SME

Uhliarik: Nemocnice môžu vyzerať inak

Žiadna nemocnica by po zmene na akciovku nemala skrachovať, myslí si minister zdravotníctva IVAN UHLIARIK z KDH. Či ostanú aj všetky oddelenia a lôžka, zaručiť nevie.

Ivan Uhliarik (42) ukončil štúdium na Lekárskej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe v roku 1993. Pracoval v Nemocnici s poliklinikou v Skalici ako chirurg. Neskôr sa stal marketingovým manažérom vo firme Pfizer.V roku 2009 bol riaditeľom pre stratégiu a mIvan Uhliarik (42) ukončil štúdium na Lekárskej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe v roku 1993. Pracoval v Nemocnici s poliklinikou v Skalici ako chirurg. Neskôr sa stal marketingovým manažérom vo firme Pfizer.V roku 2009 bol riaditeľom pre stratégiu a m (Zdroj: SME- VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Do konca roka by mali byť transformované nemocnice, stihnete to?

„Verím, že áno.“

Už ste začali s prípravami?

„Od decembra, keď parlament schválil novelu zákona, sme zriadili na ministerstve transformačný tím.“

Ľudia, ktorí transformovali prvé nemocnice ešte za ministra Rudolfa Zajaca, hovoria, že to robili vyše roka. Preháňajú?

„Ja som hovoril s riaditeľmi nemocníc, ktoré už boli transformované. Napríklad Národný ústav srdcových chorôb transformovali na akciovku za sedem mesiacov.“

Aké sú podmienky ministra financií, aby dal nemocniciam peniaze na vyrovnanie dlhov ešte pred vznikom akcioviek?

SkryťVypnúť reklamu

„Veľmi zjednodušene: programové vyhlásenie vlády hovorí, že nemocnice budú transformované na akciové spoločnosti. Minister financií, ako súčasť vlády, to akceptuje. Technická otázka je, čo s dlhom, ktorý nemocnice historicky vytvorili. Nemôžeme niesť zodpovednosť za niečo, čo sme nespôsobili. My máme technicky zabezpečiť, aby boli nemocnice pripravené na zmenu. Úlohou ministerstva financií je zaobstarať peniaze.“

Ako zatiaľ šetria nemocnice?

„Niektoré štátne nemocnice sú už teraz bez dlhov. Vypovedali sme nevýhodné zmluvy, zjednotili sme nákup. Keď sa v jednej nemocnici za niektorý materiál platilo 800 eur a ten istý materiál sa v druhej nemocnici nakupuje za tisíc eur, tak niekde je chyba.“

No celkovo dlhy nemocníc rastú?

„Naopak, nemocnice pod novým vedením začali hospodáriť inak ako predtým. V niektorých nemocniciach sme dokázali usporiť 300- až 400-tisíc eur, ako napríklad v Banskej Bystrici. Vypovedali sme nevýhodné zmluvy, zmenili sme verejné obstarávania. Robíme čiastkové kroky, ktoré dlh znižujú.“

SkryťVypnúť reklamu

Koncom roka bol dlh nemocníc viac ako 200 miliónov eur, je tak?

„Presné číslo bude známe koncom februára, ale približujeme sa tomu.“

V polovici roka bol ich dlh okolo 150 miliónov eur. Narástol teda o 50 miliónov. Čím bol spôsobený?

„Nastavením hospodárenia, ktoré tu bolo predtým. Nie je možné napríklad všetky zmluvy ukončiť okamžite.“

Šéf Sociálnej poisťovne už viackrát naznačoval, že nemá dôvod tlačiť exekúciami na veľké nemocnice, lebo má slovo ministra, že sa ich správanie zmení. Čo ste mu sľúbili, aby nešiel po veľkých nemocniciach?

„Zhodli sme sa na tom, že dlhy treba platiť bez ohľadu na to, komu dlhujeme. Musíme sa to začať učiť, a to najmä riaditelia niektorých nemocníc. Tí majú pocit, že to za nich zaplatí štát, vyšší územný celok alebo niekto iný. Musíme zmeniť ich mentálne nastavenie. Šéfovi Sociálnej poisťovne som preto sľúbil ústretovosť a riešenie tohto veľkého problému.“

SkryťVypnúť reklamu

Malé regionálne nemocnice si povedia, že cesta rizika je pre nich jednoduchšia. Ak by sa proti nim skutočne začali exekúcie, pôjdu do médií, na Úrad vlády a budú hovoriť, že je to diskriminačné, lebo sa chystá odpustenie dlhov veľkých nemocníc a malým sa neodpúšťa. Čo im na to potom poviete?

„Dnes je to hypotetická otázka. Keď vy prestanete platiť odvody, tak na druhý mesiac vám príde upomienka, a ďalšia a nakoniec príde exekútor. Tak je to pri osobách aj firmách. Dlhy sa musia platiť.“

Ale v minulosti sa už ukázalo, že hneď, ako sa začalo hovoriť o exekúciách a vytiahli sa zábery pacientov, ktorí by museli dochádzať viac ako doteraz, odvaha vymáhať dlhy sa stratila.

„Počkajme si. Je to v hypotetickej rovine.“

Koľko nemocníc je dnes pripravených na transformáciu?

SkryťVypnúť reklamu

„Asi polovica z nich by sa mohla do leta transformovať.“

Ktoré majú najväčšie problémy?

„Určite univerzitné nemocnice. V ich náplni je navyše aj výučba študentov. Rokujeme s ministerstvom školstva a dekanmi, peniaze na študentov musia prísť aj z ministerstva školstva.“

Je tomu minister naklonený?

„Áno.“

Keď sa pozriete, ako dnes štátne nemocnice hospodária, je reálne, aby všetky ako akciovky prežili?

„Určite to je reálne, ale nemusí to znamenať, že budú vyzerať rovnako ako dnes. Pripúšťam však len zmeny, ktoré sa nedotknú pacientov negatívne.“

Na jednej strane rokovacieho stola je v súčasnosti Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorá má finančné problémy a jej šéf musí preto tlačiť nemocnice do nižších cien. Nemocnice zasa pýtajú vyššie platby. Vy šéfujete štátnym nemocniciam aj poisťovni. Ako ich koordinujete?

SkryťVypnúť reklamu

„Boli nemocnice, ktoré získali za uplynulé štyri roky takmer 70-percentné nárasty cien výkonov a sú v strate. Iné, porovnateľné nemocnice, ktoré dosiahli nárasty výkonov len 25 percent, sú v zisku. Tie rozdiely nie sú náhodné. Preto sme stransparentnili celý proces nákupov, zmluvy sú na internete, to nám pomáha zabrániť ďalšiemu zadlžovaniu. Ale nedá sa všetko urobiť za mesiac.“

No dobre, ale čo hovoríte šéfovi poisťovne a čo riaditeľom nemocníc? Ako majú byť na seba tvrdí a kto má ustúpiť?

„Aj na poisťovňu, aj na nemocnice mám rovnaký meter. A aj preto poisťovňa zlepšila revíznu činnosť či vymáhanie poistného. Nedá sa to však urobiť tak, že máme čarovný prútik, ktorým to všetko vyriešime naraz. Šetríme aj na liekoch. V roku 2006 rástol liekový trh o 20 percent, v roku 2007 o 26 percent, v roku 2008 o 22 percent, 2009 o päť percent a 2010 sa približujeme k nule. Musíme sa pozrieť aj na vnútorné rezervy, ale je nutné, aby nemocnice dostali reálne platby za svoje výkony.“

SkryťVypnúť reklamu

Ak nechcete uberať poisťovniam ani míňať menej na lieky, musíte výrazne pohnúť nákladmi Všeobecnej zdravotnej a znížiť jej výdavky na platby ambulanciám a laboratóriám. Je taká možnosť?

„Určite. Náklady na laboratóriá sme už znížili. Musíme tlačiť na nižšie ceny všade, kde sa to len bude dať. Teraz neviem povedať, komu ešte znížime a o koľko. No zároveň musíme nastaviť hospodárenie tak, aby v zdravotníctve bolo viac peňazí, ktoré budú zhmotnené do konkrétnejších foriem, aby si ľudia uvedomili spoluzodpovednosť za svoje zdravie. Narážam na systém pripoistenia, ktorý by pomohol financovať zdravotníctvo.“

Ako chcete vyriešiť pripoistenie?

„Nechcem, aby sa priplácalo za nadštandard. Lebo nie vždy človek vie odhadnúť, čo je pre neho najlepšie. Chcel by som, aby sme šli cestou nominálneho poistenia a pripoistenia a pacienti si sami určia poistný produkt, ktorý bude poisťovňa ponúkať. Chceme, aby sa čakacích lehôt zhostila poisťovňa. Poisťovňa by nemala byť len chvíľkovým správcom financií, ale mala by sa aktívne začať zaoberať poistencom.“

SkryťVypnúť reklamu

Navrhujete povinné alebo dobrovoľné pripoistenie?

„Nerád by som o tom teraz hovoril. Ešte je skoro.“

Kedy by ste ho chceli zaviesť?

„Chceli by sme, aby bolo v roku 2012.“

Minister financií a vy ste zodpovední za vyriešenie zisku zdravotných poisťovní. Po tom, ako rozhodol Ústavný súd, že to je v rozpore s ústavou, máte pripraviť zmenu zákona. Čo v ňom bude?

„Intenzívne o ňom diskutujeme. Dvadsiateho šiesteho januára rozhodol súd, a my máme šesť mesiacov na nápravu. Máme dosť času, aby sme to pripravili.“

Úprava tvorby zisku sa teda dostane na úroveň, ktorá tu bola predtým, ale zmenia sa iné veci? Teda, sprísnia sa kontrolné mechanizmy, jasne sa definujú čakacie lehoty, zmení sa spôsob výpočtu správneho fondu?

„V programovom vyhlásení vlády sa píše, že vláda umožní poisťovniam dosahovať zisk za presne stanovených podmienok. A práve podmienky formulujeme tak, aby to bolo v konečnom dôsledku dobré pre pacientov. Nemusí to byť úplne tak ako predtým.“

SkryťVypnúť reklamu

V čom by sa mala zmeniť pôvodná forma?

„To je veľmi citlivé a stále prebiehajú rokovania, preto by som nerád predbiehal a hovoril o čiastkových veciach. Máme predrokované veci, do šiestich mesiacov máme zmeniť zákon a my to stihneme.“

Prečo ste zákon nezmenili už skôr? Prečo ste čakali až na rozhodnutie Ústavného súdu?

„Súd rozhodol až teraz a my naňho reagujeme. Nasledujeme jeho rozhodnutie.“

Vedeli ste, že ten zákon je zlý.

„Množstvo zákonov je iných, ako by sme si predstavovali, ale nedajú sa zmeniť všetky naraz.“

KDH je posledné týždne témou médií, najmä práca vášho predsedu pána Figeľa. Aká je nálada v strane?

„Nálada je štandardná. Je rovnaká, aká bola v KDH aj predtým. Nevidím negatívnu zmenu.“

Takže strane neškodia tieto informácie?

SkryťVypnúť reklamu

„KDH robilo vždy slušnú a ústretovú politiku. A je prirodzené, že na ministrov, ktorí šliapli na otlak ľuďom, ktorí boli naviazaní na bývalé obchody, je väčší tlak a poľovačka. Chceme sa zaoberať politikou pre občana a nechceme sa zaoberať nafúknutými kauzami.“

Premiérka po rozhovore s vami o schvaľovaní Prevenaru vám nechala pripraviť mechanizmus, ktorý by mal predísť konfliktom záujmov v kategorizačnej komisii, ale aj v odborných komisiách. Ako to chcete obmedziť?

„Chceme, aby členovia kategorizačnej komisie zverejňovali kontakty s farmaceutickými firmami.“

Len z kategorizačnej komisie?

„Aj hlavní odborníci. Teda tí, na ktorých mám dosah.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (7. 4. 2025)
USD 1.106
AUD 1.810
CZK 25.142
JPY 160.560
CAD 1.570
GBP 0.850
HUF 405.700
PLN 4.263
CHF 0.941
SEK 10.974

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 374
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 139
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 228
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 566
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 146
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 265
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 128
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 778
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 363
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 708
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 59 225
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 167
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 449
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 670
  7. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 612
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 7 587
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Trhovisko v meste Tchaj-pej na Taiwane.

Clá sú vo výške 32 percent. Taiwan chce dovážať viac amerických výrobkov.


TASR
Solárne kolektory, ktoré nainštalovali v roku 2011 na Bankove nad Košicami. Iný investor by teraz chcel neďaleko odtiaľ zabrať panelmi ďalšie územie.

Lídrom výstavby obnoviteľných zdrojov energie bola Čína.


SITA 2
Ryža z Vietnamu na ázijskom trhu s potravinami v Rowland Heights v Kalifornii.

Trumpova administratíva zaťažila import z Vietnamu clom vo výške 46 percent.


TASR 3
Španielsky minister hospodárstva a obchodu Carlos Cuerpo (v strede) v debate s eurokomisárom Paolom Gentillonim a riaditeľom európskeho stabilizačného mechanizmu Pierrom Gramegnom.

Chcú si nechať čas na posúdenie vplyvu Trumpovej colnej politiky.


SITA 3
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 363
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 708
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 59 225
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 167
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 449
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 670
  7. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 612
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 7 587
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu