SME

Súd: Sledovať internetových pirátov je nezákonné

Príkaz na sledovanie dát nie je podľa európskeho súdu legálny. Verdikt zmení stratégiu boja proti internetovým pirátom.

LUXEMBURG, BRATISLAVA. Súdy nemôžu prinútiť poskytovateľov internetu, aby monitorovali zákazníkov, ktorí nelegálne sťahujú hudbu, filmy či softvér.

Takýto príkaz podľa Európskeho súdneho dvora až priveľmi chráni duševné vlastníctvo na úkor obmedzenia práva na informácie a ochranu osobných údajov.

Na súdny dvor sa obrátil belgický operátor. Tamojšie autorské zväzy presvedčili súdy, aby operátorom prikázali filtrovať chránený obsah. Sťahovanie týchto súborov mali potom blokovať.

Prelomové rozhodnutie

Súdny dvor v rozhodnutí upozornil, že operátori by mohli zle vyhodnotiť legálnosť obsahu. „Používanie sporného systému by tak mohlo viesť k zablokovaniu komunikácie s legálnym obsahom,“ píšu sudcovia.

Takýto systém podľa nich nedokáže zohľadniť výnimky, ktorými sa odlišujú autorské zákony v jednotlivých členských krajinách.

Štvrtkový verdikt súdneho dvora zásadne zmení spôsob, akým vydavateľstvá a autorské zväzy nazerajú na boj proti internetovým pirátom.

Rozsudok by mal podľa Európskeho úradu spotrebiteľských zväzov prinútiť úrady a vydavateľstvá rozmýšľať o spravodlivom spôsobe, ako zabezpečiť ľahko prístupný digitálny obsah legálnym spôsobom.

„Pokus o kriminalizáciu jednotlivých používateľov za používanie súborov je spievanie do vetra,“ povedala pre agentúru Reuters šéfka úradu Monique Goyensová.

U nás príkazy nie sú

Operátori podľa Slovanetu nemajú povinne celoplošne monitorovať svojich zákazníkov, verdikt súdu preto vítajú.

„Súd môže vydať takéto rozhodnutie pre konkrétny prípad používateľa, ak má odôvodnené podozrenie,“ povedal hovorca Roman Greguš.

Na Slovensku podľa informácií SME podobné príkazy súdy nevydali, nestretol sa s nimi ani Telekom.

cp110126sk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu