, obuv, ale aj pracie prášky či iný tovar, ktorý treba na zaistenie základných potrieb ľudí v núdzi, rozdávať podľa poradia, v akom sa záujemcovia prihlásia. Finančné riaditeľstvo by malo uverejňovať ponuku tovaru na webe.

Z tričiek budú musieť najskôr vystrihnúť logá

Odborníčka na patentové právo považuje posúvanie napodobenín oblečenia do charity za nezmysel. Ich používanie má aj zdravotné riziká.

SkryťVypnúť reklamu

BRATISLAVA. Keď budú výrobcovia odevov či obuvi súhlasiť s tým, aby napodobeniny ich výrobkov skončili v detských domovoch, ich používanie bude mať ďalšiu podmienku.

Tí, ktorí si tričká či športovú obuv falšovaných značiek budú chcieť zobrať, sa musia zaviazať, že z nich odstránia ochranné známky.

Tričká s dierami

V lepšom prípade pôjde o odpáranie loga z trička. V horšom prípade by odstránenie ochranných známok mohlo viesť k zničeniu celého výrobku. Chránené totiž nemusí byť len logo, ale aj dizajn topánky či väčšia potlač trička.

„Kto bude takýto odev nosiť? Bude niekto zašívať diery po vystrihnutých ochranných známkach?,“ pýta sa patentová zástupkyňa Dagmar Čechvalová z patentovej a známkovej kancelárie inventa, ktorá rieši problémy s napodobeninami už druhé desaťročie.

SkryťVypnúť reklamu

Páranie a zašívanie tovaru bude podľa ministerstva financií platiť ten, kto bude falšovaný tovar používať, teda napríklad detské domovy.

Výrobcovia či dovozcovia originálnych značiek odevov a topánok nemusia s posúvaním napodobenín súhlasiť aj z obavy, že charitatívne organizácie sa pokúsia pred odstránením ochranných známok tovar speňažiť.

Zákon preto ráta s tým, že colníci po istom čase detské domovy či charitu navštívia, aby overili, čo s napodobeninami urobili.

Zdravotné riziká overia

„Úmysel môže byť dobrý a táto téma je aj ľúbivá, pretože vláda ide dať niečo na charitu, ale výsledok bude veľmi zlý,“ hodnotí Čechvalová.

Keby sa odev a obuv dali nosiť aj po vystrihnutí loga či potlače, nosenie falzifikátov má aj zdravotné riziká.

SkryťVypnúť reklamu

„Keď hovoríme o falošnej kozmetike, pracích práškoch a hračkách, to je nezmysel. Používajú sa totiž pri nich nebezpečné farbivá a zmesi,“ varuje.

Dnes môže bezpečnosť odevov či kozmetiky posudzovať Slovenská obchodná inšpekcia. „Pred uvoľnením tovaru na humanitárne účely bude preverený, či je zdravotne vhodný,“ hovorí šéf colníkov František Imrecze.

Kto testy zaplatí?

Zákon predkladá, že colníci posunú testy napodobenín obchodnej inšpekcii. No kto testovanie zaplatí, už zákon nerieši. Očakáva sa, že financovanie testov ošetrí Smer až keď bude zákon v parlamente. (Oprava: Toto tvrdenie nie je pravdivé. Či vôbec bude treba špeciálnu úpravu financovania testov, uvidia úradníci podľa toho, aký bude záujem zo strany charity o falošné odevy.)

SkryťVypnúť reklamu

Dnes likvidáciu tovaru financujú aj výrobcovia originálneho tovaru, keď chcú tovar rýchlo zničiť. Keď to nesúri, náklady vymáhajú od falšovateľov.

Adam Valček

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (11. 4. 2025)
USD 1.108
AUD 1.791
CZK 25.110
JPY 161.280
CAD 1.561
GBP 0.858
HUF 406.750
PLN 4.254
CHF 0.930
SEK 11.019

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 329
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 567
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 338
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 399
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 541
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 244
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 558
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 515
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Dôvodom sú dovozné clá, ktoré povedú k zvýšeniu cien.


TASR 1
Ilustračné foto.

Celkové tržby dosiahli 23,3 miliardy eur.


SITA 1
Ilustračné foto

Spotrebiteľské ceny v Česku v marci medziročne vzrástli.


SITA
Ilustračné foto

Náladu na trhoch výrazne ovplyvňuje Trumpova obchodná politika.


TASR 4
SkryťZatvoriť reklamu