SME

Odvody pri prenájme sa zrejme zrušia

Novela zákona o zdravotných odvodoch platí od začiatku januára. Už vo februári sa hovorí o veľkej zmene.

(Zdroj: Ilustračné - TASR)

Prenajímatelia nehnuteľností majú od januára nové povinnosti. Okrem daní sa musia zaoberať aj zdravotnými odvodmi.

Ministerstvo financií chce túto povinnosť v rámci pripravovanej daňovo-odvodovej reformy zrušiť. Reforma pozostáva z viacerých krokov, zrušenie odvodov z prenájmu je len jedným z nich.

Ak vznikne politická zhoda, s reformou by sa malo začať od januára budúceho roka. Či bude zrušenie odvodov pri prenájme medzi prvými krokmi, sa zatiaľ nevie. „Ideou reformy je, aby sa odvody platili len z takzvaných aktívnych príjmov," uviedol Martin Jaroš, hovorca ministerstva financií. Príjmy z prenájmu medzi nimi nie sú.

Preddavky na nule

Pre tento rok platia pre prenajímateľov pravidlá schválené koncom minulého roka. Nie všetci teda stihli prepočítať výhodnosť či nevýhodnosť existujúcich nájomných zmlúv, a podľa toho upraviť výšku nájomného, prípadne ukončiť prenájom.

Ako upozorňuje Lenka Novosádová zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne, povinnosti prenajímateľov voči zdravotnej poisťovni boli zatiaľ minimálne.

Pokuty pre zábudlivcov
  • Ak si prenajímateľ nesplnil registračnú povinnosť v zdravotnej poisťovni, hrozí mu pokuta do 3319 eur.
  • Koľko ľudí sa malo zaregistrovať, ale neurobilo to, sa zatiaľ nevie.
  • Zdravotné poisťovne sa to dozvedia, až keď požiadajú o údaje daňové úrady.
  • Registráciu z dôvodu prenájmu zrušilo v decembri a januári na daňových úradoch takmer 2500 ľudí.
  • K začiatku decembra ich bolo na úradoch zaregistrovaných viac ako 95-tisíc.

„Jediné, čo mal prenajímateľ spraviť, bolo, že sa mal do konca januára prihlásiť do zdravotnej poisťovne ako samostatne zárobkovo činná osoba a určiť si výšku preddavku," hovorí.

Ak ide o samostatne zárobkovo činnú osobu, ktorá má napríklad súbeh so zamestnaním alebo súbeh s poistencom štátu, môže si určiť výšku preddavku, ktorá môže byť aj nula.

„To aj veľa ľudí spravilo, nastavili si preddavky na nulu, pretože ešte nevedia, aký vysoký budú mať príjem z prenájmu za celý rok. Môže sa stať, že v polovici roka im nájomník zmluvu vypovie a nového nezoženú," vysvetlila Novosádová.

Samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá súbeh nemá, však musí odvádzať preddavok najmenej v minimálnej výške, pre rok 2011 je to 46,06 eura mesačne.

Zmien má byť viac

Inak by sa malo postupovať aj pri menších prenájmoch. V súčasnosti platí, že napríklad dôchodcovia alebo nezamestnaní bez príjmu, ktorí prenajímajú garáž a za celý rok dosiahnu príjem 550 eur, do zdravotnej poisťovne zaplatia viac, až 552 eur. (Minimálny mesačný odvod je 46,06 eura x 12 = 552,72 eura).

To by sa malo zmeniť, v súčasnosti je už pripravený poslanecký návrh, ktorým by sa minimálny odvod zrušil a zdravotné odvody by sa platili zo skutočne zarobenej sumy.

Aby v praxi nevznikali situácie, keď ľudia zaplatia na odvodoch viac, ako na prenájme zarobia. Návrh ešte môže prejsť úpravami, predpokladá sa však, že by mohol začať platiť od apríla.

Z akej sumy sa priznanie nepodáva

Daňové priznanie za rok 2011 nemusí podávať ten, koho príjmy neprekročia 1779,65 eura za rok. „Pritom dôchodok, rodičovský či materský príspevok a podpora z úradu práce sa do tohto príjmu nezapočítavajú, pretože sú od dane oslobodené," vysvetľuje daňová poradkyňa Dagmar Bednáriková.

Pri prenájme si ešte za tento rok možno odpočítať oslobodených 500 eur, ale platí to na všetky takzvané príležitostné príjmy spolu. Ak teda nemáte iné príjmy, iba z prenájmu, nebudete musieť podať daňové priznanie, ak vaše príjmy za tento rok budú nižšie ako 2279,65 eura. Ak nebudete musieť podávať daňové priznanie, nebudete musieť zúčtovávať ani zdravotné odvody.

Kedy je potrebná registrácia

Registračná povinnosť na daňovom úrade sa vzťahuje iba na fyzické osoby, ktoré na Slovensku prenajali byt alebo nebytový priestor. „Alebo ich časti, alebo nehnuteľnosť, alebo jej časť okrem pozemku," hovorí Jana Gregorová z Daňového riaditeľstva. Pri registrácii je rozhodujúci nájomný vzťah.

„To znamená, že na daňovom úrade sa musí zaregistrovať prenajímateľ a nie vlastník nehnuteľnosti," dopĺňa Katarína Zollerová z ministerstva zdravotníctva. Ak je aj viac vlastníkov, registruje sa iba ten, kto je v nájomnej zmluve uvedený ako prenajímateľ.

V zdravotnej poisťovni sa mali do konca januára zaregistrovať všetci prenajímatelia ako samostatne zárobkovo činné osoby, okrem tých, ktorí už takto zaregistrovaní sú.

Prenajímateľ žije v zahraničí

Každý, kto prenajíma nehnuteľnosť na Slovensku, príjem získaný z prenájmu povinne zdaňuje bez ohľadu na trvalé bydlisko.

So zdravotnými odvodmi je to inak, ak prenajímateľ v zahraničí pracuje alebo podniká a je tam aj verejne zdravotne poistený, na Slovensku sa neregistruje ani neplatí zdravotné odvody.

Odvody z prenájmu záhradky platiť netreba

1. Platí dane pri prenájme aj dieťa, ktoré zdedilo nehnuteľnosť po starých rodičoch a prenajíma ju?

Ak je prenajímateľom a teda daňovníkom dieťa, zastupuje ho zákonný zástupca, ktorý za neho požiada o registráciu a podáva za neho daňové priznanie. Pri zdanení sa postupuje rovnako, ako u dospelého, po novom však platí, že nárok na zdaniteľné minimum majú iba daňovníci s aktívnymi príjmami, dieťa si ho uplatňovať nebude.

2. Bude platiť za tento rok dieťa, prípadne rodič za dieťa zdravotné odvody?

„Samostatne zárobkovo činná osoba je na účely zdravotného poistenia podmienená dosiahnutím 18. roka veku," hovorí Judita Smatanová z Union zdravotnej poisťovne. Dieťa teda síce má registráciu a DIČ, ale zdravotné odvody on ani rodičia za neho z prenájmu platiť nebudú.

3. Zdaňuje sa príjem aj pri prenájme pozemku, ornej pôdy či záhradky? Treba sa registrovať?

„Ak fyzická osoba prenajíma pozemok, teda aj ornú pôdu, nevzniká jej registračná povinnosť," hovorí Jana Gregorová z Daňového riaditeľstva. To ale nemení nič na skutočnosti, že príjem z prenájmu pozemku podlieha dani z príjmov.

4. Platia sa z príjmov z prenájmu pôdy odvody?

Prenajímatelia pôdy nie sú povinní sa registrovať, daňové úrady im nevydajú DIČ a teda nie sú ani povinní sa registrovať v zdravotnej poisťovni a platiť odvody.

5. Platia sa dane a odvody pri prenájme iba jednej izby, prípadne pri príležitostnom prenájme?

Pri prenájme nehnuteľností okrem pôdy platia rovnaké pravidlá, príjem treba zdaniť, povinná je aj registrácia v zdravotnej poisťovni a platenie zdravotných odvodov. Zákon o zdravotnom poistení nerozlišuje príležitostný či nepríležitostný príjem z prenájmu. Prípadný nedoplatok sa zúčtuje v rámci ročného zúčtovania poistného.

Manželia si môžu príjmy z prenájmu rozdeliť, ušetria tak

Na daniach chce každý platiť čo najmenej. Sú spôsoby, kedy to možno urobiť celkom legálne. Zvýhodnení sú pritom manželia.

BRATISLAVA. Podľa zákona o dani z príjmov pri prenajímaní nehnuteľností aj v tomto roku platí, že manželia sa môžu dohodnúť, že si príjem z prenájmu medzi sebou rozdelia. „Podmienkou je, že ju musia vlastniť v bezpodielovom spoluvlastníctve," upozorňuje daňová poradkyňa Dagmar Bednáriková.

Je len na nich, ako príjem zdania, či v rovnakom pomere každý z nich, alebo iba jeden z manželov, prípadne ho zahrnú do základu dane v akomkoľvek pomere, aký im z hľadiska výšky dane najviac vyhovuje.

Obaja majú potom nárok využiť oslobodenie. Ak sú napríklad obaja zamestnaní a popri tom prenajímajú nehnuteľnosť, z ktorej majú príjem napríklad 5000 eur za rok, príjem si rozdelia, každý si uplatní oslobodených 500 eur a zdaňovať tak budú len 4000 eur.

Ešte výhodnejšie je to vtedy, ak takto rozdelený príjem bude aspoň u jedného z nich nižší, ako je limit príjmu, do ktorého daňovník nie je povinný podať daňové priznanie.

Pri prenájme si daňovníci môžu zvoliť, či si uplatnia výdavky paušálne (aj pre tento rok platí možnosť odpočítať si 40 percent) alebo ich budú uplatňovať v skutočnej výške (musia však viesť príslušnú evidenciu). Netreba pritom zabudnúť, že v akom pomere si rozdelia príjmy, v takom si musia rozdeliť aj výdavky.

Čo sa týka registrácie, tá sa v prípade prenájmu bytu v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov vzťahuje na toho, kto je účastníkom zmluvného vzťahu.

„Povinnosť požiadať o registráciu má ten z manželov, ktorý je uvedený ako prenajímateľ bytu," povedala Jana Gregorová z Daňového riaditeľstva. Ak sú v zmluve uvedení obidvaja manželia, vzťahuje sa povinnosť požiadať o registráciu na obidvoch manželov. Táto povinnosť trvá až do ukončenia prenájmu.

„To znamená, že aj keď je registrovaný iba jeden z manželov z dôvodu prenajímania nehnuteľnosti, príjem z prenájmu možno deliť medzi obidvoch manželov a každý z nich si môže uplatniť sumu oslobodených príjmov," dodala Gregorová.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (29. 3. 2024)
USD 1.081
AUD 1.661
CZK 25.305
JPY 163.450
CAD 1.467
GBP 0.855
HUF 395.260
PLN 4.312
CHF 0.977
SEK 11.525

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 068
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 16 003
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 987
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 557
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 474
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 975
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 426
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 625
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 662
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 465
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 428
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 413
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 389
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 363
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 6 544
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 625
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 662
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 465
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 428
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 413
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 389
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 363
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 6 544
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu