Agentúrnu správu sme o 20:35 nahradili článkom SME.
BRATISLAVA. Dostavba tretieho a štvrtého bloku atómky v Mochovciach sa môže opäť natiahnuť. Tvrdí to Greenpeace po rozhodnutí Najvyššieho súdu, ktorý riešil spor medzi ochranármi a Úradom jadrového dozoru.
Greenpeace tvrdí, že keď sa predlžovalo stavebné povolenie pre Mochovce, malo sa diskutovať aj s ochranármi, potvrdil to aj Najvyšší súd. Dodatočné povolenie na zmenu stavby už totiž podľa Greenpeace hovorí o inom projekte, než s akým sa rátalo v povolení z roku 1986.
Dostavba
- Investorom 3. a 4. bloku v Mochovciach sú Slovenské elektrárne.
- 66 % v nich vlastní taliansky Enel a zvyšok štát.
- Akcionári sa nevedia zhodnúť na zvyšovaní rozpočtu investície.
- Hovorilo sa, že bude treba asi 3 miliardy eur, dnes už asi o 700 miliónov viac.
- Termíny na dostavbu Mochoviec sa posunuli asi o dva roky. Posledný blok tak má začať vyrábať elektrinu v roku 2015.
„Investor prišiel o kľúčové rozhodnutie, bez ktorého nemožno pokračovať v stavebných prácach,“ vraví po verdikte Najvyššieho súdu Juraj Rizman, riaditeľ Greenpeace Slovensko.
Podľa ministerstva hospodárstva nečítajú ochranári verdikt súdu správne. Vysvetlenie však nechalo na Úrad jadrového dozoru.
Ten tvrdí, že Greenpeace pustí k celej dokumentácii, ktorá sa dostavby týka. Dodáva, že súd nezrušil rozhodnutie úradu, ktorým povolil zmenu stavby elektrárne. Ide podľa úradu iba o rozhodnutie o odvolaní ochranárov. No úrad nejasne píše o tom, že rieši „vylúčenie odkladného účinku“ pretože ide o „naliehavý hospodársky záujem“.
Hlavný investor Mochoviec, taliansky Enel, sa práce na dostavbe nechystá prerušiť. „Najvyšší súd nezrušil stavebné povolenie,“ napísali Slovenské elektrárne.
Marek Šmida z advokátskej kancelárie Havlát and Partners po prečítaní rozhodnutia súdu tvrdí, že Mochovce sa môžu dostavať, ale iba v rozsahu, ktorý dovoľuje pôvodné stavebné povolenie, a nie povolenie na zmenu stavby.
Už teraz pritom dostavba Mochoviec mešká dva roky. Má byť o niekoľko stoviek miliónov eur drahšia, než sa čakalo, pre dodatočné bezpečnostné opatrenia po tragédii vo Fukušime. Štát sa s Enelom na zvýšení nákladov stále nedohodol.