SME

Ľudí bez práce má posudzovať komisia (chystané zmeny pre nezamestnaných)

Obmedzí sa počet príspevkov a ubudne administratívy. Vedenie ministerstva práce avizuje nové služby zamestnanosti.

Úrady práce čakajú zmenyÚrady práce čakajú zmeny (Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME - JÁN KROŠLÁK)

Na osem príspevkov stačí splniť formálne podmienky nároku. Ministerstvo práce chce, aby ich poskytovanie posudzovali výbory.

Deväť rokov stačilo nezamestnanému splniť formálne podmienky nároku na ten-ktorý príspevok a bol jeho. Od apríla budúceho roka zrejme bude potrebovať aj vyjadrenie zástupcov rôznych úradov, zamestnávateľov a odborov.

Ministerstvo práce navrhuje, aby poskytovanie príspevkov posudzoval „výbor pre otázky zamestnanosti“. „V jednom okrese sa možno polovica peňazí minie na podporu živnostníkov, v inom okrese to nebude ani desať percent,“ povedal štátny tajomník ministerstva Branislav Ondruš (Smer).

Vedenie chce, aby úrady práce mohli reagovať podľa potreby. „Nedávať peniaze tam, kde to nie je potrebné.“

Závislosť od tretích osôb

Úrad poskytuje a úrad „môže poskytnúť“ je rozdiel. „Zásadne nesúhlasíme s návratom slovíčka môže v súvislosti s poskytovaním príspevku na zriadenie chráneného pracoviska,“ píše živnostník s ťažkým zdravotným postihnutím Zdenko Šmondrk.

Návrh novely zákona o službách zamestnanosti hovorí, že výsledky schvaľovania, ako aj ich dôvody budú na internete.

„Komisia sú konkrétni ľudia, ktorí subjektívne rozhodnú, komu sa príspevok dá. Je to živná pôda pre malú okresnú korupciu,“ povedal Ľudovít Kaník (SDKÚ). Zákon o službách zamestnanosti pochádza z čias, keď bol ministrom práce.

Smer presadí svoje

Maximálna výška niektorých príspevkov sa zníži, obdobie udržania pracovného miesta sa predĺži: z dvoch na tri roky. „Je to neúnosné zhoršenie podmienok a ďalší dôvod na nevytváranie chránených dielní,“ píše Šmondrk.

Od minulého týždňa zbiera podpisy pod petíciu za zachovanie súčasného stavu.

„My počítame s financovaním aktívnej politiky zamestnanosti v takej istej miere ako tento rok alebo vlani,“ tvrdí Ondruš.

Pokiaľ ide o podporu zamestnávania zdravotne postihnutých ľudí, od roku 2007 sa výdavky na jedno pracovné miesto zvýšili o 240 percent. „Takýto nárast výdavkov sa nedá vysvetliť infláciou alebo zvýšením prevádzkových nákladov.“

Pripomienok bude veľmi veľa

Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) čoskoro zverejní hodnotenie služieb zamestnanosti v členských krajinách. Slovensko má údajne najhoršie personálne zabezpečenie: napríklad na jedného pracovníka pripadá osemnásobne viac klientov ako v Nemecku.

Posilniť stav zamestnancov úradov práce však neprichádza do úvahy.

Obmedzí sa počet príspevkov a ubudne administratívy. Úradníci v regiónoch majú ešte niekoľko návrhov.

„Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny nemá vo svojej kompetencii kontrolu vykonávania nelegálnej práce,“ hovorí riaditeľ úradu v Michalovciach Marián Červeňák. (Oprava: chybný údaj - úrad kontrolu nelegálnej práce má v kompetencii, za chybu sa ospravedlňujeme.)

Pre zefektívnenie práce s nezamestnanými by podľa neho pomohlo, keby zamestnávatelia mali povinnosť nahlasovať a odhlasovať voľné pracovné miesta.

Pripomienkové konanie návrhu sa už skončilo. Minister práce Ján Richter (Smer) povedal, že parlamentu chce návrh predložiť v januári.

„Je tu relatívne veľmi dlhé časové obdobie na to, aby jednotlivé pripomienky, ktorých predpokladám, že bude veľmi veľa, boli objektívne zhodnotené a zapracované do materiálu,“ povedal Richter.

Príspevky a plánované zmeny

Osem príspevkov s obmedzeným nárokom

  • na samostatnú zárobkovú činnosť,
  • na absolventskú prax,
  • na zriadenie chránenej dielne alebo chráneného pracoviska,
  • na samostatnú zárobkovú činnosť občana so zdravotným postihnutím,
  • na činnosť pracovného asistenta,
  • na podporu zamestnania znevýhodneného uchádzača,
  • na podporu zamestnanosti pri ochrane pred povodňami,
  • na udržanie občana so zdravotným postihnutím v zamestnaní.

Príspevky na živnosť

  • obmedzenie maximálnou výškou – v takej výške, akú schváli úrad,
  • povinnosť predkladať ročné správy o podnikaní,
  • vzdialenie opätovného nároku na príspevok z piatich na osem rokov;
  • pozastavená živnosť: príspevok sa môže poskytnúť po 12 mesiacoch v evidencii nezamestnaných.

Príspevok na zriadenie chráneného pracoviska

  • zníženie v závislosti od miery nezamestnanosti v okrese,
  • iba na čiastočnú úhradu nákladov súvisiacich so samostatnou zárobkovou činnosťou – nie na mzdy ani na odvody,
  • výplata do 30 dní od doručenia dokladov o výdavkoch, povinnosť predkladať doklady do šiestich mesiacov od uzatvorenia dohody.

Prechodné ustanovenia

  • Dohody o príspevkoch vrátane ich súm spred 1. januára 2013 platia naďalej.
  • Postavenie chráneného pracoviska, ktoré úrad práce priznal pred 1. januárom 2013, ostáva v platnosti do 31. decembra 2014.

(Zdroj: ministerstvo práce)

Chcú viac voľnosti

Úradník rozhodne, či klienta bude nútiť hľadať si prácu a ako často si ho predvolá.

Od budúceho apríla by sa niektorí nezamestnaní nemuseli pravidelne hlásiť na úrade práce a predkladať pečiatky od firiem v regióne ako potvrdenie o tom, že si aktívne hľadajú prácu. Prišli by len vtedy, ak im kontaktný zamestnanec má čo ponúknuť.

Byrokracia
  • Nezamestnaný je v súčasnosti povinný hľadať si zamestnanie a preukazovať to úradu najmenej raz za mesiac.
  • Úrad mu najmenej raz za mesiac musí ponúknuť vhodné zamestnanie alebo niektorú z aktivít.

„Keď máme pár tisíc voľných pracovných miest, je úplný nezmysel neustále vyžadovať od nezamestnaného, aby priniesol niekoľko potvrdení mesačne,“ povedal štátny tajomník ministerstva práce Branislav Ondruš.

Bude to znamenať, že uchádzač o zamestnanie si nemusí hľadať prácu? „Môže to znamenať aj to,“ tvrdí Ondruš. „Keď náš pracovník bude vedieť, že klient je údržbár - vodár a štyri firmy hľadajú údržbárov, tak mu povie: Budeš nosiť potvrdenie každý deň. Ale keď vie, že nemá možnosť nájsť si prácu, strávi s ním čas inak: Takúto robotu by si nechcel? Vieš si predstaviť, že by si dochádzal do susedného kraja?“

Návrh novely zákona o službách zamestnanosti predpokladá zmenu prístupu k nezamestnaným. „Vzhľadom na veľký počet administratívnych činností ostáva málo času na individuálny prístup ku klientovi a efektívnejšie sprostredkovateľské služby,“ tvrdí riaditeľ Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Michalovciach Marián Červeňák.

Ak úradník má voľnosť v rozhodovaní, má možnosť využívať to. Ondruš tvrdí, že časom sa doladí interný informačný systém. „Na tých úradoch, kde sú aktívni riaditelia, už vieme, čo pracovník robí. Budeme to porovnávať.“

(joč)

Dávke v nezamestnanosti znížia horný limit

Podpora v tomto roku môže byť vyššia ako dávka priznaná neskôr.

sm-0117-018f-mala.rw-120x90.jpgKonsolidácia verejných financií sa môže premietnuť aj do nárokov na dávku v nezamestnanosti. V januári sa obmedzí jej maximálna možná výška.

Dnes sa poistenec s nadpriemerným príjmom, ktorý príde o zamestnanie a zaeviduje sa na úrade práce, môže dočkať najviac 1201,70 eura. V prvej polovici budúceho roka to však bude podstatne menej – 801,10 eura.

Zmenu priniesla novela zákona o sociálnom poistení z 10. augusta tohto roka.

Čo najbližšie priemernej mzde

„Účelom tejto úpravy je obmedzenie maximálnej sumy dávky v nezamestnanosti na sumu približujúcu sa priemernej mzde,“ informuje Sociálna poisťovňa.

Rozhodujúcou veličinou na výpočet podpory je denný vymeriavací základ. Kým v súčasnosti nesmie prevýšiť podiel trojnásobku priemernej mzdy a čísla 365, od januára bude v zákone napísané „dvojnásobku“.

V prvej polovici roka bude maximum 51,6822 eura. Potom sa zvýši v závislosti od rastu priemernej mzdy.

Prechodné ustanovenie

Sumy priznané v tomto roku sa neznížia. „Tým, ktorí boli zaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie pred 1. januárom 2013, bude dávka určená, prípadne doplatená ešte podľa predchádzajúcej právnej úpravy,“ píše poisťovňa.

Podpora predstavuje polovicu denného vymeriavacieho základu poistenca. Dôležitý je súčet jeho miezd za dva roky pred zaradením do evidencie nezamestnaných.

Denný vymeriavací základ zodpovedá podielu tejto sumy a počtu dní tohto obdobia.

(joč, ILUSTRAČNÉ FOTO SME - VLADO ŠIMÍČEK)

Podnikanie bude mať prísnejšie pravidlá

Medzinárodné inštitúcie vyčítajú Slovensku zhovievavosť podmienok dotovaného podnikania.

Nezamestnaným sa môžu zhoršiť podmienky na podnikanie. Kto uspeje so žiadosťou o príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť, by od budúceho apríla nemal dostať všetky peniaze naraz.

podnik-120x90.jpgNávrh novely zákona o službách zamestnanosti hovorí, že najprv inkasuje najviac 60 percent a zvyšok potom, čo predloží správu o prvom roku podnikania. Pravidlá pomoci sa prispôsobia krajinám Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj.

„Žiadna krajina, ktorú (OECD) posudzovala, nevypláca tento príspevok jednorazovo. Mnohé to robia v troch krokoch,“ tvrdí štátny tajomník ministerstva práce Branislav Ondruš.

Medzinárodné inštitúcie odporúčajú aj sprísnenie nevyhnutnej dĺžky podnikania. Namiesto dvoch rokov má ísť o tri. Výška dotácie by sa však v podstate nezmenila.

prispevok_res.jpg

„V krajoch s podpriemernou nezamestnanosťou okrem Bratislavského dôjde k miernemu nárastu,“ povedal Ondruš.

Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť už nesie znaky nenárokovateľnosti. Žiadateľ je povinný absolvovať prípravu na podnikanie a obhájiť podnikateľský zámer. Obhajobu nemožno zopakovať.

(joč, ILUSTRAČNÉ FOTO - FOTOLIA)

Absolvent má zostať v odbore

Štátom financovaná príprava na prácu v mnohých prípadoch neplní účel.

Prax
Ďalšie zmeny
  • Nebude vekový limit. Dnes je hranicou 26 rokov.
  • Nebudú nutné tri mesiace v evidencii.

Absolventská prax zrejme nebude určená každému mladému človeku bez práce. Štát chce prispievať iba na prípravu vo vyštudovanom alebo v príbuznom odbore.

„V súčasnosti je možné, že človek, ktorý vyštuduje humanitné vedy, praxuje v technickej oblasti. Nedoplní si kvalifikáciu, ktorú získal na škole,“ hovorí štátny tajomník ministerstva práce Branislav Ondruš.

Kto sa nemôže zamestnať vo svojom odbore, môže ísť na rekvalifikáciu alebo si nájsť miesto s príspevkom na podporu zamestnávania znevýhodneného uchádzača. „Platiť mu prax v oblasti, v ktorej sa nedá zamestnať, sú jednoducho vyhodené peniaze.“

Zmeniť sa má aj výška príspevku. Kým dnes dosahuje životné minimum (194,58 eura), od apríla by malo ísť iba o 65 percent z tejto sumy.

„Toto nemá byť práca, ale spôsob zaúčania,“ povedal Ondruš.

(joč)

Dohodári prídu o odvody od štátu

Práca na dohodu bude znamenať vyradenie z evidencie nezamestnaných.

Evidovaný nezamestnaný si v súčasnosti môže na dohodu privyrobiť 143,40 eura mesačne. Od apríla budúceho roka to už nebude možné.

Práca na dohodu
  • Od januára do marca by nezamestnaný mohol zarábať na dohodu do 143,40 eura mesačne.
  • Od apríla by si musel vybrať: buď práca, alebo úrad práce.
  • Príjem na dohodu má plynúť len z poskytovania údajov pre štatistický úrad.

„Ak chce zostať na dohode, bude môcť ďalej pracovať, ale nebude v evidencii nezamestnaných,“ informuje ministerstvo práce.

Vláda už ubrala z atraktivity takéhoto pracovnoprávneho vzťahu: od januára bude podliehať odvodom do Sociálnej aj do zdravotnej poisťovne. Problém je, že pre niektorých nezamestnaných by to znamenalo duplicitné zdravotné poistenie.

Za uchádzača o zamestnanie platí štát.

„Komunikujeme o tom s rezortom zdravotníctva. Treba zasiahnuť do zákona o zdravotnom poistení,“ povedal hovorca ministerstva práce Michal Stuška.

Na dohodu o pracovnej činnosti alebo o vykonaní práce robí približne 70-tisíc ľudí evidovaných na úradoch práce. Vedenie rezortu očakáva, že od apríla bude pokračovať v práci asi tretina z nich.

„Nepochybujeme o tom, že minimálne tretina z nich sa stane zamestnanými, pretože vykonáva mnohomesačnú alebo dokonca niekoľkoročnú prácu.“

(joč)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (29. 3. 2024)
USD 1.081
AUD 1.661
CZK 25.305
JPY 163.450
CAD 1.467
GBP 0.855
HUF 395.260
PLN 4.312
CHF 0.977
SEK 11.525

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 19 066
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 926
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 546
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 955
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 434
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 424
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 936
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 527
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 363
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 655
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 455
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 838
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 462
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 378
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 344
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 436
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 363
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 655
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 455
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 838
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 462
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 378
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 344
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 436
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu