Agentúrnu správu sme o 20:04 nahradili autorským textom denníka SME.
BRATISLAVA. Riaditeľ Transparency International Slovensko Gabriel Šípoš si myslí, že verejnosť si nedostatočne uvedomuje, o akých veľkých peniazoch sa rozhoduje pri kategorizácii liekov.
Kým v celom verejnom obstarávaní sa na Slovensku ročne rozhoduje o kontraktoch za približne päť miliárd eur, len sama vládna regulácia predaja liekov rozhoduje o trhu v ročnom objeme miliardy eur. Na lieky sa minie viac ako štvrtina všetkých peňazí, ktoré ľudia, štát a poisťovne platia za zdravotníctvo.
A kým čistota a prehľadnosť verejného obstarávania je veľkou témou, konflikty záujmov a klientelizmus pri rozhodovaní o liekoch sú podľa šéfa Transparency International okrajovou témou.
Zmena je nutná Čo navrhujú Elektronizáciu kategorizácie liekov: presný a jasne definovaný proces bez možnosti predbiehania sa a pod priamou kontrolou verejnosti. Pravidlá zakotviť priamo v zákonoch. Riešiť konflikt záujmov v komisiách: zverejňovanie vzťahov členov s farmapriemyslom, zverejňovanie ich príjmov od farmafiriem. Viac informácií o lekároch pre pacientov: zverejňovanie platieb lekárom od firiem aj ich pochybenia a tiež sťažnosti na nich.
Problém s netradične rýchlou registráciou lieku Prevenar, ktorý povolil minister Ivan Uhliarik, podľa neho dokazuje nutnosť zmien v kategorizácii liekov.
„Kauza Prevenar je príznakom, že celkovo systém liekovej politiky a kategorizácie nie je transparentný a nie sú tam dostatočne jasne definované pravidlá," povedal Šípoš.
Aj napriek kritike riaditeľ mimovládky hovorí, že stav v kategorizácii je lepší ako v minulosti.
„Ale to, čo robia, nie je dostatočné," povedal. Ministerstvo by podľa neho a Angeliky Szalayovej z Health Policy Institute malo sprehľadniť schvaľovania liekov.
Uhliarik meniť bude Navrhujú zverejňovať každé hlasovanie komisie, verejné by mali byť aj informácie o vzťahoch medzi členmi komisií a farmaceutickými firmami.
Tieto návrhy vypracovala Szalayová s poradcom premiérky Martinom Filkom minulý rok, keď pracovali na ministerstve zdravotníctva.
Minister Uhliarik má novelu s podobnými návrhmi poslať do parlamentu vo februári. Tá, ktorú pripravila Szalayová s Filkom, mala podľa neho viac ako 170 pripomienok, a preto ju museli prepracovať. Tým vysvetľuje aj dôvod, prečo ich prepustil.