SME

Pozrite si, ako sa môže zmeniť Zákonník práce

Ministerstvo práce predstavilo partnerom návrh novely Zákonníka práce. Rokovať o ňom by mali budúci týždeň.

Ministerstvo práce predstavilo partnerom návrh novely Zákonníka práce. Rokovať o ňom by mali odborári, zamestnávatelia a ministerstvo budúci týždeň.

BRATISLAVA. Presná predstava Smeru o tom, ako by mali vyzerať zmeny v Zákonníku práce, je už známa. Pracovný text novely zákona ukázalo ministerstvo práce odborárom a zamestnávateľom.

Kľúčový predvolebný sľub – drahšie prepúšťanie, respektíve viac peňazí pri odchode z práce – Smer dodržal.

Návrh ministra práce Jána Richtera nevracia zákon späť do čias Viery Tomanovej, keď mal každý zamestnanec nárok na dvojmesačné odstupné a výpovednú lehotu zároveň.

Teraz dostanú takú istotu len zamestnanci, ktorí pracujú vo firme dlhšie ako päť rokov.

Miernejší je Smer pri dohodách. Nechce ich už plošne rušiť, stačí mu, že po novom budú nielen zdanené, ale zaplatia sa z nich aj odvody.

Cieľom je dať firmám možnosť pružne ich využívať, no má sa zároveň zabrániť, aby sa používali ako forma príjmu nezaťažená odvodmi.

„Zrušenie dohôd by malo zlý dosah na zamestnanosť. Bol by to výrazný krok naspäť,“ povedala riaditeľka Profesia.sk Ivana Molnárová.

jur.jpg
Smer si chce zachovať sociálnu tvár, píše Juraj Javorský

Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz

1. Prácu na dohodu chcú zmeniť už dnes

V návrhu konsolidačného balíčka sa hovorilo aj o zrušení možnosti pracovať na dohodu. Ostať mala len pre študentov do 26 rokov, aj tí z nej mali zaplatiť odvody. Zaniknúť úplne mali dohody o vykonaní práce aj dohody o pracovnej činnosti.

Dnes platia dohodári po odpočítaní nezdaniteľnej časti len 19­percentnú daň. Po novom mali okrem dane z príjmov platiť aj zdravotné a dôchodkové poistenie.

Zmeny v dohodách však v návrhu ministerstva práce nie sú. Minister Ján Richter ich chce meniť cez zákon o sociálnom poistení, rozhodnúť o nich má vláda dnes. Podľa návrhu by sa mali obmedziť dohody o brigádnickej činnosti.

Odborári boli za zrušenie dohôd. Ak by ostali, ale ľudia by z nich platili odvody, chcú, aby mali aj zamestnanecké výhody. „Napríklad stravné lístky či dovolenku,“ povedal Emil Machyna z OZ KOVO.

Nezrušenie práce na dohodu by privítala aj výkonná riaditeľka Profesia.sk Ivana Molnárová. „Zrušenie dohôd by malo zlý dosah na zamestnanosť. Bol by to výrazný krok naspäť, ktorý by mohol zhoršiť zamestnávateľskú atraktivitu Slovenska,“ povedala.

2. Vyhodený opäť dostane odstupné aj výpovednú lehotu

Minister práce chce presadiť opätovné zavedenie súbehu výpovednej lehoty a odstupného. Dnes, keď dostane zamestnanec výpoveď, má sa rozhodnúť, či chce výpovednú lehotu, odstupné, alebo ich kombináciu. Výška závisí od odpracovaných rokov.

Minister Richter navrhuje, aby mali právo na odstupné aj na výpovednú lehotu. Ak zamestnanec vo firme pracuje najmenej rok a menej ako päť rokov, má mať nárok na jeden mesačný plat. Ak pracoval viac ako päť, ale menej ako desať, mal by získať dva platy a dva mesiace. A ak robil vo firme viac ako desať rokov, mal by získať trojnásobok platu a tri mesiace výpovednej lehoty.

Za čias ministrovania Viery Tomanovej bola minimálna výpovedná lehota dva mesiace. K tomu vyhodenému zamestnancovi patrilo aj dvojmesačné odstupné.

Firmy s tým nesúhlasia. Zmena im totiž dvojnásobne predraží prepúšťanie zamestnancov. „Istoty zákonník prináša len pre zamestnancov, a to v najmä pre zavedenie súbehu výpovede a odstupného,“ povedala výkonná riaditeľka pracovného portálu Profesia.sk Ivana Molnárová. Návrh novely Zákonníka práce, ktorý má SME k dispozícii, je však podľa nej miernejší, ako boli pôvodné vyjadrenia ministra.

Odbory zavedenie súbehu podporujú. „Je lepší takto definovaný súbeh ako žiadny,“ povedal prezident Konfederácie odborových zväzov Miroslav Gazdík.

3. Pracovať na určitý čas sa bude môcť opäť kratšie

Ministerstvo chce, aby ľudia pracovali na určitý čas menej ako teraz. Dnes môže firma so zamestnancom uzavrieť pracovný pomer na určitý čas najviac trikrát za sebou. Pracovný pomer však nemôže trvať dlhšie ako tri roky.

Návrh hovorí o tom, že na určitý čas sa bude môcť pracovať len dva roky. Uzavrieť takýto pracovný vzťah bude môcť firma so zamestnancom len dvakrát za sebou. Vracia sa tak k zneniu, ktoré platilo za exministerky Viery Tomanovej zo Smeru za prvej Ficovej vlády. Zamestnávatelia to vnímajú ako veľkú prekážku. Naopak, odborári si od toho sľubujú väčšiu istotu pre zamestnancov.

4. Prikázaných nadčasov má byť menej

Richter chce znížiť aj počet hodín nadčasov, ktoré môže firma zamestnancovi nakázať. Dnes ide o 150 hodín ročne, minister práce chce, aby to bolo 100 hodín.

5. Skúšobná lehota sa nebude dať predĺžiť

Dnes sa môže v kolektívnej zmluve zamestnanec s firmou dohodnúť, že sa skúšobná lehota predĺži o tri mesiace. Zamestnanci ju tak môžu mať najviac 6 mesiacov, ľudia na vedúcich pozíciách až 9 mesiacov. Richter chce túto možnosť zrušiť.

6. Nočná práca má byť do šiestej ráno, nie do piatej

Návrh ministerstva práce počíta s tým, že by sa nočná práca predĺžila o hodinu. Dnes je od 22. do 5. hodiny. Mohla by sa predĺžiť až do 6. hodiny.

Za nočnú prácu dostávajú zamestnanci viac peňazí. Za hodinu im musí firma zaplatiť minimálne pätinu minimálnej mzdy.

Šéf odborov vo Volkswagene Zoroslav Smolinský návrh víta. „Vracia sa to do pôvodnej podoby,“ povedal. Ľuďom to tak môže uľahčiť napríklad dopravu, tvrdí. Iný názor má Rastislav Machunka, šéf Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení. Problémy môžu podľa neho nastať napríklad u ľudí, ktorí chodia do práce na piatu, napríklad niektorí ľudia v poľnohospodárstve.

7. Flexikonto majú odsúhlasiť aj zamestnanci

Ministerstvo navrhuje, aby bolo zavedenie flexikonta odsúhlasené aj zástupcami zamestnancov. Tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták hovorí, že by sa flexikonto nemalo upravovať a sťažovať sa jeho zavedenie.

Flexikonto má pomôcť prekonať obdobie s menším počtom zákaziek bez toho, aby firma musela prepúšťať. V čase, keď je viac práce, zamestnanci pracujú viac, pri výpadku výroby menej hodín.

Pôvodne išlo o dočasné opatrenie, ktoré malo zabrániť prepúšťaniu pri výpadkoch zákaziek v čase krízy. Bývalému ministrovi práce Jozefovi Mihálovi (SaS) sa podarilo v novele Zákonníka práce presadiť, aby to bol trvalý nástroj.

8. Posilňuje sa postavenie odborov

Návrh novely hovorí aj o posilnení odborov, ktoré posledná Mihálova novela oslabila. Predstavitelia odborov by tak podľa návrhu za výkon funkcie opäť získali pracovné voľno s náhradou mzdy.

Posilnenie odborov je podľa šéfa personálnej agentúry Trenkwalder Ľuboša Sirotu aj jediný dôvod novelizácie Zákonníka práce. „Oslabí sa kolektívne vyjednávane a odbory v podnikoch dostanú moc bez ohľadu na to, koľko zamestnancov v skutočnosti zastupujú a ako sú reálne efektívne,“ povedal.

9. Ak firma dovolenku neurčí, povie si zamestnanec

Novela určuje, že ak firma do 30. júna neurčí čerpanie dovolenky, zamestnanec si ju určí sám. Musí to však dva týždne dopredu ohlásiť.

„Nejde o výraznú zmenu,“ povedal Sirota z Trenkwalderu.

Väčšina zamestnávateľov sa podľa neho už dnes dokáže so zamestnancom na čerpaní dovolenky dohodnúť a iba minimum zamestnancov si nemôže vyčerpať dovolenku ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka.

Zmena by tak podľa neho nemala skomplikovať zabezpečenie prevádzky.

10. Kolektívna zmluva nemá byť pre firmy jemnejšia

Mala by sa zrušiť možnosť, aby sa v kolektívnej zmluve dohodli podmienky, ktoré by boli pre zamestnanca nevýhodnejšie ako Zákonník práce.

Nebude sa tak dať napríklad predĺžiť skúšobná lehota či skrátiť výpovedná lehota.

11.Platnosť zmien zákonníka

Spor medzi zamestnávateľmi, odbormi a vládou je aj v tom, kedy by mali začať zmeny platiť.

Ministerstvo práce navrhuje, aby to bolo od januára 2013. Súhlasia s tým aj odborári.

Firmy žiadajú, aby zmeny začali platiť až od roku 2014. „Zásadne s tým nesúhlasíme,“ hodnotí oddialenie platnosti Emil Machyna, predseda Odborového zväzu KOVO.

„Termín účinnosti bude predmetom rokovania odborárov a zamestnávateľov s ministerstvom,“ povedal Michal Jurči z tlačového odboru ministerstva.

Konkrétnejšie sa k návrhu novely Zákonníka práce nevyjadril.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (19. 3. 2024)
USD 1.089
AUD 1.658
CZK 25.200
JPY 162.510
CAD 1.475
GBP 0.855
HUF 394.950
PLN 4.311
CHF 0.963
SEK 11.318

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 131
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 8 999
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 774
  4. Každý piaty zomrie 8 771
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 790
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 728
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 967
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 186
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 457
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 693
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 647
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 765
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 143
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 9 274
  8. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 8 459
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pozemky, na ktorých malo vyrásť nákupné centrum Aqario.

Komplex Aquario už zostane len na papieri.


Ak si daňové priznanie podávate sami, časť daní darujete priamo v tlačive daňového priznania.

Aj oznámenie o predĺžení lehoty musí byť podané najneskôr do 2. apríla.


TASR
Kandidát na prezidenta Ivan Korčok

Prehľad prešľapov prezidentského kandidáta Ivana Korčoka.


a 2 ďalší
Zľava generálny tajomník Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) Mathias Cormann a predseda vlády SR Robert Fico (Smer) počas spoločného stretnutia na Úrade vlády SR pri príležitosti zverejnenia nového Ekonomického prehľadu OECD o Slovensku.

Nájomné bývanie chcú okrem Štátneho fondu riešiť aj súkromnými investíciami.


TASR
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 186
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 457
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 693
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 647
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 765
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 143
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 9 274
  8. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 8 459
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťZatvoriť reklamu