SME

Partner Penty: Dôveru štát získa, len ak ju vyvlastní

Za prvej Ficovej vlády bola Dôvera a Penta v oveľa horšej situácii, hovorí partner skupiny EDUARD MATÁK.

Za prvej Ficovej vlády bola Dôvera a Penta v oveľa horšej situácii, hovorí partner skupiny zodpovedný za zdravotníctvo EDUARD MATÁK.

Kto teraz vlastní Dôveru?

„V súčasnosti vlastní Dôveru 50 na 50 Prefto s Pentou. Ale dnes sme požiadali Úrad pre dohľad a v krátkom čase požiadame aj Protimonopolný úrad, aby schválili transakciu, ktorú sme s Preftom dohodli. Veríme, že čoskoro sa staneme stopercentným akcionárom Dôvery.“

Prečo?

„V tejto pohnutej dobe tvrdých, zatiaľ len mediálnych vyhlásení súčasnej vlády je lepšie mať flexibilitu a kompetenciu vystupovať za Dôveru ako jediný akcionár. Mali sme aj názorové rozdiely - ako a či reagovať na mediálne vyhlásenia premiéra a vlády. Sme presvedčení, že tak ako za prvej vlády Roberta Fica sa oplatí aj teraz bojovať za pluralitný systém zdravotného poistenia. Aj pre názorové spory s Preftom sme boli na začiatku zdržanlivejší v mediálnych vyhláseniach.“

Keď premiér v roku 2006 prvýkrát zaútočil na poisťovne, mali ste sto percent, potom ste polovicu pustili Preftu, teraz ju kupujete naspäť. Aký je výsledok pre vás? Zarobili ste na tom alebo stratili?

„Áno, v roku 2006 sme boli stopercentným akcionárom Dôvery, ale to bola zdravotná poisťovňa, ktorá mala polovičnú veľkosť v porovnaní s dnešnou. Odvtedy došlo k predaju Dôvery do Apolla a formálne je dnes Dôvera premenované Apollo. V Apolle, ktoré bolo konkurentom Dôvery, sme mali 49 percent a prakticky žiadnu kontrolu. Nedávalo to zmysel, a preto sme chceli Dôveru spojiť s Apollom. V Apolle vlastnil 51 percent Slovnaft a podľa stanov rozhodovala jednoduchá väčšina. Na Apollo sme sa dívali spoza plota.“

Len pripomíname vaše tvrdenie, že pri predaji Dôvery do Apolla ste prerobili.

„Stále to tvrdím. V čase, keď sa predával podnik Dôvery do Apolla, platila protiústavná legislatíva, ktorá hovorila, že hodnota poistného kmeňa je nula. To je čistý nezmysel. Ak investujete obrovské sumy peňazí, aby ste získali väčší kmeň, tak nemôže byť jeho hodnota nula. Tým, že bola hodnota kmeňa nula, predávali sme podnik Dôvery, ktorý sme vlastnili stopercentne, do Apolla, kde sme boli minoritní za cenu, ktorá bola výrazne nižšia, ako by bola, keby neplatila legislatíva o nulovej hodnote poistného kmeňa.“

Kto na tom zarobil?

„Akcionári Apolla, ktorí výrazne lacnejšie kúpili podnik Dôvery.“

Na konci dňa teda Prefto?

„Viackrát sme o spojení hovorili aj s pánom Chrenekom, ktorý bol pred Prefto väčšinovým vlastníkom Apolla. Sme racionálny investor, málokedy sa necháme zatlačiť do kúta a nebolo to tak ani vtedy. Racionálne sme sa usilovali o spojenie poisťovní. Ale ak sa pýtate sugestívne, tak tým, že sme predávali počas nevýhodnej legislatívy a cena bola nižšia, tak Prefto zarobilo viac, ako keby protiústavný zákon neplatil.“

Je to tak len sugestívne?

„Áno. Lebo to bolo dobrovoľné rozhodnutie. Neboli sme nikam tlačení. Pán Chrenek sa s nami nechcel spojiť. Odmietal to. V tom čase uvažoval, že bude zdravotné poistenie na Slovensku rozvíjať sám. Jeho skupina Agel je v československom priestore náš najväčší konkurent spomedzi súkromných investorov. Nebolo možné sa s ním dohodnúť. Prefto sa dokázalo dohodnúť s pánom Chrenekom a neskôr aj s nami. Spojili sme Dôveru s Apollom a vytvorili poisťovňu, ktorá má 1,4 milióna poistencov. Na spojení sme tak získali obaja.“

kc.jpg
Aby sa premiérovi podarilo splniť svoj sen o jednej zdravotnej poisťovni, musí prekonať dve veľké prekážky, píše Konštantín Čikovský

Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz

Akcie stáli stovky miliónov

matak_vyska.jpg

Keď ste rokovali o kúpe 50 percent s Preftom, s kým ste hovorili?

„S Danielom Futejom.“

Kto to je? Doteraz sme o ňom nepočuli.

„Je to vlastník.“

Koľko stálo 50 percent akcií?

„Dohodli sme sa, že nebudeme presnú sumu zverejňovať. Ale sú to rádovo stovky miliónov eur.“

Je to konečná cena?

„Konečná, bez podmienok.“

Je to viac ako úver, ktorý si vzala Dôvera?

„Je to viac ako zostatok úveru.“

Z akých peňazí ste to vyplácali?

„Ešte sme to nevyplácali, ale keď budeme mať potrebné povolenia, pôjde to z našich vlastných peňazí.“

Podozrievame vás, že ste dohodnutí s prostredníkom medzi vami a Ficom – Širokým, že ak by mala vzniknúť jedna poisťovňa, tak ten predaj sa vám vyplatí. Ako si vysvetľujete, že v situácii, keď legálne vyberiete peniaze z poisťovne, tak premiér, ktorý tak kritizuje zisk poisťovní, nevyužije tlak cez Úrad pre dohľad a úplne ignoruje, že si vyberáte peniaze?

„Akákoľvek dohoda, ktorú naznačujete, je nezmysel. Nechceme predávať. A čo sa týka dividend, čo s tým má premiér? Vyplácanie dividend je predsa štandardná a bežná vec.“

Premiér hovorí, že dôvod na jednu poisťovňu je to, aby neodtekali peniaze k vlastníkom súkromných poisťovní. A to sa dialo a vôbec to nekomentoval.

„Mne sa to tak nezdalo. Celá transakcia s úverom a vyplatením dividend prebehla v čase, keď Robert Fico nebol predsedom vlády.“

Nebola známa.

„Ako to? Bola absolútne známa. Máme na ňu všetky súhlasy. Úver poskytlo päť renomovaných slovenských bánk, v každej z nich na transakcii pracovalo minimálne päť až desať ľudí. Na úver sme získali súhlas Úradu pre dohľad, kde to tiež nerozhodol jeden človek. Myslíte si, že v takej malej krajine, v takom maličkom meste ako je Bratislava, sa o tom ľudia nedozvedia?

Dozvedia, veď aj my sme sa to dozvedeli. Takže to podľa vás premiér vedel?

„Neviem, o tom sme sa nikdy nebavili. Ani ma nezaujíma, či o tom vedeli, či nie. Podnikáme legálne v tejto krajine, nemám pocit, že záväzky voči akcionárom sú niečo, čo vymyslela Penta. V civilizovanom svete to je bežná forma, akou si akcionári vyplatia dividendy, a je aj normálne, že to často robia prostredníctvom výhodného bankového úveru. Nie je to nič, o čom by mal rozhodovať predseda vlády alebo minister zdravotníctva.“

Cena existuje aj na môj dom či auto

Z plánov vlády vyplýva predstava, ako by mal vyzerať poistný trh. Aký je váš odhad, ako bude vyzerať poistný trh o rok?

„Žiadne oficiálne plány vlády som nevidel. Očakávame, ako bude vyzerať projekt, ktorý má vypracovať ministerstvo zdravotníctva do konca septembra. No verím, že aj o rok tu budú tri poisťovne – Dôvera, Union a Všeobecná.“

Vládou prešiel materiál, v ktorom sa hovorilo o možnostiach, ako vytvoriť jednu poisťovňu. Neuvažujete nad nimi?

„Pre nás je prijateľný len plán ostať podnikať v zdravotnom poistení. Za prvej vlády Roberta Fica už bola prijatá novela, ktorá zakázala zisk. Vtedy sme boli v oveľa horšej situácii. Nepodľahli sme panike a neurobíme to ani teraz.“

Nemôžete však povedať, že neexistuje cena, ktorá by bola prijateľná?

„Vždy existuje cena, na akékoľvek aktívum aj na môj rodinný dom, aj na moje auto. Som monetarista a liberál.“

Pre Pentu má Dôvera význam nielen pre jej zisk, ale je aj niečo ako ukotvenie v zdravotníctve, tak?

„Áno.“

Akú hodnotu má pre vás, že máte štvrtinu poistného trhu?

„Nepoviem konkrétne číslo. Súčasťou nášho strategického prístupu k zdravotníctvu je aj pilier zdravotné poistenie. Aj Protimonopolný úrad nám teraz odobril, že môžeme prebrať desať regionálnych nemocníc. Chceme, aby tieto nemocnice poskytovali kvalitnejšie služby, aby boli zmodernizované. To je cesta, ako ukázať ľuďom, že existuje kvalitatívny rozdiel medzi štátom spravovanými zariadeniami a súkromnými.“

Takže podľa vás to bude o dva roky vyzerať tak, že ak bude pacient v Svete zdravia, bude v tej lepšej nemocnici na východe, a ak bude v Dôvere, bude dostávať viac?

„Aj o tom hovorím.“

Súhlasíte s Robertom Ficom, že benefity, ktoré prinášajú dnes súkromné poisťovne, sú malé?

„Zásadne s tým nesúhlasím. Na konci minulého roku mali súkromné poisťovne spolu na čakacích listinách dlhšie ako rok 15 ľudí. Všeobecná 1700. Neobstojí argument, že je to len tým, že Všeobecná má chronicky chorých.“

Keď prídem k lekárovi a mám kartu napríklad Dôvery, tak chcem, aby tá karta niečo znamenala, aby znamenala rešpekt, že za mnou stojí moja poisťovňa, že lekári vedia, že ich niekto vidí, že sa ako poistenec mám na koho obrátiť. Ale takto to nie je, poisťovne pacientom nepomáhajú, nelíšia sa do seba, Zajacov projekt nefunguje.

info
Penta
Čo vlastní
  • Poisťovňa Dôvera: po schválení úradov bude Penta 100-percentným vlastníkom.
  • Regionálne nemocnice Svet zdravia: 10 nemocníc na východe Slovenska.
  • Polikliniky ProCare: sedem polikliník, tri železničné nemocnice
  • Dr. Max: zhruba180 lekární.
  • Laboratória AlphaMedical: ide zhruba o 19 laboratórií, momentálne sú na predaj.

„Lebo sa nedotiahol do konca. Nedotiahla sa transformácia nemocníc. A nielen ich zmena právnej formy, ale transformácia smerom k informovaniu. Aké zákroky robia jednotliví poskytovatelia, za aké sumy, s akou chybovosťou a komplikáciami. Tento nepomer si ľudia nevšimli. Nedostatočne propagujeme, aké sú stavy čakacích listín, jednotkové ceny, otvorenosť a transparentnosť v zmluvách v Dôvere verzus klientelizmus a podivuhodná nákupná politika vo Všeobecnej. Pacienti stále berú lekára ako jedinú autoritu.“

Človek, čo zodpovedal za nákup starostlivosti vo Všeobecnej za bývalej vlády, teraz šéfuje Dôvere. Čo ste teda mysleli pod tým klientelizmom?

„Martin Kultan pôsobil vo Všeobecnej príliš krátko na to, aby stihol uskutočniť zásadnú zmenu. Hneď po vysokej škole začal ako radový referent v Dôvere. Pracoval osem rokov v Dôvere a je čistý Dôverák. Do Všeobecnej prišiel, aby pomohol ďalšiemu Dôverákovi Marianovi Faktorovi, ktorý z pozície riaditeľa pobočky Dôvery v Žiline prešiel na miesto generálneho riaditeľa Všeobecnej. Keď máte toho istého človeka v štátnej firme, je to iné, ako keď tým istým ľuďom dáte priestor v súkromnej firme.“

Ak dávate benefity, o ktorých hovoríte, prečo máte len 1,4 milióna poistencov?

„Nemyslím si, že 1,4 milióna je málo, naopak, považujem to za skvelý výsledok. Zvlášť v súčasnej situácii, keď na nás permanentne útočí najsilnejšia politická strana a premiér robí svojimi vyhláseniami v podstate kampaň v prospech Všeobecnej. Tento rok aj napriek tejto kampani počet poistencov stúpne. Od manažmentu mám informácie, že máme 70-tisíc prihlášok. To je v tejto mediálnej praženici skvelý výsledok. Mať 27-percentný podiel v čase, keď po Gorile má Penta ultrazáporné imidžové postavenie, je veľmi pekný výsledok.“

Zvolenskú vybral bývalý šéf Dôvery

Materiál, ktorý má rozhodnúť o jednej poisťovni, má pripraviť Zuzana Zvolenská, ktorá bola donedávna vaša zamestnankyňa. Pred rokom ste v rozhovore povedali, že ju do predstavenstva Dôvery nedosadil Juraj Široký, ale že ste ju odobrili vy.

„Vybral si ju Martin Šimun (bývalý šéf poisťovne Dôvera, pozn. redakcie) a ja som rešpektoval jeho voľbu. To som povedal. Ja som ju nevyberal.“

Vraveli ste, že ste si ju preverili a predtým, ako nastúpila, ste s ňou mali viac rozhovorov.

„Neuplatnil som právo veta. Ale nechcel by som si cez médiá posielať odkazy s pani Zvolenskou.“

Keď sa na to spätne pozriete, bolo pre Dôveru dobré rozhodnutie, že pre ňu robila Zvolenská?

„Ja to rozhodnutie rešpektujem a nekomentujem.“

Prvá arbitráž kvôli zákazu zisku sa neuskutočnila, lebo majiteľom Dôvery nebola holandská firma. Teraz ste spravili zmeny, aby bol. Zlepšili ste svoju pozíciu, lebo je pravdepodobnejšie, že by sa arbitráž uskutočnila. Máme to chápať tak, že štát získa Dôveru, len ak ju vyvlastní?

„Áno. V žiadnom prípade nie sme pripravení rokovať o odpredaji Dôvery. Po vlne mediálnych vyhlásení by sme sa však chceli zúčastniť na rokovaní o tom, ako chce vláda zmeniť súčasný systém, ale nik nás nikam nepozval. Preto sme opatrní vo vyhláseniach. Je to v záujme ochrany našej investície.“

Prečo je lepšie nechať systém, v ktorom má jeden 65 percent, druhý 27 a jeden ani nie desať a ktorý je preto málo konkurenčný a nerisknúť, že zafungujú výhody jednej poisťovne?

„Najlepšie by bolo rozdeliť Všeobecnú na tri časti a predať ju. Štát by získal finančné zdroje z predaja a tie by mohol investovať do nemocníc, ktoré sú v zúfalom stave. V princípe, keď štátna firma súťaží so súkromnými, je to neštandardné a neefektívne. Štát by mal regulovať. Tak ako v bankovom sektore si neviem predstaviť banku, ktorá by mala 65 percent a konkurovali by jej dve - tri súkromné banky, tak si nemyslím, že je to dobré v zdravotníctve.“

Predstavme si, že som premiér, sociálny demokrat, a verím, že štát dokáže riadiť zdravotné poistenie. Súhlasíte, že z môjho pohľadu je lepšie mať systém s jednou poisťovňou ako s tromi v slabom konkurenčnom prostredí?

„To je filozofický rozdiel medzi premiérom a nami. Myslím si, že súkromné vlastníctvo je vždy efektívnejšie ako štátne. A pán premiér si myslí, že štát je dobrý vlastník. Tu sa budeme ťažko dohadovať, kto má pravdu.“

Otázka smerovala tam, že dnešné nastavenie trhu motivuje, aby poisťovne brali len to kvalitnejšie. Výhody konkurencie sú tu malé. A druhé riziko je, že ovládnete trh cez politiku, napríklad.

„Zásadne to odmietam. Dôvera má 30 percent trhu, je nezmysel podozrievať ju z toho, že si vyberá iba výhodných poistencov. A či by sme ovládli trh? Nech štát predá Všeobecnú iným zahraničným investorom. My sa konkurencie nebojíme.“

Regulácia by ublížila Všeobecnej

Štát má legálne páky na vašu reguláciu, môže vám cez Úrad pre dohľad dávať ďalšie povinnosti. Prečo vás chcú namiesto toho vyhnať z trhu?

„To vysvetlenie je veľmi jednoduché. V akomkoľvek porovnaní totiž vychádza ako najhoršia Všeobecná zdravotná poisťovňa. Nechcem, aby to bolo brané ako nekalá súťaž či ohováranie konkurencie, no čo sa týka finančnej stability, zmlúv, servisu či revíznych činností, je Dôvera určite lídrom a v ničom nezaostávame za Všeobecnou. Preto, ak bude štát pritvrdzovať prostredie pre poisťovne, tak ho zároveň pritvrdzuje aj pre Všeobecnú, ktorá nie je v stave plniť takéto kritériá. Tým sa štát, ktorý by mal byť tvrdým regulátorom, dostáva do schizofrenického postavenia, pretože zároveň má regulovať aj poisťovňu, ktorú sám vlastní a ktorá si konkuruje so súkromnými poisťovňami. Regulácia je nekorektná, pretože vláda je pri nej motivovaná pomáhať Všeobecnej. Preto ma mrzia aj vyhlásenia ministerky, ktorá ľuďom odporúča Všeobecnú.“

matak_vyska2.jpg

Uškodí vám PCG (zavedenie kritéria chorobnosti do prerozdeľovania poistného) viac, ako sa predpokladalo?

„Určite nám to nepoškodí. Keď má Všeobecná veľmi veľa chronických pacientov, tak nech do prerozdeľovania pokojne zavedú aj toto kritérium. Vlani ste sa ma pýtali, či je reálne zaviesť od januára tohto roka PCG. Je august a PCG stále nefunguje. Dôvera určite nebola tá, ktorá brzdila zavádzanie PCG. Chybou bolo, že PCG sa primárne nepripravovalo ako nástroj na spravodlivejšie prerozdeľovanie, ale ako nástroj, ktorý Dôvere zoberie a pridá Všeobecnej. To ma rozčuľuje, to nie je korektná regulácia.

Keby sa potvrdili odhady dosahov na vás, zobralo by vám to asi 27 miliónov v prospech Všeobecnej.

„Nerozporujem toto číslo. Keď je to spravodlivejšie, tak to urobme. Ale potom nech štát nemení podmienky, akými sa PCG počíta. My sa pokúsime chronicky chorých presvedčiť, nech prídu ku nám, liečime efektívnejšie a lacnejšie, a preto to môže byť výhodné aj pre systém ako celok, ale aj pre Dôveru a hlavne pre poistencov. Dôvera možno jednorazovo príde o 20 miliónov eur, no keď bude systém nastavený dlhodobo, tak na to budeme reagovať tak, aby sme z neatraktívneho spravili atraktívne.“

Keby ste sa na to pozreli zvonku ako znalec, ktorý oceňuje poisťovňu, PCG je niečo, čo by jej cenu tlačilo dole?

„Je to otázka metódy ohodnotenia. Keby sme zobrali vlastné imanie, tak odliv peňazí by znamenal zníženie jej hodnoty. Keby sme sa pozreli metódou DCF (disconted cash flow) , tak tá zohľadňuje schopnosť a potenciál poisťovne v dlhodobom horizonte sa vysporiadať aj s takýmito podmienkami a ich dopad na jej ziskovosť. Keby prišiel znalec, ktorý sa špecializuje na poisťovne, asi by sa na aktuálnu zmenu PCG nepozeral len optikou jednorazového vplyvu.“

Akú cenu má pre vás jeden poistenec? Aký zisk dokážete vyrobiť na jednom poistencovi?

„To je veľmi sugestívna otázka.“

Aký je potenciál ziskovosti Dôvery pri tomto počte poistencov?

„Dlhodobo udržateľné je tri až päť percent z vybraného poistného, to je adekvátna zisková marža. A to je aj štandard, ktorý nie je neobvyklý v západnej Európe alebo v Spojených štátoch. Je to hodnota, pri ktorej si myslím, že nemáme zatemnené videnie a pri ktorej nepoškodzujeme našich poistencov. Keby sme sa snažili motivovať manažment Dôvery k maximalizácii zisku, prejavilo by sa to na mohutnom odleve poistencov. Lekár je faktor, ktorý rozhoduje o voľbe poisťovne. Keď vám lekár povie, máte Dôveru, nie je to dobré, prepoistite sa, je to oveľa silnejšie ako akákoľvek reklama. Tri až päť percent je niečo, čo vieme udržať bez toho, aby sme neohrozili vzťah poisťovne s lekármi.“

Fico veľmi chce, aby tu bola jedna zdravotná poisťovňa, čo prináša úvahu, že nebude hľadieť na cenu. Chcem sa preto niečoho faktického chytiť. Pri arbitrážnom súde sa robili posudky hodnoty Dôvery?

„My sme si to robili, neviem o tom, že by si štát najal niekoho, kto by ocenil poisťovne.“

Boli by ste ochotní zverejniť tento posudok?

„Medzitým došlo k výraznému refinancovaniu dividendy cez bankový úver a teda kapitálová štruktúra sa výrazne zmenila.“

Boli by ste ochotní zverejniť to? Prípadne súhlasili by ste, keby štát ukázal posudky, ak ich má?

„Je to predčasná otázka. A neviem o tom, že by štát nejaké ocenenie mal. Podľa mňa by len zverejnenie týchto dokumentov miatlo názor. Ale premiér Fico je podľa mňa veľmi racionálny človek, čiže to vaše východisko je nesprávne.“

Keby bol taký racionálny, nerobil by to, čo vy kritizujete.

„Ja som sa naučil počúvať a vnímať čo hovoria politici, ale zatiaľ nemáme nič na stole. Naučil som sa, že ich vyhláseniu sú jedno, no často sú nútení ich modifikovať zoči-voči ekonomickej realite.“

Vy ste teda zástancom názoru, že premiér len živí tému, aby nemusel hovoriť o lekároch?

„Nie. Myslím si, že je tam zásadný rozpor v tom, akú úlohu má štát zohrávať v zdravotníctve.“

Stále sa točíme okolo možnosti, že Juraj Široky, človek s vplyvom na Roberta Fica, ponúkol sprostredkovanie predaja Prefta. Je na tom niečo alebo nie?

„Ja som už na tému Juraj Široký a Dôvera povedal všetko. Najlepšou odpoveďou na tieto špekulácie je súčasná transakcia, ktorá ak sa úspešne dotiahne do konca, tak nebudú už žiadne pochybnosti o tom, kto je akcionárom Dôvery a že chceme v zdravotnom poistení dlhodobo podnikať. “

ico

Penta získa celú Dôveru

Spolumajiteľom najväčšej súkromnej zdravotnej poisťovne už nie je neznáma firma z Cypru. Penta kúpila jej polovicu akcií.

BRATISLAVA. Ak štát bude chcieť kúpiť či vyvlastniť zdravotné poisťovne, tak ako to vláda avizuje, Penta sa bude môcť ľahšie brániť.

Pre skupinu bude po novom jednoduchšie žalovať štát na našich či medzinárodných súdoch.

Zbavila sa Cypru

Svoje postavenie Penta posilnila kúpou 50 percent akcií poisťovne Dôvera. Po schválení Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a Protimonopolným úradom tak bude jediným vlastníkom najväčšej súkromnej poisťovne, ktorá má 1,4 milióna poistencov.

Penta kúpila akcie od spoločnosti Prefto Holding Limited, ktorá sídli na Cypre. Obe strany hovoria, že mali spory ohľadom toho, či ďalej podnikať v zdravotnom poistení.

Ľahšia arbitráž

Ak by štát poisťovňu Dôvera vyvlastnil, Penta by mohla ľahšie uspieť v arbitráži. V prvom prípade, keď chcela odškodnenie za to, že vláda zakázala akcionárom zdravotných poisťovní vyplácať si zisk, sa jej to nepodarilo.

Štát vtedy žalovala firma Penty HICEE, ktorá sídli v Holandsku. Arbitrážny súd povedal, že to nie je priamy vlastník poisťovne, a tak sa na vec nevzťahuje zmluva o ochrane investícií medzi Holandskom a našou krajinou. Tento problém už Penta vyriešila, Dôvera už nie je vnučkovská, ale dcérska spoločnosť HICEE.

Veronika Folentová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (19. 3. 2024)
USD 1.089
AUD 1.658
CZK 25.200
JPY 162.510
CAD 1.475
GBP 0.855
HUF 394.950
PLN 4.311
CHF 0.963
SEK 11.318

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 098
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 659
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 573
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 775
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 093
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 148
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 455
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 671
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 630
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 755
  6. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 11 184
  7. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 119
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 7 745
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pozemky, na ktorých malo vyrásť nákupné centrum Aqario.

Komplex Aquario už zostane len na papieri.


Ak si daňové priznanie podávate sami, časť daní darujete priamo v tlačive daňového priznania.

Aj oznámenie o predĺžení lehoty musí byť podané najneskôr do 2. apríla.


TASR
Kandidát na prezidenta Ivan Korčok

Prehľad prešľapov prezidentského kandidáta Ivana Korčoka.


a 2 ďalší
Zľava generálny tajomník Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) Mathias Cormann a predseda vlády SR Robert Fico (Smer) počas spoločného stretnutia na Úrade vlády SR pri príležitosti zverejnenia nového Ekonomického prehľadu OECD o Slovensku.

Nájomné bývanie chcú okrem Štátneho fondu riešiť aj súkromnými investíciami.


TASR
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 148
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 455
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 671
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 630
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 755
  6. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 11 184
  7. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 119
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 7 745
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťZatvoriť reklamu