Tvorcovia diskusnej relácie povedali, že končia a po pár hodinách znova rokovali s vedením RTVS.
Aktualizované o 21:04
BRATISLAVA. Diskusná relácia Večer pod lampou na obrazovkách verejnoprávnej Dvojky je opäť blízko vypnutiu.
Jej tvorcovia na čele s moderátorom Štefanom Hríbom sa už dlhšie nevedia dohodnúť na podmienkach predĺženia spolupráce, a po novom roku tak relácia zatiaľ nie je v programe. Novú zmluvu nepodpísali.
„Lampa dnes nebude. Slovenská televízia nám prostredníctvom Andreja Miklánka oznámila, že sa rozhodli, že lampa môže začať až po voľbách,“ povedal v príhovore na web stránke časopisu .týždeň moderátor relácie Štefan Hríb.
Verejnoprávna televízia sa však bráni. "Navrhujeme nový zmluvný vzťah. Starý skončil 31.12. 2011 a nový nie je uzavretý. Január a február máme kapacitne a štúdiovo úplne plný," povedala SME šéfka RTVS Miloslava Zemková.
"Okrem toho pred voľbami sprísňujeme dramaturgický dohľad nad všetkými diskusnými a naživo vysielanými reláciami v rozhlase aj v televízii. Lampa, ak by mala byť vo výlučnej dramaturgii externého prostredia, môže predstavovať riziko," dodala.
„Dôvod je ten, že pred voľbami je to príliš riskantné,“ povedal Hríb. RTVS sa podľa neho pred voľbami zľakla, keďže na ňu rôzne skupiny tlačia, pretože licenčná rada im dáva škandalózne pokuty. „Ale hlavne preto, že RTVS už zasa nemá odvahu a silu byť slobodnou," dodal pre SME Hríb.
Vedenie podľa neho nechce, aby sa v relácii hovorilo o nepríjemných témach.
„Samozrejme, že by sme hovorili o Gorile, o tom, ako sa tu kradne a samozrejme, že by vám politici nadávali, no a? Veď tam na to ste, platení z našich daní,“ povedal vo videu Hríb. Tieto slová patrili vedeniu televízie.
Hríb sa však vo štvrtok s programovým riaditeľom Miklánkom stretol a obe strany sa zhodli na formulácii, že hľadajú spôsob ako začať s vysielaním už v najbližšom čase.
História
Zmeny Lampy
- začali ju vysielať v roku 2004 za Richarda Rybníčka,
- v januári 2007 za Radima Hrehu Hríb z STV odišiel,
- reláciu vysielalo Rádio_FM,
- od 2009 prešla na Joj Plus,
- od roku 2011 ju opäť vysiela verejnoprávna STV.
Mojžiš nechodil
Redakcia týždenníka .týždeň je spojená s kandidátkou Matovičovho hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, líder kandidátky Martin Mojžiš pre časopis ďalej píše.
Aj po vstupe na kandidátku. Mojžiš bol v minulosti v lampe u Hríba častým hosťom.
"Čo s tým má Martin Mojžiš? On sa slobodne rozhodol kandidovať, odvtedy v Lampe nebol. Andrej Miklánek je autor časti programu SaS o sporte, a je programový riaditeľ televizie. Podľa mňa je to ok, pretože netlačí SaS," povedal SME Hríb.
"My v Lampe netlačíme žiadne strany, ani teraz kandidátku Obyčajných ľudí. Takže o čom hovoríme? Sú to len výhovorky, ktoré majú zákryt zbabelosť vedenia RTVS a podľahnutie vonkajšiemu tlaku."
Posunuli začiatok
Diskusná relácia sa mala od nového roku vysielať len od 22.00 h, tvorcom sa to nepáčilo. V pôvodnej dohode bolo vysielanie od 20.00 h až do neskorej noci. Na pokračovaní sa teraz nedokážu dohodnúť.
„Sme ochotní a pripravení robiť lampu, ale len lampu slobodnú, do ktorej nebudete vy hovoriť, že až po voľbách, lebo inak nemá zmysel vo vašej inštitúcii čokoľvek robiť,“ povedal Hríb.
Okolo relácie je v poslednom čase viacero komplikácií. Rada pre vysielanie a retransmisiu dala verejnoprávnemu telerozhlasu pokutu 50-tisíc eur za Večer pod lampou o kauze Cervanová.
Do relácie v júni roku 2011 pozval jej moderátor Štefan Hríb mužov, ktorí boli právoplatne odsúdení z vraždy študentky medicíny Ľudmily Cervanovej.
Zemková: Do volieb máme plno
O Lampu stojíme, ale ak sa nedohodneme nahradíme ju inou reláciou, povedala SME Miloslava Zemková, riaditeľka RTVS.
Padol návrh nevysielať reláciu do volieb?
„Nie je vôbec zazmluvnená, takže nič nerušíme. Navrhujeme uzatvoriť novú zmluvu od marca 2012, s vysielacím dňom vo štvrtok, so začiatkom o 22.00, s otvoreným koncom.“
Prečo sa takto televízia rozhodla?
„Nerozhodla, navrhuje nový zmluvný vzťah. Starý skončil 31.12.2011 a nový nie je uzavretý. Január a február máme kapacitne a štúdiovo úplne plný. Okrem toho pred voľbami sprísňujeme dramaturgický dohľad nad všetkými diskusnými a naživo vysielanými reláciami v rozhlase aj v televízii. Lampa, ak by mala byť vo výlučnej dramaturgii externého prostredia, môže predstavovať riziko z hľadiska zodpovednosti vysielateľa zo zákona o vysielaní a retransmisii, zákona o RTVS a zákona o voľbách do parlamentu.“
Bola RTVS s diskusiou dlhodobo nespokojná?
„Nie je to tak. Lampa má svoje pozitíva - otvára témy alebo pohľady na témy tak, že umožňuje celý diapazón diskusných prístupov. Zároveň to je samozrejme formát, ktorý so sebou prináša isté riziká práve z pohľadu dodržiavania zákonnosti. Je to riziko vysielateľa, nie tvorcov relácie.“
Čo by ju mohlo nahradiť?
„Ak nedôjde k dohode s tvorcami Lampy, RTVS pripraví podobný diskusný formát s inými tvorcami, návrhy už má.“
(trš)