Zdravie pre seniorov od októbra opäť zdražie (Nové ceny vybraných liekov)

Vydané 28. 9. 2012 o 12:00 Autor: Jarmila Horáková

Do ambulancií budú prichádzať dôchodcovia s tým, že ich doterajšie lieky sú drahé a chcú iné. Vyššie doplatky sa dotknú 1495 liekov, pri 389 klesnú.

Darina Paulínyová je sedemdesiatsedemročná dôchodkyňa z Liptovského Mikuláša. Dlhé roky má chronicky choré srdce, problémy s vysokým tlakom, ale aj iné ochorenia. Podstúpila štrnásť operácií.

Aby jej zdravie ako­tak slúžilo, musí denne brať deväť až desať druhov liekov ráno a večer. K tomu ešte treba prirátať lieky proti bolesti.

Aj s vdovským poberá mesačne 400-­eurový dôchodok. Keď zaplatí dvesto eur za byt, zostáva jej z dôchodku polovica. Každý mesiac však musí dať v priemere šesťdesiat eur za lieky. Minulý štvrťrok jej zdravotná poisťovňa prvýkrát vrátila preplatok za doplatky liekov 14 eur.

Dôchodkyňa hovorí, že lieky si vyberá na dvakrát, ako jej vychádzajú peniaze. Odkedy poisťovne nehradia detralex, ktorý jej pomáhal pri zápale žíl, užíva iný liek, ktorý je bez doplatku.

„Som znechutená, že starých ľudí tento štát odpisuje a neumožní im pre peniaze liečbu, akú by si zaslúžili,“ ťažká si stará pani.

Peniaze alebo zdravie?

info
Najviac máme kardiakov
Fakty o pacientoch
  • niektorý z kardioliekov užíva 1,7 milióna Slovákov,
  • vyše milióna ľudí má vysoký krvný tlak,
  • najčastejším dôvodom hospitalizácie sú ochorenia srdca a ciev.

Ceny dvadsiatich liekov, ktoré najčastejšie užíva približne 550-tisíc pacientov s kardiovaskulárnym ochorením, dlhodobo klesajú, rovnako ako úhrady zdravotných poisťovní. Doplatky pacientov sa však naopak zvyšujú.

Najmä starší pacienti na dôchodku tak stoja čoraz častejšie pred dilemou, či zaplatia peniazmi, alebo zdravím, či si budú môcť dovoliť modernú liečbu, ktorú užívali doteraz.

Doplatky pacientov majú od októbra podľa zástupcov odborných lekárskych spoločností vzrásť o 51 miliónov eur. Ich rast je dôsledkom minuloročnej vyhlášky ministerstva zdravotníctva, pod ktorú sa podpísal bývalý minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH).

„Tá viaceré lieky na slovenskom trhu rozdelila do úhradových skupín, takzvaných klastrov a de facto pri týchto liekoch znemožňuje plnú úhradu poisťovne,“ povedal viceprezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ.

Do úhradových skupín je zaradená asi štvrtina liekov na základe toho, na aké ochorenie sú určené.

V októbri sa klastrovanie dotkne najmä liekov na srdcovo­cievne ochorenia, epilepsiu, psychózy, tráviace problémy, bolesti či na imunitu. Lekárnik Sukeľ hovorí, že napríklad pri niektorých liekoch na vysoký krvný tlak doplatky poskočia aj o vyše desať eur a týka sa to aj liekov, ktoré nemajú alternatívu bez doplatku.

Zúfalstvo v ordinácii

Praktická lekárka pre dospelých Miriam Brunová z Tepličky nad Váhom hovorí, že už doteraz zažívala v ordinácii často zúfalstvo seniorov, ktorí nemajú na vysoké doplatky.

„Veď pri liekoch pre kardiakov sa doplatky zdvihli o 13 aj 14 eur. Nezostáva im nič iné, len merať cestu ku kardiológovi a dať si predpísať iné, lacnejšie lieky, lebo zmenu môže urobiť len odborný lekár,“ vysvetľuje doktorka Brunová.

Rastúce doplatky sa týkajú aj ďalšej kategórie pacientov so psychickými ťažkosťami. Lívia Vavrušová, predsedníčka Slovenskej psychiatrickej spoločnosti, to dokazuje na príklade pacienta, ktorému sa doplatky za dva roky zvýšili pri rovnakej liečbe z necelých 13 eur takmer na 24 eur. Úhrada poisťovne v tom období klesla z vyše 116 na 44 eur.

Chystajú sa zmeny

Ministerstvo zdravotníctva chystá zmenu Uhliarikovej vyhlášky. „Ministerstvo už oslovilo odborníkov zo Slovenskej kardiologickej spoločnosti, ako aj neurológov a alergiológov, a pripravuje revidovanie vyhlášky, v ktorej zohľadníme všetky argumenty,“ povedala hovorkyňa Zuzana Čižmáriková.

 

ico

Preplatky za lieky prídu do konca mesiaca

Všetky tri zdravotné poisťovne už začali s vyplácaním doplatkov za lieky, ktoré si dôchodcovia vybrali v druhom štvrťroku.

Zdravotné poisťovne štvrťročne prepočítavajú, aké lieky a v akom množstve mali ich poistenci predpísané.

info
0, 17 eura
zaplatíte v lekárni za spracovanie receptu bez ohľadu na cenu lieku.

V týchto dňoch dôchodcovia a zdravotne ťažko postihnutí ľudia, ktorí majú nárok na vrátenie preplatkov za spotrebované lieky, ich už dostávajú na účet alebo im poštár prinesie poštovú poukážku.

Preplatky sa týkajú druhého štvrťroka tohto roku, teda mesiacov apríl až jún. Dotknú sa vyše 21-­tisíc ľudí, ktorým dve súkromné a štátna zdravotná poisťovňa vyplatia vyše 373­-tisíc eur. Všetky tri poisťovne v druhom kvartáli vykazujú nižší počet osôb, ktorým vznikol nárok na preplatky, ako to bolo obdobie predtým.

V oboch súkromných poisťovniach sa preplatky častejšie týkajú zdravotne ťažko postihnutých osôb, vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni ich naopak dostane viac dôchodcov.

Napríklad v Dôvere najvyšší vrátený doplatok dosiahol výšku 481,82 eura, v uplynulom štvrťroku to bolo 497,25 eura.

Ak si dôchodcovia chcú overiť, či majú nárok na preplatky, môžu tak urobiť aj sami na stránkach zdravotných poisťovní. Monika Šimunová zo zdravotnej poisťovne Dôvera, povedala, že u nich poistenci v elektronickej pobočke vidia aj to, aké antibiotiká užívali, kedy presne a ktorý lekár im ich predpísal.

O konkrétnej výške úhrady, ako aj o spotrebovaných liekoch poisťovne ľudí informujú listami.

(or)

 

ico

Kto má nárok na preplatok

  • peniaze-120x90.jpgDôchodcovia, ktorí poberajú mesačnú penziu nižšiu, ako je polovica z priemernej mzdy v hospodárstve z roku 2010, čo je aktuálne 384,50 eura,
  • potom majú nárok na vrátenie doplatkov za lieky, ktoré im predpísali lekári. No iba za predpokladu, že v lekárni za ne štvrťročne zaplatili viac ako 45 eur,
  • pri zdravotne ťažko postihnutých ľuďoch a invalidných dôchodcoch je liekový limit 30 eur za štvrťrok.

(or, ILUSTRAČNÉ FOTO - VLADO ŠIMÍČEK)

ico

Bežné lieky na recept sa dajú vybrať do siedmich dní

Platnosť lekárskeho predpisu je časovo obmedzená, ale dajú sa vybaviť výnimky.

Bežný lekársky predpis platí sedem dní, predpis na antibiotiká tri dni. Podľa Zuzany Hrabákovej z bratislavskej lekárne Zelená farmácia, platí recept na omamné a psychotropné látky len päť dní. Ešte kratšiu platnosť má recept, ktorý vám lekár predpísal na pohotovosti. Lieky si treba vybrať do 24 hodín.

Ak by sa seniori chceli liekmi predzásobiť, majú smolu, lebo lekár im nový liek môže predpísať iba na jeden mesiac.

Ak ide o chronických pacientov, ktorí isté liečivá užívajú dlhodobo, tak im ich lekár predpisuje najviac na tri mesiace.

Pokiaľ by však chceli penzisti vycestovať k deťom či k vnúčatám, alebo na dlhšiu dovolenku do zahraničia, lekár môže urobiť výnimku a predpísať im lieky aj na dlhšie.

Na jednom recepte môžu byť predpísané najviac dva druhy liekov. Výnimku tvoria recepty na omamné a psychotropné látky, na ktorých je len jeden liek.

„Ak lekáreň jeden z liekov nemá vôbec alebo ho nemá v dostatočnom množstve, pacient dostane výpis z receptu,“ povedala Hrabáková.

V lekárňach zažívajú aj situácie, keď dôchodca nemá dostatok peňazí.

„Aj toto sa dá vyriešiť, vystavíme mu výpis a do siedmich dní si ich môže prísť vyzdvihnúť,“ povedala Hrabáková.

(or)

 lieky_res.jpg

 Pre zväčšenie obrázku kliknite

 

Hlavné správy

SPORT.SME.SK

Slováci nezvládli duel s Bieloruskom, postup na ME si stále nezaistili

Ak by zvíťazili nad Bieloruskom, prvýkrát v histórii by postúpili na majstrovstvá Európy. Futbalisti Slovenska však zápas nezvládli. Prehrali 0:1. V pondelok budú musieť vyhrať v Luxembursku.

TECH

Japonci budujú šalátovú farmu, ktorá funguje bez ľudí, slnka a hliny

Roboti a počítače obslúžia celý farmársky cyklus bez znečisťovania prírody.

ZAHRANIČIE

Američania menia stratégiu. Sýrskym povstalcom dodajú zbrane

Nový prístup má postupne zvýšiť útočnú kapacitu síl proti militantom v Sýrii.

AUTO.SME.SK

Škoda ukázala Fabiu kombi Scout Line

Český výrobca spojil karosériu kombi s plastovými dizajnovými doplnkami.

Recepty majú obmedzenú platnosť. Ak momentálne nemáte peniaze a lieky už lekár predpísal, v lekárni vám môžu vystaviť výpis a získate odklad na týždeň.

Recepty majú obmedzenú platnosť. Ak momentálne nemáte peniaze a lieky už lekár predpísal, v lekárni vám môžu vystaviť výpis a získate odklad na týždeň.

Foto: ILUSTRAČNÉ SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní