Agentúrne spravodajstvo sme 20. apríla o 20:08 nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Najlepším rozhovorom v elektronických médiách bola minulý rok podľa komisie Novinárskej ceny relácia Lampa v STV o kauze Cervanová.
Vystúpili v nej bez oponenta odsúdení za vraždu mladej medičky, ktorí vinu popierajú.
Licenčná rada potrestala RTVS pre reláciu pokutou 50tisíc eur za neobjektívnosť a jej predseda Miloš Mistrík včera proti udeleniu ceny protestoval.
Mistrík tvrdí, že členovia poroty Miroslav Kollár a Ildikó Nagy boli pri rozhodovaní v konflikte záujmov, lebo sú členmi dozornej rady STV.
Kollár tvrdí, že v konflikte záujmov by bol, keby bol členom manažmentu televízie, a nie jej kontrolného orgánu.
Nadácia otvorenej spoločnosti rozdávala vo štvrtok večer novinárske ceny ôsmykrát. Prvýkrát v histórii ceny ju dostali aj zahraniční novinári.
V kategórii najlepšia printová reportáž vyhrali traja talianski novinári na voľnej nohe s reportážou o Líbyi, ktorú zverejnil .týždeň.
Podobnú reportáž zverejnil aj rakúsky denník Die Presse, jej časti zverejnili aj české a slovenské Hospodárske noviny. Člen poroty v danej kategórii Juraj Lörincz povedal, že o tom vôbec nevedeli.
„Pýtali sme sa v .týždni, či to bolo exkluzívne a ubezpečili nás, že áno, že nikde inde to nebolo.“ Hovorí, že keby vedeli, že to nie je pravda, cenu by Talianom zrejme nedali.
„Oni sa ozvali s ponukou, my sme to objednali a zaplatili. O tom, že niečo vyšlo aj v iných médiách, netuším vôbec nič,“ povedal Štefan Hríb, šéfredaktor .týždňa.
Tajomníčka súťaže Ľubica Stanek hovorí, že súčasný štatút sa k textom písaným pre viac médií nevyjadruje a budú sa tým zaoberať.
Do súťaže možno prihlásiť hocijaký príspevok zverejnený v slovenských médiách.
Denník SME vyhral cenu v dvoch kategóriách – najlepšie komentáre v printových médiách podľa komisie napísal zástupca šéfredaktora Konštantín Čikovský.
Redakcie SME a SME.sk dostali aj Cenu Google za inovatívnu občiansku online žurnalistiku za online spravodajstvo zo dňa hlasovania o eurovale a o dôvere vláde.
Víťazom ceny otvorenej spoločnosti sa stala Nataša Holinová za blogy na SME o reedukačnom domove Spišský Hrhov.
Víťazi a nominovaní
Najlepšia reportáž v printových médiách
Víťaz: Matteo Fagotto, Ugo Borga, Giampaolo Musumeci - Líbyjská séria (.týždeň)
Ďalší nominovaní: Andrej Bán - Trochu vojna, trocha mier (.týždeň), Milan Čupka, Andrej Barát - Reportáže z koncov sveta (Pravda), Michal Trško, Lenka Štepáneková - Kiná: The End (SME)
Najlepšia rozhlasová reportáž
Víťaz: Soňa Gyarfašová - 83 600 rokov alebo správa z 1 cesty (Rádio Regina, RTVS)
Ďalší nominovaní: Miroslav Debnár - Slovensko vo zvuku (Rádio Slovensko, RTVS), Gregor Martin Papucsek - Židia (Rádio Slovensko, RTVS)
Najlepšia televízna reportáž
Víťaz: Ján Maloch - Pátranie po zlodejoch áut, TV Markíza
Ďalší nominovaní: Peter Janků - SND s.r.o (Slovenská televízia, RTVS), Andrea Paulínyová - Nigérijské čierne peniaze I. II. (TV Markíza)
Najlepší rozhovor v printových médiách
Víťaz: Marek Vagovič - Prokuratúre nedôverujem (.týždeň)
Ďalší nominovaní: Tom Nicholson - Muž viacerých tvárí (TREND), Tomáš Prokopčák - Šikovní slovenskí vedci
(veda.sme.sk), Karol Sudor - Iveta Haulíková: Žijeme v zvrhlej krajine poľovníkov, Imrich Šuba: Ľudia sú pokrytci. Lovia zver v supermarketoch (SME.sk)
Najlepší rozhovor, beseda, diskusia v elektronických médiách
Víťaz: Štefan Hríb - Lampa: Cervanová (Slovenská televízia, RTVS)
Ďalší nominovaní: Renáta Ďurišová, Viera Košťálová, Ivan Hansman - Hádaj, kto nás pozval (časť Pakistan) (Slovenská televízia, RTVS), Mariana Kovačechová - Česko-slovenské vzťahy očami detí (Rádio Regina Banská Bystrica, RTVS), Andrea Vadkerti - Portrét Larryho Kinga špeciál, Portrét Joža Ráža, Portrét Benjamina Zandera (Televízia TA3)
Najlepší regionálne publikovaný príspevok
Víťaz: Roman Rokytka - Syn šéfa košického súdu sa stal expresne prokurátorom, Šéf súdu môže zostať vo vedení HC Košice (Košický Korzár)
Ďalší nominovaní: Marián Kizek - Séria príspevkov o košickej teplárni (Košický Korzár), Lýdia Vereščáková - Séria príspevkov o Mikulášovi Varehovi (Zemplínsky Korzár)
Najlepší regionálne odvysielaný príspevok
Víťaz: Vanda Tuchyňová - Tisíce eur štátnych peňazí (Rádio Regina Banská Bystrica, RTVS)
Ďalší nominovaní: Dagmar Uradníková - Busta Ďurčanského rozhádala nielen Rajec (Rádio Regina Banská Bystrica, RTVS), Gabriela Milová, Jozef Krchnavý, Miro Majer - Šedá alebo hnedá (Regionálna televízia Prievidza)
Najlepší analyticko-investigatívny príspevok v printových médiách
Víťaz: Marek Vagovič - S bulvárom v pätách, Náckovia medzi nami, Prokurátori (spoluautor) (.týždeň)
Ďalší nominovaní: Miroslav Kern - Séria článkov o mimoriadne nevýhodných obchodoch s emisnými povolenkami (SME), Tom Nicholson - Mocní muži v SIS (TREND)
Najlepší analyticko-investigatívny príspevok v elektronických médiách
Víťaz: Ján Maloch - Kauza: Platina (TV Markíza)
Ďalší nominovaní: Andrea Paulínyová - Kukurica za štátne (TV Markíza), Katarína Začková - Všetko je legálne, Vlastníctvo (Slovenská televízia, RTVS)
Najlepší komentár v printových médiách
Víťaz: Konštantín Čikovský - Séria komentárov (SME)
Ďalší nominovaní: Vojtech Jurkovič - Séria komentárov (SME), Marián Leško - Séria komentárov (TREND)
Najlepšia reportážna fotografia
Víťaz: Matúš Zajac - Séria fotografií: HoPe (.týždeň, phosphotos.sk)
Ďalší nominovaní: Martin Bandžák - Život v stanových táboroch na Haiti (fieldtrack.magna.sk), Boris Németh - Séria fotografií: Terrorsaken (.týždeň), Matúš Zajac - Séria fotografií: Šapitó (.týždeň, phosphotos.sk)
Najlepšia fotografická aktualita
Víťaz: Radovan Stoklasa - Stret fanúšikov futbalového klubu Spartak Trnava s políciou (TASR)
Ďalší nominovaní: Marián Peiger - Séria fotografií (SITA)
Najlepšia športová fotografia
Víťaz: Jozef Jakubčo - Kult tela (SITA)
Ďalší nominovaní: Marián Peiger - Momentky zo slovenského športu (SITA)
Česko-slovenský kreslený vtip, komiks, karikatúra
Víťaz: Fedor Vico - Séria karikatúr (Hospodárske noviny)
Ďalší nominovaní: Jozef Gertli "Danglár" - Séria karikatúr (TREND), Pavel Reisenauer - Séria karikatúr: Společnost 2011 (Respekt), Václav Teichmann - Séria karikatúr (Hospodářské noviny, Reflex)
Cena Google za inovatívnu občiansku online žurnalistiku
Víťaz: Martin Filko - Séria blogpostov o slovenskom zdravotníctve, blog.etrend.sk
Ďalší nominovaní: Nataša Holinová - Séria investigatívnych článkov o Reedukačnom domove Spišský Hrhov (blog.sme.sk), František Volár - Séria článkov o SOZA (alian.info)
Cena Google za inovatívnu profesionálnu online žurnalistiku
Víťaz: Redakcia SME a SME.sk - Online spravodajstvo z dňa hlasovania o eurovale a dôvere vláde (SME.sk)
Ďalší nominovaní: Veronika Hanuliaková, Miloš Kuchčák - Pravá stránka Hlohovca (hlohovecko.sk), Lukáš Kodoň, Samo Trnka - Seriál Nová vlastiveda (tv.sme.sk)
Cena British Council za podporu medzikultúrneho dialógu
Víťaz: Renáta Ďurišová, Ivan Hansman, Viera Košťálová, Ján Stračina - Hádaj, kto nás pozval (Slovenská televízia, RTVS)
Ďalší nominovaní: Michal Herceg - Obrady pri pochovávaní našich národnostných menšín (Rádio Slovensko, RTVS), Jarmila Vaňová, Etela Matová - Vydedenci (Rómske mediálne centrum a Slovenská televízia, RTVS)
Cena Združenia vydavateľov periodickej tlače Slovenska
Víťaz: Milan Čupka, Andrej Barát - Reportáže z koncov sveta (Pravda)
Ďalší nominovaní: Zuzana Petková - Homosexuáli v parlamente sú a budú (SME), Sandra Tordová - Nemohol som mlčať (NOTA BENE)
Cena otvorenej spoločnosti
Víťaz: Nataša Holinová - Séria investigatívnych článkov o Reedukačnom domove Spišský Hrhov (blog.sme.sk)
Víťaz: Tom Nicholson - Kováčik a stratený spis (.týždeň)
Ďalší nominovaní: Ivan Brada - Zlyhanie štátu, Slovenská televízia (RTVS), Ján Maloch - Kauza: Platina (TV Markíza)
Česko-slovenská cena verejnosti
Víťaz: Sabina Slonková - Zvláštní vyšetřování: Přísně tajné platy (Aktuálně.cz)
SITA