SME

Autodopravcovia: Chuť štrajkovať by bola, zatiaľ však chýba odvaha

Autodopravcovia združení v Únii autodopravcov Slovenska by mali aj v budúcom roku opäť chuť vstúpiť do štrajku.

(Zdroj: SME – JÁN KROŠLÁK)

BRATISLAVA. Povedal pre TASR Jaroslav Polaček z UNAS-u s tým, že im zatiaľ ešte chýba odvaha.

Všetci členovia sa majú stretnúť 15. januára 2012 na výročnej schôdzi a tam sa má rozhodnúť, či dopravcovia aj v roku 2012 budú štrajkovať, alebo nie.

"Dopravcovia sú sklamaní, majú pocit, že treba niečo robiť," skonštatoval Polaček. Podľa jeho slov sú dopravcovia stále presvedčení, že mýto nefunguje tak, ako by malo a sú v ňom chyby. "Asi pred desiatimi dňami sme podali podnet na Európsky súdny dvor pre ľudské práva," dodal Polaček.

V Únii autodopravcov Slovenska sú podľa jeho slov dva tábory. Jeden radikálnejší, ktorý by chcel ísť okamžite do ulíc a postupovať tvrdšie. A druhý umiernenejší, ktorého zástancom je aj Polaček. Ako však budú autodopravcovia postupovať, sa rozhodne v polovici januára.

Dopravcovia protestovali po prvý raz proti elektronickému mýtu v januári 2010. Zablokovali vtedy Rožňavskú ulicu v Bratislave aj prístupové cesty do ďalších miest na Slovensku. Štrajk skončil niekoľkými ústupkami zo strany vlády. Napríklad znížením spotrebnej dane na naftu. O rok na to, v januári 2011, vyhlásili autodopravcovia opäť štrajkovú pohotovosť a hrozili ešte horšími protestmi ako v roku 2010. Nakoniec však po ústupkoch zo strany ministerstva dopravy k štrajku a blokáciám nedošlo.

ico

Štrajk autodopravcov a zavedenie mýta

Na Slovensku sa začalo 1. januára 2010 vyberať mýto pre nákladné vozidlá nad 3,5 tony. Dopravcovia sa sťažovali na nepripravenosť systému a jeho nákladnosť, spustili preto petičnú akciu a avizovali protesty. Od vlády žiadali odloženie fungovania systému, ako aj zníženie spotrebných daní na pohonné látky.

Na Slovensku sa začalo 1. januára 2010 vyberať mýto pre nákladné vozidlá nad 3,5 tony. Dopravcovia sa sťažovali na nepripravenosť systému a jeho nákladnosť, spustili preto petičnú akciu a avizovali protesty. Od vlády žiadali odloženie fungovania systému, ako aj zníženie spotrebných daní na pohonné látky.

Vtedajší šéf rezortu dopravy Ľubomír Vážny (Smer-SD) prijal ešte 30. decembra 2009 delegáciu autodopravcov. Po neúspechu týchto rokovaní začali malí a strední dopravcovia protestovať. TASR prináša výberový chronologický prehľad týchto protestov.

ROK 2010

2. januára - Novovzniknutá Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) požiadala pozastaviť realizáciu mýtneho systému. Rezort dopravy mal totiž podľa nich prepracovať mapy spoplatnených ciest 1. triedy len na nevyhnutné úseky, z dôvodu vylúčenia tranzitných jázd mimo diaľnic. Jednotlivé spoplatnené úseky sa mali tiež rozdeliť na podrobnejšie časti ciest s presnejším meraním skutočne najazdených kilometrov. Malí a strední dopravcovia na Slovensku požiadali taktiež o urýchlené zníženie cestnej a spotrebnej dane motorových palív. UNAS ohlásila protestné akcie na 4. januára.

4. januára - Začala sa informačná a petičná kampaň nespokojných dopravcov na slovenských pumpách. Do petičnej kampane sa postupne zapojili autodopravcovia z Košíc, Banskej Bystrice, Brezna, Popradu, Prešova, záujem o petičnú kampaň prejavili autodopravcovia aj v Dunajskostredskom okrese.

7. januára Malí a strední dopravcovia zablokovali Rožňavskú ulicu v Bratislave v smere do hlavného mesta. Pôvodným zámerom vodičov bolo prejsť do protestu proti novozavedenému mýtnemu systému hlavnými ulicami Bratislavy a výraznejšie tak upozorniť na štyri hlavné body ich požiadaviek. Viac ako 150 dopravcov zo stredného a východného Slovenska však okamžite po príchode do hlavného mesta začala riešiť bratislavská dopravná polícia. Tá odkláňala dopravu smerom na Vajnorskú ulicu.

8. januára - V uliciach Bratislavy gradoval protest autodopravcov proti zavedeniu mýta. Neprejazdný zostal úsek dôležitej tranzitnej dopravnej výpadovky v smere cez Rožňavskú cestu. Niekoľkokilometrovú trasu zablokovalo v oboch smeroch vyše sto kamiónov. Stáli tu celú noc. Na križovatke Rožňavskej a Bajkalskej ulice prehradili dopravnú tepnu vozidlá polície. Nespokojní vodiči zablokovali neskôr aj príjazdovú Tomášikovu ulicu na križovatke s Rožňavskou.

- Vtedajší premiér Robert Fico (Smer-SD) nevyhovel žiadosti nespokojných autodopravcov, ktorí sa s ním chceli stretnúť. Vyjadril ochotu rokovať, ale až po ukončení ich protestu.

