SME

Šéf Union: Z jednej štátnej poisťovne viac peňazí nebude

Štátny monopol nebude efektívny, a preto neprinesie viac peňazí do systému, hovorí šéf zdravotnej posiťovne Union ROMAN PODOLÁK.

Kde ste poistený?

„V Unione.“

Prečo?

„Lebo si myslím, že je veľký rozdiel, či som poistený tu, alebo v inej poisťovni.“

Ak je to tak, prečo je 3,5 milióna ľudí vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni?

„Na to sa treba opýtať ich.“

Máte len 400-tisíc poistencov. Prečo?

„Považujete 400-tisíc za málo či veľa?“

Ak to porovnáme so štátnou poisťovňou, tak málo.

„Počet poistencov nám rastie z roka na roka. Nie je jednoduché dostať sa na tri milióny z nuly. Sme jediná poisťovňa na trhu, ktorá rastie len organicky, nerastieme vďaka akvizíciám.“

Takže počet poistencov neberiete ako neúspech?

„Nie. Určite to nepovažujem za neúspech. Náš akcionár, holandská spoločnosť Achmea to považuje za náš veľký úspech. Inak by som tu nebol. Sme najúspešnejšia zahraničná aktivita nášho akcionára v oblasti zdravotného poistenia.“

Z trhu odísť nechceme

Premiér Fico plánuje mať jednu poisťovňu. Chce tým zabrániť, aby si poisťovne ukrajovali zisk z verejných zdrojov. Prečo by mali mať zisk z verejných zdrojov?

„Na to je pomerne ľahká odpoveď. Zisk nás motivuje k efektivite. K tomu, aby sme pacienta vyliečili čo najrýchlejšie, ale zároveň aj najefektívnejšie. Preto sa snažíme vytvárať také prostredie a taký tlak, aby k tomu dochádzalo. Zisk je len malou odmenou za to, že sa staráme o pacienta.“

Na to by vám nestačili peniaze na prevádzku? Máte asi 3,5 percenta z predpísaného poistného, ktoré na ňu môžete využiť, to nestačí ako motivácia? Koľko môžete minúť na prevádzku?

„U nás je to zhruba šesť až osem miliónov eur. Prevádzka je niečo iné ako odmena. Prevádzka je to, čo nám umožňuje pôsobiť v sektore a vytvárať taký tlak na poskytovateľov a na ostatných, aby to fungovalo.“

Z prevádzkových nákladov však platíte zamestnancov, manažérov, môžete z nich platiť aj odmeny a motivovať ich.

„Je rozdiel, či mám na prevádzku päť percent alebo tri, či dve. Toto percento môžeme dať na revíznych lekárov, ktorí robia veľa práce v efektivite a kvalite. Tieto peniaze môžeme použiť na výber poistného. Závisí od toho naša vnútorná efektivita.“

Načo potrebujete aj zisk?

„Zisk je niečo úplne iné ako vnútorná efektivita. Núti nás, aby sme mali procesy optimálne, aby sme nezamestnávali veľa ľudí, aby sme hľadali správny pomer medzi počtom ľudí, klientov, revízií, počtom vydaných exekučných príkazov. V tom máme hranicu, ktorú určuje zákon. Na druhej strane je to odmena za to, že sa staráme o klienta, že robíme revízie, nútime platiteľov, aby nám platili včas a v správnej výške.“

Hovoríte, že zisk je odmena, na čo ho používate? podolak_vyska_res.jpg

„Ešte nemôžeme hovoriť o zisku. Kumulovane sme v strate 50 miliónov eur. Zatiaľ akcionár len prispieva do systému.“

Sú to straty, ktoré vznikli na začiatku vášho podnikania?

„Áno.“

Koľko stálo vytvorenie zdravotnej poisťovne?

„Vyše 70 miliónov eur a zatiaľ sme splatili deväť za minulý rok.“

Akú máte úspešnosť výberu poistného?

„Toto je otázka, ktorá sa dá interpretovať rôzne. Stretli sme sa s tým, že niektorá naša konkurencia má úspešnosť výberu cez sto percent.“

Vy máte koľko?

„Bez toho, aby sme sa pozreli na to číslo v čase, sa to bude ťažko interpretovať.“

Skúste povedať číslo.

„Môžeme ho vidieť len v čase od roku 2007 doteraz a vtedy budeme vedieť presne, ako to číslo vyzerá. Ak poviem, že máme 98 percent, hocikto môže povedať, že má 102 percent.“

Ak by nás nezaujímala konkurencia?

„Viete si predstaviť, že poviem, že máme výber 105 percent?“

Tak do toho zarátate výber z minulých rokov.

„Presne, ale tie prináležia k výberu poistného z rokov minulých. Nemali by to byť v aktuálnom roku. Aj keď ho vyberieme, nedávame ho do aktuálnych čísiel, ale priradíme ho k výberu z minulých rokov. To číslo je 98,6 percenta.“

Ako zisk vzniká? Nemali by ísť všetky peniaze z verejných financií na zdravotnú starostlivosť?

„Zisk vznikne vždy z efektivity. Nič zo zisku, ktorý vznikol, neznamená, že pacient nedostal, čo mal dostať.“

Čo si pod efektivitou máme predstaviť?

„Ide o to, koľko ľudí tu pracuje, koľko sú schopní a ochotní pracovať. Vnútri ide o efektivitu ako v každej inej spoločnosti. Aby sme sa nedostali k tomu, že máme niekde veľa a niekde málo ľudí. Optimálny počet sa hľadá ťažko, lebo predpokladáme, že budeme stále rásť. Preto potrebujeme niekde troška viac ľudí. Napríklad na nákup zdravotnej starostlivosti sme mali dlho rovnaký počet ľudí. Nákup starostlivosti bol jasný a pravidelný. Posledný rok a pol nám ukazuje, že je to história a už to neplatí.“

Prečo?

„Rokujeme s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti častejšie. Keďže je nestabilita v systéme, zmluvy sa uzatvárajú či predlžujú na kratší čas. Treba viac administratívy. Ak treba pre päť­ až desaťtisíc poskytovateľov v rámci dvoch­troch mesiacov nové zmluvy, potrebujeme posilniť ľudí.“

Ako sa efektivita prejavuje smerom navonok?

„Ak sa niekomu niečo stane, niekto musí dávať pozor, či liečba prebieha tak, ako má. A druhá vec je, či úkony, ktoré lekár vykonal, správne odviedol a vyfakturoval.“

V koľkých prípadoch ste nepreplatili faktúry?

„V revízii sme veľmi dobrí. Úspora nášho revízneho oddelenia podľa údajov za rok 2011 hovorí o 9,6 percenta z fakturovanej sumy.“

Viete porovnať vašu efektivitu prevádzky s prevádzkou v iných poisťovniach?

„Nie.“

Takže si nemyslíte, že keby ste všetky peniaze použili napríklad na čakačky, mohli by ste ich zrušiť?

„U nás nie sú čakačky problémom nedostatku peňazí.“

Ak zisk tvoríte nie na úkor zdravotnej starostlivosti, znamená to, že dostávate z prerozdelenia viac peňazí ako na starostlivosť potrebujete?

„Je veľmi zjednodušené takto to povedať. Môžeme mať napríklad namiesto desať ľudí na oddelení dvadsať. Prostriedkov by sme tak potrebovali viac. Čo by to znamenalo, že sme lepší, lebo viac míňame? Tlak na úsporu vnútri je veľký. Od nás aj od akcionára.“

Pre vás zisk vzniká len z vnútornej úspory, že máte menej zamestnancov a lepšie manažujete procesy?

„Určite nie. Nevzniká len z vnútornej úspory. Ak náš klient potrebuje starostlivosť, je naším cieľom, aby ju dostal čo najrýchlejšie a presne takú, aká má byť. Pretože sa o tieto veci snažíme, dokážeme usporiť.“

Ako?

„Keď nemusíte zaplatiť vyšetrenie krvi dvakrát alebo keď dávate pozor, či pacient absolvoval vyšetrenia, ako mal absolvovať, a pýtate sa, prečo nedostal vyšetrenie, ktoré mohlo spresniť diagnostiku.“

Do akej miery si viete predstaviť reguláciu zisku, aby sa vám to ešte oplatilo?

„To je otázka na legislatívca, čo a ako vie urobiť. Myslíme si, že zisk sem patrí v primeranej miere.“

Čo je primeraná miera?

„Pre každé odvetvie to môžeme charakterizovať inak. My ho máme v celej skupine definovaný tak, že musia byť spokojní štyria účastníci. Na jednej strane klienti, na druhej strane poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, zamestnanci a akcionár. Snažíme sa pôsobiť tak, aby všetky štyri skupiny boli v rovnováhe.“

Jednu poisťovňu by som nám neprial

Váš bývalý zamestnanec Martin Filko šéfuje Inštitútu finančnej politiky. Ministerka Zuzana Zvolenská pracovala v poisťovni Dôvera, bola v jej predstavenstve. Ak máte pravdu, ako si vysvetľujete, že ľudia, ktorí pracovali v súkromných poisťovniach dnes robia pre vládu, ktorá chce vytvoriť jednu štátnu poisťovňu?

„Je to podobná otázka, ako keby sme sa spýtali futbalistu, prečo dnes hrá za Žilinu a v ďalšej sezóne hrá proti nej. Každý z nás má iné motivácie, či už vnútorné, alebo vonkajšie, prečo raz vkročí do jednej rieky a keď sa mu naskytne príležitosť, možno z nej vystúpi.“

Pri futbale však nehovoríme o ideách.

„Predstavte si, že príjem futbalistu je mnohonásobne vyšší ako priemerný príjem v akejkoľvek krajine a platí ho klub. Dáva mu nielen plat, ale aj podmienky, učí ho nové finty, ako má hrať. Pre mňa je tá analógia veľmi podarená. Martin Filko u nás urobil mnoho práce, urobil by ešte viac, keby tu ostal. Rozhodol sa a my sme to akceptovali.“

Myslíte si, že je reálne, aby v roku 2014 bola jedna poisťovňa, ako by to chcel premiér Fico?

„To by som nám neodporúčal, ani vám, ani mne.“

Prečo?

„Stratíme efektivitu. Možno ani jeden z nás si nemyslí, že bude potrebovať kolenný alebo bedrový kĺb, a dúfajme, že nás to nečaká. Moju kolegyňu z právneho odboru to čakalo. Je naša poistenkyňa a čakala naň mesiac. Pýtal som sa, prečo čakala mesiac. Nie preto, že je to kolegyňa, ale preto, že je u nás poistená. Pýtal som sa, či nemáme peniaze, alebo čo sa stalo. Odpoveď bola, že čakala, lebo to nemal kto urobiť. Neverím tomu, že ak tu nebude tlak a bude tu monopol, tak sa to zlepší.“

Ako sa to zlepší, keď tu budú tri poisťovne? Ako sa skrátia čakacie lehoty?

„Naša kolegyňa čakala mesiac. Keby bola poistenkyňou monopolnej poisťovne, určite by čakala dlhšie – mesiace.“

Dá sa povedať, koľko by v priemere čakala vo Všeobecnej?

„To neviem povedať.“

Vraveli ste, že čakala preto, že zákrok nemal kto urobiť. Čo môže Union urobiť preto, aby to mal kto urobiť?

„Môžeme jej ponúknuť iného operatéra.“

Využívajú to ľudia?

„V malej miere. Ak som z Čadce a mám čakať pol roka, aby ma operovali, ale mohli by mi to urobiť o mesiac či o dva v Michalovciach, je ťažké si predstaviť, že by som išiel tam, ak sa dá zákrok odložiť.“

podolak_vyska2_res.jpg

Okrem čakacích zoznamov, kde mohli pacienti pocítiť, že je len jedna poisťovňa?

„Nebude žiadny tlak na kvalitu a efektivitu. Doteraz by si CRP (diagnostika, či ide o vírusové ochorenie, alebo bakteriálnu infekciu) museli poistenci platiť v plnej výške sami, keby sme tu neboli. Ide o program, ktorý znižuje množstvo antibiotík, ktoré užívame. Rovnako tak aj príspevky na preventívne očkovania a preventívne vyšetrenia, monitorovacie prístroje, jednodňová zdravotná starostlivosť, pôrodná asistencia a ďalšie výhody. Keď sú tu tri poisťovne, tlak na inovácie je oveľa väčší. Neverím tomu, že v jednej poisťovni nenarastie plytvanie. Máme o 37 percent lepšie revízie ako zvyšok trhu, tak si predstavme, že tu nie sme. Rovnako to vidieť pri výbere poistného. Záleží nám na tom. Neposielame klientom výzvy po piatich rokoch.“

Kedy dostanú prvé upomienku?

„Môže to byť mesiac-dva, rádovo je to v týždňoch.“

Máme na trhu tri poisťovne. Existuje medzi nimi konkurencia?

„Sčasti sú odlišné. Vidíme to v revíziách, v prístupe k výberu, efektivite, k pacientom na čakačkách. Nik z nás nevníma, že máme zdravotné poistenie. Väčšina si povie, že to platí zbytočne, lebo nebýva chorý. Začne ma to zaujímať, až keď prídem k lekárovi a niečo tam zažijem.“

Je za snahou o jednu poisťovňu ekonomický tlak, ktorý spomína premiér, alebo fámy, že ide o dlh Dôvery či odchod Juraja Širokého?

„Ťažko sa mi na to odpovedá, keďže premiér stále hovorí len o zisku. Zisk a zlé zdravotné poisťovne. My hovoríme, že to tak nie je. Zisk je regulovaný a vieme s touto reguláciou žiť a prispôsobiť sa jej. Začalo platiť PCG, teda nové prerozdelenie poistného, ktoré nás bude stáť asi desať až pätnásť miliónov eur. Aj keď sme vedeli, že nám to vezme milióny, nik z nás nepovedal, že sa nám to neoplatí.“

Ak u premiéra nevnímate, že by malo ísť o zisk, o čo mu teda ide?

„Neviem, o čo mu ide. Počujem, že zrušenie pluralitného systému je pre zisk. Vláda očakáva, že bude viac prostriedkov v systéme, to si nemyslím.“

Pre nízku efektivitu štátnej poisťovne?

„Áno a monopol. Monopol nikdy neveští nič dobré. Kto ho bude kontrolovať? Keď hovoríme o tom, že to poisťovňa dokáže, prečo sme boli svedkami dvoch zmien parametrov solventnosti zdravotných poisťovní? Prečo terajšia vláda zrušila prísnejšie kritériá a minulá ich zas odsúvala, ak sa vie o seba štátna poisťovňa postarať? Prečo nemáme tvrdšie kritériá na solventnosť zdravotných poisťovní?“

O cene nehovoríme

Prebiehajú rozhovory s akcionárom, čo budete robiť, keď príde k rokovaniam? Do 30. septembra má byť materiál o tom, ako má jedna poisťovňa vzniknúť.

„Dohodnuté máme len to, že sa odtiaľto nechystáme odísť. Urobíme všetko preto, aby sme tu ostali.“

Takže nezvažujete ani jednu z možností, o ktorých hovorí premiér?

„Zvažujeme len ostať.“

Ak sa bude rokovať o predaji, aká bude cena poisťovne Union?

„O tom sme sa ešte nebavili. Ja poisťovňu predávať nebudem, budem bojovať do posledného dychu, aby sme tu ostali.“

Zatiaľ ani nehovoríte, ako by sa mal určiť cena?

„Nie.“

Na predaji sa asi nedohodnete?

„Vkladáte mi do úst niečo, čo neviem ani vyvrátiť, ani potvrdiť. Ak by ste sa pýtali mňa osobne, ja by som sa určite nedohodol.“

Keď si vás pozvú premiér a ministerka na rokovania o jednej poisťovni, s čím tam pôjdete okrem toho, že chcete ostať?

„Pre nás je hlavné ostať. Možno budeme chcieť vedieť, za akých podmienok je to možné. Ale podmienky tvorí ministerstvo, malo by teda povedať ako.“

Nepripravujete preň návrh, ako by sa to dalo vyriešiť, aby obe strany boli spokojné?

„Predbiehame. Zatiaľ som nikde nebol ani ma nik nepozval. Uvidíme, keď k tomu príde.“

Ak sa nedohodnete, mohlo by to znamenať vyvlastnenie. Váš akcionár hovorí, že analyzuje kroky, ktoré by sa potom dali urobiť, podľa neho je to protiprávne. Môžeme teda čakať, že sa obrátite na arbitrážny súd?

„To, čo sa dá čakať, uvidíme. Neveríme, že k tomu dôjde.“

Prečo?

„Chceme naďalej pôsobiť na trhu.“

To nebude na vás, ale na premiérovi a vláde. Ako to podľa vás dopadne?

„Nie je to len na premiérovi. Štát sme my. A my by sme mali povedať, ako to chceme. Verím, že by to tak malo fungovať. Ak by sme mali hovoriť, že stačí rozhodnutie jednej osoby, tak by sme tu mali diktatúru. Naši klienti aj neklienti nám držia palce. Prídu alebo napíšu, že nie som váš poistenec, ale držím vám palce. Aj lekári nám píšu takéto e­maily.“

Chce sa k vám prepoistiť viac či menej ľudí ako vlani?

„Prepoisťovacia kampaň má svoju stratégiu, tej sa držíme. Hovoríme o väčšom počte prepoistenia k nám, ako to bolo vlani. Ale neviem oddeliť, ktorí prišli pre vyjadrenia premiéra. Myslíme si, že byť v súkromnej poisťovni má význam a snažíme sa o tom presvedčiť aj iných ľudí.“

Ak by ste mali poradiť poistencom, mali by ísť do súkromnej poisťovne napriek vyjadreniam premiéra?

„Určite. Súkromná poisťovňa má stále čo ponúknuť.“

Niektoré občianske iniciatívy či politici vyzvali občanov, nech sa prepoistia do VšZP, aby sa ušetrili peniaze na kúpu poisťovní.

„Považujem za veľmi nešťastné, ak sa diskusia o budúcnosti takého dôležitého systému, akým je verejné zdravotné poistenie, zúži iba na snahu riešenia si problémov s finančnou skupinou vlastniacou jednu zo zdravotných poisťovní. Pritom sa vôbec nerieši to podstatné, a to, ktorý zo systémov je schopný lepšie a efektívnejšie zabezpečiť kvalitnú zdravotnú starostlivosť pre pacientov.“

Uškodí vám to?

„Považujem to za neprijateľné a proti pravidlám férovej súťaže. Máme stále pluralitný systém zdravotného poistenia, v ktorom by sa poistenci o zmene poisťovne mali rozhodovať podľa spokojnosti s poskytovanými službami, a nie na základe politicky motivovaných výziev. V demokratickej spoločnosti nemôže platiť, že účel svätí prostriedky.“

V tohtoročnej prepoisťovacej kampani padli aj podnety na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou pre nekalú súťaž. Vy ste dali podnet na Všeobecnú, tá dala na súkromné poisťovne. Bolo to tak aj po minulé roky alebo je tento rok kampaň viac vyhranená?

„Až tak veľa kampaní som nezažil. Z tej jeden a pol, čo si pamätám, si myslím, že sa tohtoročná nelíši. Náš záujem zaujať poistencov konkurencie je veľký. Čím je väčší záujem, tým môže častejšie dôjsť k nepochopeniu či dezinformácii. Nevidím to ako problém.“

Spolupracujete s akcionármi Dôvery proti zámeru vlády o vaše zrušenie?

„Nie. Ideme za seba. Stretávame sa len v združení zdravotných poisťovní.“

Ako si vysvetľujete, že Dôvera proti spojeniu nevystúpila, aspoň tlačovou konferenciou ako vy?

„To neviem povedať.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (28. 3. 2024)
USD 1.082
AUD 1.660
CZK 25.319
JPY 163.520
CAD 1.471
GBP 0.858
HUF 395.400
PLN 4.315
CHF 0.981
SEK 11.506

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 710
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 180
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 541
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 865
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 168
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 024
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 764
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 934
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 931
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 604
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 413
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 246
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 422
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 358
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 204
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 431
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 931
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 604
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 413
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 246
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 422
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 358
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 204
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 431
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu