BRATISLAVA. Aké pracovné skúsenosti a vzdelanie majú šéfovia pobočiek Sociálnej poisťovne, odmieta verejnoprávna inštitúcia pod vedením poslanca Smeru Dušana Muňka povedať.
Mimovládke Transparency International Slovensko (TIS) odmietla ukázať životopisy šéfov, ktorí do funkcie nastúpili od 1. júna. Ide o 26 riaditeľov, čo je väčšina z 36 šéfov pobočiek.
Transparency sa chce proti verdiktu odvolať. „Je tu jasný verejný záujem,“ vraví jej šéf Gabriel Šípoš.
Riaditelia pobočiek sú podľa zákona súčasťou manažmentu poisťovne, nejde teda o jej bežných pracovníkov. „Politici tvrdia, že vyberajú odborníkov, no verejnosti neukážu, či sú naozaj kvalifikovaní,“ vraví Šípoš.
Čo je správne a zákonné?
Rozhodnutie nezverejniť životopisy odôvodňuje poisťovňa paragrafom, podľa ktorého nemôže bez súhlasu riaditeľov pobočiek zverejniť ich osobné údaje. „Všetci uvedení riaditelia nesúhlasili so sprístupnením ich životopisov,“ tvrdí poisťovňa.
Jej hovorca Peter Višváder dodal, že so zverejnením životopisov šéfov pobočiek problém nemajú. „Bez ich súhlasu nám to nedovoľuje zákon,“ tvrdí.
„Žiaľ, asi je to v súlade so zákonom,“ komentoval postup poisťovne advokát Tomáš Kamenec: „Politicky by však mali povedať, koho nechali riadiť poisťovňu.“
Odborník na infozákon z Via Iuris Peter Wilfling upozornil, že životopisy by mohli zverejniť len bez osobných údajov, teda dátumu narodenia či mena.
„Iná otázka, ale už nie právna, je, či by nemalo byť v záujme poisťovne preukázať, akú majú kvalifikáciu jej riaditelia,“ dodal Wilfling.
Vysvetľovať nechcú
Keď sme oslovili niektorých riaditeľov s otázkou, prečo nechcú ukázať životopisy, narazili sme na odpor. „Obráťte sa na hovorcu,“ reagovala šéfka pobočky v Rimavskej Sobote Zuzana Kéderová.
Šéfka pobočky v Trenčíne Elena Dávidková po otázke zložila telefón.
Riaditeľka pobočky v Trebišove Jana Mondiková síce odkázala na hovorcu, no tvrdí, že so zverejnením nesúhlasila pre osobné údaje. Keby si TIS pýtala dáta o vzdelaní či skúsenostiach, situácia by bola podľa nej iná.
Jeden zo šéfov pobočiek pod podmienkou anonymity povedal, že na nezverejnení životopisov sa riaditelia dohodli s ústredím.
Starší prieskum TIS ukázal, že ani iné štátne firmy nechcú ukazovať životopisy šéfov. Zo 45 najväčších podnikov ich zverejnila tretina. Keď sa mimovládka pozrela na 15 zahraničných štátnych firiem, 13 z nich nemalo problém zverejniť životopis šéfa.