Nemeckí ekonómovia považujú ďalšiu pomoc Grécku za omyl
BERLÍN. Ďalšia mnohomiliardová finančná pomoc nie je podľa ekonómov pre Grécko tou správnou cestou. Podľa bankového experta Wolfganga Gerkeho to vedia aj politici, ktorí rozhodujú o osude Grécka. Gerke v rozhovore pre Passauer Neue Presse uviedol, že prísne podmienky pomoci spôsobia, že Gréci "sa ušetria k smrti".
Aj šéf rešpektovaného ekonomického inštitútu Ifo Hans-Werner Sinn považuje ďalšiu finančnú podporu pre Atény za omyl.
"Tento plán radikálnej sanácie Grécka vo vnútri eurozóny je iluzórny," povedal Sinn v rozhovore pre internetový portál Spiegel Online. Podľa Sinna by skôr mali krajiny eurozóny dať Aténam peniaze na to, aby vystúpili z menovej únie. Krajina by mohla peniaze použiť na zoštátnenie bánk a tomu, aby zabránila kolapsu štátu.
Celú záchrannú akciu diktujú podľa Gerkeho finančné trhy, nie snaha pomôcť Aténam. "Grécko potrebuje radikálny rez a vlastnú menu."
Priznal však aj to, že nemôžeme podceňovať riziká spojené s bankrotom krajiny a vystúpením z eurozóny. "Krach bude mať dôsledky, ale ešte horšie bude, ak ho budeme odkladať. Grécka kauza sa predražuje."
Sinn si myslí, že najdôležitejšie je obnovenie konkurencieschopnosti gréckej ekonomiky. Jeho podmienkou je vystúpenie z eurozóny.
"Pretože grécke produkty zrazu zlacnejú, zmení sa štruktúra dopytu v prospech domácich produktov na úkor importu. Gréci potom prestanú rajčiny a olivový olej dovážať z Holandska a Talianska a začnú ich kupovať od vlastných poľnohospodárov." Návrat k drachme by mal podľa Sinna pozitívny vplyv aj na turizmus.
Informovala o tom agentúra DPA.
pondelok 20. 2. 2012 12:57 | Copyright © TASR 2012
© 2012 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

- 4 hodiny
- 24h
- 3dni
- 7dní
- Pretlak je na práve, učiť matematiku nik nechce 10 816
- Akcionári Facebooku žalujú Zuckerberga a banky 5 619
- Ficova vláda zdaní aj vklady obyvateľov v bankách 5 131
- Štát kúpi i zbytočný softvér, neskôr sa ho zbaví 1 853
- Vzniká plán odchodu Grécka z eurozóny 1 446
- Francúzsko navrhuje podporiť Grécko z eurofondov 1 372
- Bankrot Grécka by nás stál 2,5 miliardy eur 803
- Penta zväčšuje svoj vplyv v zdravotníctve 784
- Banka Morgan Stanley zatajila realitu o Facebooku 603
- Bohatším sporiteľom Ficov plán uškodí 581
























