Parlament zvolil na druhý pokus šéfa spojeného média. Zemková v druhej voľbe dostala 80 hlasov.
BRATISLAVA. Spojený rozhlas a televíziu Slovenska (RTVS) povedie Miloslava Zemková. Doterajšia šéfka rozhlasu a dočasná šéfka spojeného média získala v opakovanej parlamentnej voľbe všetkých 79 hlasov poslancov koalície a aj jeden opozičný. Hlasoval za ňu aj Rudolf Pučík z SNS.
Koalícia svoju nominantku od začiatku podrží. Minister kultúry Daniel Krajcer (SaS) krátko po voľbe sľúbil, že štát vyplatí RTVS z dlhov, ktoré zdedila najmä po Slovenskej televízii.
Spolu môže ísť o viac ako 40 miliónov eur.
Zemkovú zvolili až na druhý pokus podvečer, svoje vízie si preto nechala až na piatkové ráno.
Vo štvrtok iba cez hovorkyňu RTVS poďakovala poslancom za zvolenie a sľúbila im, že bude plniť svoj projekt.
Späť k reprízam
„Je nevyhnutné zastaviť všetky zmluvy, všetky ďalšie potenciálne akcie a projekty. Teraz televízia asi ani nemá na mzdy zamestnancov. Musí zastaviť či minimalizovať výrobu a dostať ju do reprízového stavu," hovorí bývalý riaditeľ STV Richard Rybníček.
Spojené médium podľa neho potrebuje aj hromadné prepúšťanie. Momentálne v televízii pracuje vyše deväťsto ľudí, ideálny stav je podľa Rybníčka okolo päťsto.
„Je však dobré hľadať aj ľudí, ktorí tam napriek všetkému, čo celé roky zažívajú, stále sú a majú ešte chuť a ambíciu robiť. Takých tam nie je málo," povedal zasa Miroslav Kollár, bývalý šéf Rady STV.
Rybníček navrhuje skontrolovať všetky zmluvy a nevýhodné opäť otvoriť. Už teraz je jasné, že po bývalom riaditeľovi STV Štefanovi Nižňanskom zostala napríklad takmer nevypovedateľná zmluva s Towercomom za dvesto miliónov eur, či zmluva, ktorá dáva spravodajskej TA3 takmer neobmedzený prístup do archívov.
„Aspoň dočasne bude treba zmeniť počet okruhov, bude na to treba rozhodnutie rady," povedal Andrej Miklánek, ktorého s Kollárom zvolili do Rady STV.
Zmeny potrvajú
Rybníček si myslí, že dlhodobo by mal byť na Slovensku len jeden kvalitný televízny okruh.
Zásadnú programovú zmenu môže Zemková vraj urobiť od jesennej sezóny, podľa Rybníčka až od jesene 2012.
„Už teraz je dôležité začať hovoriť o programovej vízii na najbližšie tri až štyri roky vo vzťahu k novým médiám, k vývoju technológií, k digitalizácii," povedal Kollár.
Podľa portálu mediálne.sk bude RTVS rozdelená na 5 sekcií. Sekciu ekonomiky by mal riadiť bývalý manažér Penty Peter Ondro.
Riaditeľom sekcie programu by mal byť Ľuboš Machaj, riaditeľom sekcie techniky Róbert Oravec.
Ďalšími sekciami by podľa portálu mali byť sekcie generálnej riaditeľky a reklamy a obchodu.
Spravodajstvu by mala šéfovať súčasná vedúca spravodajstva v rozhlase Anna Sámelová.
Aj táto voľba mala podozrivých, známych už z prípadu Trnka
Poslanci Mosta-Híd Elemér Jakab a Igor Sidor tvrdia, že neplatne hlasovali omylom. Zmýlili sa aj Magda Vášáryová a Monika Gibalová.
BRATISLAVA. Koalícii nevyšlo ani hlasovanie o šéfovi RTVS. Prvé kolo sa nepodarilo, štyria koaliční poslanci hlasovali neplatne. Tvrdili, že sa pomýlili.
„Nestalo sa nič, bolo tam osemnásť mien a takých malých krížikov a dačo som tam... Ako prvú som zakrúžkoval pani Zemkovú. Hlasovacie lístky máme tak blbo," vysvetľoval poslanec Mosta-Híd Elemér Jakab.
Neplatný hlasovací lístok odovzdal aj jeho stranícky kolega Igor Sidor. Obaja boli medzi podozrivými už v decembri pri voľbe generálneho prokurátora. Tvrdili, že nehlasovali za Dobroslava Trnku. Voľba bola vtedy tajná. Hlasovacie lístky zverejnila Národná rada na internete.
„Trikrát som to prekontroloval, ale vraj niekde som aj nedal. To sa stane," hovoril Jakab. V decembri aj vo štvrtok hlasoval ako posledný. „Lístkov sme mali teraz asi päť," vysvetľoval. Naraz hlasovali poslanci aj o členoch Rady RTVS.
Poslanci mali označiť svoju voľbu pri každom kandidátovi, neplatný bol hlas ak zabudli označiť aj jediného.
Voľné políčka nechali okrem Jakaba a Sidora aj Magdaléna Vášáryová z SDKÚ a Monika Gibalová z KDH.
„To som nečakala. Pripravovala som tú voľbu, inštruovala som kolegov, ako majú voliť a mne sa to stane," ospravedlňovala sa Vášáryová. Prehliadla vraj meno prvého Petra Abraháma. Jej naskenovaný lístok ukázal, že nehlasovala o Jaroslavovi Rezníkovi a Mariánovi Šinkovičovi.
Počas opakovanej voľby sa už nikto z koaličných poslancov nepomýlil. Hlas navyše naopak dostala Zemková od Rudolfa Pučíka z SNS. Tvrdí, že chcel hlasovať za Rezníka. „Dve hodiny pred voľbou mi oznámili úmrtie v rodine. Ani neviem, ako som odhlasoval," povedal Pučík.
Magda Vášáryová zabudla označiť dvoch kandidátov. Ostatným trom poslancom ušiel jeden.
Životopis Miloslavy Zemkovej
PhDr. Miloslava Zemková sa narodila 13. júla 1956 v Bratislave. Vyštudovala Strednú umeleckopriemyselnú školu v Bratislave a na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave absolvovala odbor veda o výtvarnom umení.
Vzdelanie si doplnila štvorročným postgraduálnym štúdiom na Umenovednom ústave SAV a v USA absolvovala v roku 1992 medzinárodný študijný program EEF SA s orientáciou na samosprávne systémy, neziskové a kultúrne organizácie a ochranu pamiatok.
Pracovala v Oblastnej galérii v Banskej Bystrici a v Mestskej správe pamiatkovej starostlivosti a ochrany prírody v Bratislave (neskôr MÚOP). V rokoch 1990-94 bola starostkou mestskej časti Bratislava - Staré Mesto. Zvolená bola v komunálnych voľbách ako kandidátka Demokratickej strany (DS).
Od roku 1995 je spoločníčkou, konateľkou a výkonnou riaditeľkou Agentúry pre výtvarné umenie ARTeMISS a rovnomennej galérie v Bratislave. Od roku 1999 do augusta 2005 generálna manažérka holdingu FUN RADIO GROUP, konateľka a spoločníčka FUN MEDIA, s.r.o., RADIO SERVIS, s.r.o., FUN AIR, s.r.o., FUNSERVER, s.r.o., predsedníčka dozornej rady RADIO, a.s.
sita
Nikto lepší ako Zemková v ponuke nebol, myslí si Konštantín Čikovský