K protestu autodopravcov v Bratislave sa pripojilo 70 kamionistov v Košiciach, 40 kamionistov v Poprade, 12 kamionistov v Ružomberku, 12 vodičov kamiónov v Nitre, symbolicky sa pridal aj Dopravný podnik mesta Košíc.

9. januára - Požiadavky štrajkujúcich autodopravcov podporil aj Zväz spracovateľov dreva (ZSD) SR.

11. januára - Zástupcov malých a stredných dopravcov nespokojných s fungovaním nového mýtneho systému na Úrade vlády (ÚV) SR prijal vtedajší riaditeľ tlačového odboru Braňo Ondruš a tlmočil im stanovisko predsedu vlády. Ten trval na svojej požiadavke, že s dopravcami bude rokovať až po ukončení blokády Rožňavskej ulice v Bratislave.

- Pomalou jazdou sprevádzanou hlasným trúbením protestovali proti zavedeniu elektronického mýta autodopravcovia v Nitre. Nespokojnosť prejavili aj kamionisti na úseku cesty I/50 pri Trenčíne, dopravcovia z okresov Považská Bystrica, Ilava a Púchov, vodiči kamiónov v Lučenci, Trnave, Prešove a Žiline.

- Vtedajší prezident Policajného zboru Ján Packa oznámil, že každý autodopravca, ktorý sa zapojil do protestu v súvislosti so zavedením elektronického mýta, bude postihnutý podľa zákona.

- Premiér Fico po rokovaní so zainteresovanými stranami rozhodol, že systém elektronického výberu mýta sa bude meniť. Spoplatnené úseky ciest sa mali rozdeliť na menšie časti, do konca januára 2010 tak malo pribudnúť k pôvodným 826 ešte dodatočných 242 úsekov ciest.

12. januára - Protestujúci kamionisti ukončili blokádu Rožňavskej ulice v Bratislave.

20. januára - Ľubomír Vážny ustál snahu opozičných poslancov Národnej rady (NR) SR o jeho odvolanie z funkcie ministra dopravy. Po viac ako päťhodinovej rozprave za tento návrh hlasovalo len 50 zo 120 prítomných zákonodarcov.

27. januára - UNAS avizovala na 1. februára 2010 neobmedzený štrajk. Predstavitelia únie skonštatovali, že neboli splnené ich požiadavky, a to najmä zrušenie výberu mýta na cestách prvej triedy zo spoplatnených približne 1500 kilometrov na dopravcami požadovaných vyše 333 kilometrov.

1. februára - Premávka v Bratislave sa zaobišla bez problémov, protest na Rožňavskej ulici prakticky nebol. Protestovali kamionisti na ceste medzi Banskou Bystricou a Breznom, medzi Ružomberkom a Liptovským Mikulášom, symbolicky na uliciach v Košiciach, kamionisti zablokovali tiež cestu pred Drietomou smerom na hranicu s Českou republikou. Do protestov sa zapojili aj autodopravcovia v Trnave a kamionisti na ceste medzi Prešovom a Kapušanmi a medzi Topoľčanmi a Nitrou, medzi Lučencom a Zvolenom či na diaľnici D1 pri odpočívadle Triblavina.

- Začala platiť vyhláška ministerstva dopravy, ktorá priniesla dočasne nulovú sadzbu mýtneho na cestách I. triedy. Zmenila sa tiež výška pokút za nesprávne zadané údaje do palubnej jednotky z 2655 eur na 160 eur. Dopravcovia začali platiť iba za úsek, ktorý prejdú celý.

2. februára V štrajku pokračovali autodopravcovia na čiastočne zablokovanej ceste I/18 medzi Ružomberkom a Ivachnovou a na hraničnom priechode Trstená.

3. februára - UNAS sa rozhodla prerušiť vyhlásený štrajk pre celoslovenský zásah polície voči kamionistom.

25. februára - Členovia a sympatizanti UNAS sa zišli na Námestí SNP v Bratislave, aby občanom pripomenuli všetky okolnosti, ktoré sprevádzali zavedenie elektronického výberu mýta na Slovensku.

ROK 2011

15. januára

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) na zasadnutí vo Zvolene vyhlásila štrajkovú pohotovosť.

18. februára

Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja (MDVRR) SR a UNAS podpísali dohodu o spolupráci pri vytváraní priaznivého podnikateľského prostredia v odvetví cestnej dopravy. Dopravcovia združení v UNAS sa preto rozhodli neštrajkovať.

(tasr)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (18. 4. 2024)
USD 1.064
AUD 1.656
CZK 25.228
JPY 164.540
CAD 1.469
GBP 0.854
HUF 393.000
PLN 4.351
CHF 0.969
SEK 11.679

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  2. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  3. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  4. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  8. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 833
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 302
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 680
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 159
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 128
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 866
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 361
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 2 144
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 112 840
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 70 691
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 222
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 680
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 415
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 545
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 15 253
  8. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 13 758
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  7. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Šéf Európskej obchodnej komory v Číne vyzval lídrov na hľadanie kompromisov.


TASR
Parkovacie domy, ktoré by mohli vyrásť v Bratislave.

Vyrásť by mali vo väčšine mestských častí.


 Dominik Hapl, analytik Across Private Investments

Cena ropy by mohla stúpnuť až o tretinu, tvrdí analytik.


Ilustračné foto.

Eaconomy nemá na predaj finančných produktov oprávnenie.


  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 112 840
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 70 691
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 222
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 680
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 415
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 545
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 15 253
  8. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 13 758
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  7. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťZatvoriť reklamu