SME

Kríza v žilinskej nemocnici trvá, Zvolenská zastavila plánované operácie

Výpovede žilinských lekárov sa môžu šíriť do ďalších nemocníc.

V Žiline je pre výpovede lekárov veľká nervozita, do nemocnice z Bruselu cestovala aj ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská.V Žiline je pre výpovede lekárov veľká nervozita, do nemocnice z Bruselu cestovala aj ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská. (Zdroj: SITA)

Lekári z nemocníc nezabudli na nesplnený prísľub tretieho zvýšenia platov. Výpoveďami za pohotovostí za ne môžu začať bojovať.

Agentúrne spravodajstvo sme doplnili autorským článkom denníka SME.

BRATISLAVA. Protestujúci žilinskí lekári sa ani vo štvrtok večer nedokázali dohodnúť s vedením fakultnej nemocnice na obnovení riadneho chodu oddelení.

Napriek tomu, podľa hovorkyne ministerstva zdravotníctva Zuzany Čižmárikovej, ústavné pohotovostné služby dokáže nemocnica zabezpečiť aj nasledujúce dni.

Do žilinskej nemocnice prišla priamo z Bruselu ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská, aby v nemocnici zastavila všetky plánované a odkladné operácie a zrušila tak aj koncovú funkciu nemocnice.

Rozhodnutie žilinských lekárov nenastúpiť do pohotovostných služieb len niekoľko desiatok minút pred ich začiatkom považuje ministerka zdravotníctva za neetické a nemorálne, právnici už preverujú, či nejde aj o trestný čin.

„My si skutočne nemôžeme dovoliť čakať, ako sa ráno vyspí lekár zo žilinskej nemocnice a či sa rozhodne prísť do práce, alebo neprísť do práce. Preto sme sa rozhodli, že s okamžitou platnosťou zastavujem dňom 7. decembra všetky plánované a odkladné operačné výkony až do odvolania. Žilinská nemocnica v súčasnosti prestala plniť funkcie fakultnej a koncovej nemocnice a preto aj prestáva byť koncovou nemocnicou. Ja si ctím právo na štrajk, nie je však silnejšie ako právo na zdravie a právo na život,“ povedala na brífingu priamo v žilinskej nemocnici Zvolenská.

"Pacienti sú v ohrození, nemôžeme viac čakať. Žilinská nemocnica prestala plniť funkciu koncovej nemocnice," povedala. Znamená to, že nemocnica už nebude mať istú zmluvu od zdravotných poisťovní.

Riaditeľ: Stroskotali sme na platoch

Podľa riaditeľa žilinskej fakultnej nemocnice Štefana Voláka sľubne sa vyvíjajúce rokovanie stroskotalo na platoch.

Volák lekárskym odborárom ponúkol, že stiahne výpovede, ktoré dal 18 lekárom, a zruší aj zlúčenie oddelení.

„Za to som požadoval, aby podpísali dodatok, že budú slúžiť ústavné pohotovostné služby, ktoré doposiaľ v žiadnej zmluve nemajú, a že sa dohodneme na nejakom znížení mzdy na úroveň porovnateľných slovenských nemocníc. Podmienkou bolo, že pokiaľ budeme jednať o tomto finančnom nároku, tak oni zagarantujú, že budú slúžiť pohotovostné služby. Na to nepristúpili, takže v tejto chvíli sme sa nedohodli. Nedá sa vrátiť do bodu nula v tom zmysle, že ja všetko zruším a oni nedajú žiadnu garanciu,“ uviedol po päťhodinovom rokovaní s lekármi riaditeľ nemocnice Štefan Volák.

Lekári sa odmietli vyjadriť s odôvodnením, že im to zakazuje nariadenie riaditeľa, ten to poprel.

Masová akcia

Fakty
Najvyššie platy
  • Platy lekárov v Žiline sú najvyššie na Slovensku.
  • Vyše polovica z nich v auguste a septembri zarábala od 2501 do 3500 eur.
  • V nemocnici je zamestnaných 228 lekárov.
Zdroj: ministerstvo zdravotníctva

Situácia vo Fakultnej nemocnici v Žiline bola kritická počas celého dňa. Lekári po druhej popoludní masovo odmietali nastúpiť na pohotovostné služby.

Protestovali tak proti výpovediam, ktoré dostali ich kolegovia z ortopédie. Jedným z nich bol aj podpredseda lekárskych odborov.

Lekárom v Žiline prekážalo aj to, že tam vláda povolala vojenských lekárov.

Krízu a výpadok lekárov malo zvrátiť večerné, napokon neúspešné rokovanie vedenia nemocnice s lekármi.

Napriek tomu, podľa hovorkyne ministerstva zdravotníctva Zuzany Čižmárikovej, ústavné pohotovostné služby dokáže nemocnica zabezpečiť aj nasledujúce dni.

Výpoveď z pohotovostných služieb dalo podľa ministerstva 134 z 228 lekárov nemocnice. Tieto služby pritom nie sú povinné, iba dobrovoľné. Lekári odmietli slúžiť napríklad aj na novorodeneckom oddelení.

Ešte v priebehu dňa hrozila dokonca aj evakuácia pacientov, čo sa napokon nestalo.

V prípade kritickej situácie sú v blízkosti Žiliny dve veľké štátne nemocnice. Jedna je v Martine, cesta autom zo Žiliny do Martina trvá zhruba pol hodiny, do Ružomberka je to zhruba dvakrát toľko.

Novinka sa môže šíriť

Odmietanie pohotovostných služieb môže byť novým nátlakovým nástrojom lekárskych odborov aj v iných nemocniciach ako v Žiline. Lekárski odborári totiž stále žiadajú od vlády tretie zvýšenie platu sľúbené ešte pri štrajku pred rokom.

O koordinovanej celoslovenskej akcii píše v e-maile lekár, ktorý chce zostať v anonymite.

Možnosť, že lekári nebudú súhlasiť s vykonávaním služieb v roku 2013 nad limity, ktoré určuje Zákonník práce aj v iných nemocniciach, nevylúčil šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský. „Takéto rozhodnutie je legitímna vec každého človeka,“ odpovedal, či uvažujú nad touto možnosťou.

„Podpísanie súhlasu so službami na budúci rok podmienime úpravou pracovných zmlúv ohľadne tretieho zvýšenia a zákona o plate lekára,“ píše sa v e­maile podpísanom Visolajským.

Denník SME ho má k dispozícii. Odborový predák po jeho prečítaní nevylúčil jeho pravosť.

„Neviem vám garantovať, že všetko, čo je v takomto e­maile, som napísal,“ reagoval.

Lekár podľa Visolajského dáva súhlas na vykonávanie nemocničných služieb nad limity, ktoré určuje Zákonník práce na konci alebo na začiatku kalendárneho roka.

Visolajský napríklad v septembri zarobil v hrubom 2044 eur. Údaj je z jeho výplatnej pásky, ktorú po opakovanom naliehaní ukázal denníku SME.

Ako atestovaný lekár pediater má od 1. júla základnú mzdu v hrubom 1461 eur. Zvyšných vyše 580 eur zarobil aj na nadčasoch a službách.

Stanovisko Lekárskeho odborového združenia

Je nám ľúto, že pán riaditeľ Štefan Volák sa nechce dohodnúť napriek tomu, že mu lekári vyšli v ústrety a tak ako sme vás informovali už pred pár dňami ponúkli aj zníženie svojej mzdy.

Ich podmienkou bolo aby ušetrené finančné prostriedky boli použité na zvýšenie mzdy pre ostatný zdravot. personál, to znamená pre zdravotne sestry sanitárov, laborantov a ostatných zdravot. pracovníkov.

Problém žilinskej nemocnice nie je v tom, že 80-90% jej príjmov ide ma na mzdy, ale v nízkych platbách od zdravotných poisťovní, ktoré tvoria vysoké zisky aj na úkor nemocníc.

Podľa údajov Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou zisk súkromnej poisťovne Dôvera dosiahol minulý rok 39mil. euro. Bohužiaľ DRG systém, ktorý by riešil spravodlivé platby od poisťovní táto vláda odsunula ma rok 2016.

Veríme, že rovnako ako žilinčanom nebude osud žilinskej fakultnej nemocnice ľahostajný ani primátorovi Žiliny ako ani županovi ŽSK. A spolu dokážeme zachovať nemocnicu v Žiline so štandardom, ktorý poskytovala pacientom až do zásahu Štefana Voláka.

Stále nechápeme, ako mohli byť lekári vyhodení z dôvodu nadpočetnosti, ak pre ich nahradenie bolo nutné povolať armádu. Očakávame, že nadpočetnosť týchto lekárov ako dôvod ich prepustenia pán riaditeľ vysvetlí celému Slovensku.

šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský

S tmou nastúpili uniformy

Na pohotovosti slúžia v Žiline vojaci. Lekári nemôžu hovoriť.

ŽILINA. Pod bielymi lekárskymi plášťami majú maskáčové uniformy. Žilinskej nemocnici pomáhajú od stredy vojenskí lekári. Odmietajú sa nechať fotografovať, zostávajú za zatvorenými dverami oddelení.

Uplynulú noc slúžili na úrazovke dvaja vojaci s jedným zamestnancom nemocnice. Slúžiť by mohli podľa ministra obrany Martina Glváča (Smer) aj dlhšie ako do konca roka.

Naposledy vojenskí lekári zasahovali pri hromadných výpovediach z minulého roka.

Smernica o tichu

Rozprávať veľmi nechceli ani lekári z nemocnice. Vedenie nepoprelo smernicu o zákaze komunikácie.

„Ide o štandardnú smernicu, ktorá takýmto spôsobom upravuje komunikáciu s externým prostredím v mnohých nemocniciach. Doteraz v Žiline chýbala,“ povedala však hovorkyňa nemocnice Mária Koporecová. Nemocnica chce tak zabrániť poplašným správam.

Lekári pomáhali rýchlo

Nemocnicou sa vo štvrtok šírila aj správa, že pre krízový režim zomrela na ortopédii 64-ročná žena. Štyri dni po operácii endoprotézy ju zabila embólia.

„Mala viac zlúčených chorôb, kde je riziko embólie naozaj vysoké,“ povedala hovorkyňa Koporecová.

Do minúty ženu podľa hovorkyne resuscitoval lekár z ARO, do troch minút tam bol aj ortopéd. Zdravotnú starostlivosť podľa nej nezanedbali. Na oddelení nebol ortopéd, ten tam však nebýval ani pred protestom.

Juraj Milo, zilina.sme.sk

Považskú Bystricu zatiaľ nevyužili

Urgentných pacientov by previezli do Martina, v tamojšej Univerzitnej nemocnici zatiaľ nikoho zo Žiliny neprijali.

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Nemocnicu s poliklinikou (NsP) v Považskej Bystrici zatiaľ v súvislosti s údajne kritickou situáciou vo Fakultnej nemocnici (FN) v Žiline nikto oficiálne nepožiadal o spoluprácu a možnosť umiestnenia pacientov. TASR o tom informoval námestník riaditeľa nemocnice Igor Steiner.

"My sme schopní prijať pacientov na interné, detské oddelenie, chirurgiu, ortopédiu, neurológiu, prípadne paliatívu a na oddelenie dlhodobo chorých," povedal Steiner.

Žiadneho pacienta zo žilinskej nemocnice vo štvrtok neprijali ani v Univerzitnej nemocnici v Martine. TASR o tom informovala PR manažérka zariadenia Katarína Kapustová.

Podľa Branislava Servu z Lekárskeho odborového združenia FN v Trenčíne o 16.00 hodine sa stretli lekári s vedením nemocnice. Podľa jeho slov môže trvať dlho a akékoľvek informácie podajú až po jeho skončení.

V žilinskej fakultnej nemocnici s poliklinikou je krízový stav. Dôvodom je hromadné vypovedanie služieb zo strany ďalších lekárov na dôležitých oddeleniach nemocnice. Po 15.30 h by sa tak o pacientov nemal kto postarať, preto ich prevážajú do iných zariadení.

Ako pre TASR ozrejmila hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková, všetkých urgentných pacientov prevážajú do Martina a okolitých nemocníc, keďže sa nedá starostlivosť o pacienta vzhľadom na krátkosť času zabezpečiť za pomoci ďalších vojenských lekárov.

Riaditeľovi zariadenia Štefanovi Volákovi podľa jej slov vypovedanie služieb lekári oznámili písomne vo štvrtok poobede.

TASR

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (19. 4. 2024)
USD 1.068
AUD 1.657
CZK 25.254
JPY 164.820
CAD 1.469
GBP 0.856
HUF 393.930
PLN 4.326
CHF 0.970
SEK 11.637

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  4. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  5. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  6. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  7. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  2. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  3. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  4. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  5. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  6. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  7. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 743
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 669
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 210
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 101
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 118
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 916
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 387
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 258
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 100 099
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 80 507
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 319
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 34 007
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 31 408
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 643
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 18 893
  8. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom 12 850
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Predseda vlády SR Robert Fico.

Privítal záver o využití aj súkromných zdrojov na oživenie domácej ekonomiky.


TASR
Ilustračné foto

Batériové úložiská tak predbehli plyn, vodné aj jadrové elektrárne.


SITA
Výstražná tabuľa a technológia zariadenia plynovodu na prepojovacom bode Budince – reverz.

Rokovalo sa aj o Balkánskej ceste.


TASR
Ilustračné foto

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť analyzovala novelu dôchodkového systému.


TASR
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 100 099
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 80 507
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 319
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 34 007
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 31 408
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 643
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 18 893
  8. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom 12 850
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťZatvoriť reklamu