Voľbu medzi satelitom a set top boxom ovplyvňujú národnosť, príjem aj vek záujemcu.
BRATISLAVA. Viac programov, istý a lepší televízny príjem. To je hlavný dôvod, prečo ľudia v regiónoch, kde práve prebieha prechod na digitálne vysielanie, radšej kupujú satelit ako set top box.
Vyplýva to z vyjadrení zhruba dvadsiatich lokálnych predajcov elektroniky v dotknutých regiónoch, ktoré oslovil denník SME.
Digitalizáciu podľa nich „riešia“ najmä ľudia z malých miest a obcí, kde nie sú káblové televízie.
Satelit – set top box: 70:30 Digitalizácia V marci analógový signál končí:
Štúrovo, Rožňava, Lučenec, Modrý Kameň, Ružomberok, Považská
Bystrica,
Cena (prístroj a montáž)
set top box: od 50 do 60 eur
satelit: od 150 do 200 eur
„Keď prišlo Digi TV, vtedy bol taký nával, ako je teraz,“ prirovnáva Tibor Mészáros z komárňanského Memo servisu prechod na digitalizáciu k príchodu rumunského providera na slovenský trh v roku 2006.
Súhlasí s ním väčšina predajcov od Komárna cez Ružomberok až po Rožňavu. „Nezastavím sa. Toľko mám roboty,“ hovorí Jozef Petrík z KN Sat v Komárne.
Ľudia chcú najmä satelity. „Deväťdesiatpäť percent k piatim v prospech satelitov,“ stanovuje pomer Tomáš Prutzer, obchodný riaditeľ InterStore.sk.
Prednosť satelitom pred set top boxmi dávajú podľa Jany Jurčovej z detvianskeho Cabel televizion Homayer aj ľudia na Podpoľaní. Satelity vyhrávajú aj v Liptove, v okolí Lučenca, Považskej Bystrice, Levíc či Štúrova. Najčastejšie udávajú pomer 70:30.
„Ľudia si už zvykli, že im nestačí desať programov, chcú sto,“ odôvodňuje väčší záujem o satelity Mészáros.
Satelitománia podľa Prutzera spustila aj ich nezvyčajné hromadné nakupovanie. Hovorí, že zákazníci kupujú aj desať satelitov.
Satelity kupujú najmä mladší a lepšie zarábajúci ľudia. Južne od Rožňavy podľa Rolanda Hegedűsa z Hegisatu však skôr Maďari, ako Slováci „z horných dedín“.
Keď satelit, tak od UPC, taká je voľba slovenských Maďarov, tvrdia predajcovia. Dôvodom sú maďarské kanály, ktoré ponúka tento poskytovateľ. Tibor Jobbik z K.T. Profix v Rimavskej Sobote hovorí, že tunajší Maďari si nezriedka objednávajú UPC priamo z Maďarska.
Naopak, Slováci kupujúci satelit sa rozhodujú hlavne pre Skylink. „Je tam 20 programov, ktoré nemusíte vôbec platiť,“ vysvetľuje Petrík. V okolí Levíc a Považskej Bystrice je veľký záujem aj o podobný CS link.
Kým slovenskí Maďari sú stále verní maďarským programom, Slováci na severe Slovenska po príchode Skylinku podľa miestnych predajcov opustili poľské programy.
Na Gemeri však ľudia, ktorí sa rozhodnú pre satelit, podľa Jána Lopušeka z revúckeho Elektro–technik stále fandia namiesto Skylinku Digi TV. Dôvodom je nízka cena. Tá je v tomto regióne rozhodujúcejšia ako inde.
Gemer verí set top boxom Je to podľa neho pre vysokú nezamestnanosť, ktorá trápi celý región. Set top boxy sa tak v Revúcej montujú rovnako často ako satelity, hovorí Lopušek.
Pre set top boxy sa vo väčšine prípadov podľa Róberta Mravíka z firmy TP plus v Nových Zámkoch rozhodujú aj starší obyvatelia z okolia Štúrova.
Vysvetľuje to veľmi dobrým presahom maďarského pozemného digitálneho vysielania do tejto oblasti. Záujemcovia tak cez dve antény sledujú slovenské aj maďarské programy.
Starší ľudia a ľudia s nižšími príjmami vo všeobecnosti podľa predajcov skôr kupujú set top boxy ako satelity.
Kým komplet set top box aj s prácou vyjde zhruba na 50 eur, pri rozhodnutí pre satelit treba počítať so sumou medzi 150 až 200 eur.
Zlý signál rozdeľuje obce
Komplikácie s príjmom cez DVBT prijímač majú najmä v Liptove.
BRATISLAVA. Nočná mora prechodu na digitálne vysielanie straší ľudí v regiónoch, kde prichádza aj takmer pol roka po tom, čo vlani v októbri došlo k vypnutiu analógového vysielania bez toho, aby ľudia o tom vedeli.
V súčasnosti sa ľudia v regiónoch, kde sa prechádza na digitálne vysielanie, boria hlavne so slabým terestriálnym signálom. Typickým príkladom je Liptov.
„Prechodový multiplex bol veľmi zlé zvládnutý. Viac to nešlo, ako išlo,“ hovorí Jaroslav Debnár z firmy Dds v Liptovskom Mikuláši.
Podľa neho v Liptove bolo veľmi málo miest, kde to fungovalo bez problémov. Je to spôsobené aj tým, že „ľudia v liptovských dolinkách“ nie sú pokrytí pozemným signálom. Ide napríklad o Liptovský Ján, Závažnú Porubu či Liptovský Ondrej.
Debnár hovorí, že tieto obce sú mnohokrát rozdelené na horný koniec, ktorý signál má a dolný, ktorý je bez neho. Predajca vysvetľuje, že tak je prirodzené, že ľudia si radšej kúpia satelit, ako set top box.
Róbert Mravík z novozámockej firmy TP Plus dopĺňa, že ľudia, ktorí sa rozhodnú pre set top box, mnohokrát nepočítajú s tým, že okrem prijímača musia vymeniť aj anténu, ktorá je „po pätnástich rokoch“ nepoužiteľná. Náklady sa tak zvýšia.
(jkr)