Lekárnici: Zľavy zvýšia spotrebu | Slovensko | ekonomika.sme.sk
Sme.sk | Ekonomika | Slovensko | Lekárnici: Zľavy zvýšia spotrebu
PRÍSTUP NA SME.SK TERAZ V AKCII 1+1 ZADARMO

Zvýšenie spotreby liekov či zánik malých lekární na periférii. To  všetko môže podľa lekárnikov priniesť  novela zákona o zdravotných poisťovniach.

BRATISLAVA. Systém poskytovania zliav na lieky, ktorý navrhol poslanec za SDKÚ Viliam Novotný, sa lekárnikom nepozdáva. Novotný pritom tvrdí, že ním chcel zaviesť pravidlá pre bonusy a znížiť ceny liekov pre pacientov.

Jeho návrh je súčasťou novely o zdravotných poisťovniach, ktorú prezident vrátil parlamentu. Poslanci sa ňou budú znovu zaoberať.

Menšia dostupnosť?

Podľa Novotného návrhu by  časť zľavy na lieky mala dostať lekáreň, druhú časť zdravotná poisťovňa. Tvrdí, že pravidlá zliav by mali byť zverejnené na internete. Lekárnická komora v tom vidí výhodu pre veľké lekárne. Tie malé totiž nie vždy webovú stránku majú.

Výhrady lekárnikov
  • Legislatívny postup: k zákonu neprebehlo pripomienkové konanie.
  • Ekonomický dosah: novela sleduje komerčné hľadisko, môžu zaniknúť malé lekárne.
  • Odborné výhrady: zľavy na lieky zvýšia ich spotrebu.
Zdroj: Slovenská lekárnická komora

Lekárnici vravia, že novela prispeje k monopolizácii. Prezident Slovenskej lekárnickej komory Tibor Czuľba sa dokonca obáva obmedzenia dostupnosti lekárenských služieb na periférii.

S  tým Novotný nesúhlasí. Zaniknúť podľa neho môžu len niektoré lekárne, ktoré sú blízko seba, lebo sa medzi nimi vytvorí konkurencia.

Lekárnici namietajú, že sa zľavami zvýši aj spotreba liekov u nás.

„Pri poskytnutí 10- až 20-percentných benefitov by spotreba liekov vzrástla o päť až 15 percent,  ukazujú to skúsenosti zo zahraničia,“ povedal prvý viceprezident lekárnickej komory Ondrej Sukeľ.

Poslanci to spochybňujú. „Nie je dôvod, aby sa ich spotreba zvýšila,“ povedal Novotný. Novela podľa neho zníži cenu liekov pre pacientov, čo však neznamená, že ich budú vo väčšej miere nakupovať. Rovnaký názor má aj poslanec za SaS Peter Kalist.

Rozhodnú poslanci

Novelou, ktorá tiež ruší  výmenné lístky a zavádza  limity na doplatky za lieky, sa budú poslanci zaoberať opäť. Ak v utorok prejde výborom pre zdravotníctvo, bude o nej hlasovať plénum.

V pléne sa však bude hlasovať len o prezidentových pripomienkach vrátane úplného vypustenia zliav na lieky. Ich schválenie musí podporiť nadpolovičná väčšina poslancov.

sobota 29. 1. 2011 | Veronika Folentová
Článok bol uverejnený v tlačenom vydaní SME. (Predplaťte si SME cez internet.)
© 2011 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

Lekárnikom sa návrh pravidiel zliav nepáči.

Lekárnikom sa návrh pravidiel zliav nepáči.

Foto: ILUSTRAČNÉ – TASR

najčítanejšie
  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní
späť na SME.sk
ANKETA
@denniksme: Nahé sú bez kníh všetky národy (Konštantín Filozof) Čítajte viac
Ďalšie weby skupiny: Új Szó Slovak Spectator Vii.sk
Vydavateľstvo Inzercia Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy
© Copyright 1997-2012 Petit Press, a.s.