SME

Vládny balíček už dvíha ceny

Za liter benzínu zaplatíte asi o šesť centov viac ako v piatok. DPH stúpla.

Ľudia na Slovensku budú musieť siahnuť hlbšie do vreciek. Účty, ktoré budú platiť, sa im predražia.Ľudia na Slovensku budú musieť siahnuť hlbšie do vreciek. Účty, ktoré budú platiť, sa im predražia. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – ČTK/AP)

BRATISLAVA. Hlavnou zmenou v novom roku je zvýšenie DPH z 19 na 20 percent. To je súčasťou úsporného vládneho balíčka.

Ten by mal podľa výpočtov ministerstva financií zaťažiť rodinný rozpočet viac ako deviatimi eurami mesačne. Ročne tak rodina pre balíček vlády príde o niečo vyše 111 eur.

Hlavné zmeny
  • DPH stúpla na 20 percent,
  • plyn zdražie o 4,47 percenta,
  • elektrina zdražie o 8 percent,
  • minimálna mzda je 317 eur,
  • penzie stúpnu o 1,8 percenta,
  • materská sa zvýši a predĺži.

Viac ľudí bude platiť aj odvody, do vrecka budú mať hlbšie motoristi a ľudia si budú musieť vybrať medzi zamestnaním a predčasnou penziou.

Priplatíme si za elektrinu aj plyn, zdražie aj teplo. Minimálna mzda sa od januára zvýši o tri percentá z 307,7 na 317 eur.

Penzie sa budú aj v tomto roku zvyšovať po starom. Výška starobného dôchodku sa mala od roku 2012 zvyšovať o pevnú sumu. Parlament o tejto zmene nerozhodol. Dôchodky sa tak budú valorizovať po starom. V januári porastú o 1,8 percenta.

Poberatelia predčasného dôchodku si však budú musieť vybrať medzi zamestnaním alebo predčasnou penziou. Ruší sa teda súbeh práce a poberania tohto dôchodku.

„Naďalej bude možné pracovať na základe dohody o vykonaní práce alebo na dohodu o pracovnej činnosti,“ povedala Timea Vörösová, riaditeľka odboru metodiky v Sociálnej poisťovni.

Čo sa zvýši
  • plyn zdražie o 4,47 percenta,
  • ceny elektriny vzrastú v každom kraji inak:

– západné Slovensko : asi o 8 percent,

– stredné Slovensko : o 8,2 percenta,

– východné Slovensko: o 8,25 percenta,

  • dôchodky sa zvýšia o 1,8 percenta,
  • minimálna mzda bude od januára 317 eur,
  • materské sa zvýši z 55 na 60 percent denného vymeriavacieho základu.

Predčasní dôchodcovia prídu aj o možnosť prispievať si na nemocenské poistenie a nebudú môcť mať ani doplnkové dôchodkové poistenie.

Zmeny v materskej

Zmeny pocítia aj ženy na materskej či rodičovskej dovolenke. Materská dovolenka sa predĺži o 6 týždňov a jej dĺžka bude 34 týždňov.

Pri dvojčatách alebo trojčatách bude trvať 43 týždňov. Materská sa zvýši z 55 na 60 percent denného vymeriavacieho základu. Výška rodičovského príspevku bude 190,10 eur.

Najslabšie skupiny obyvateľstva mal ochrániť aj limit doplatkov na lieky. Horná hranica mala byť 30 a 45 eur. Ďalšie doplatky nad túto hranicu by už dôchodcovi preplatila zdravotná poisťovňa.

Toto zvýhodnenie by však mohli využiť len dôchodcovia, ktorých výška penzie nie je vyššia ako 50 percent priemernej mzdy za minulý rok. Prezident však túto novelu zákona vrátil do parlamentu.

Od januára sa skráti aj ochranná lehota, keď bude možné dostávať nemocenskú dávku aj v tom prípade, ak už neprispievate do systému. Pôvodne bola táto lehota 42 dní, po novom je to už iba sedem dní.

Štát tiež od januára neručí za bankové vklady fyzických osôb v plnej výške, ale najviac do výšky 100–tisíc eur.

Odvody bude platiť v tomto roku viac ľudí

Od januára sa zväčšil okruh ľudí, ktorí budú platiť odvody. Zvýši sa aj vymeriavací základ.

BRATISLAVA. Minimálny vymeriavací základ na platenie poistného pre povinne poistenú samostatne zárobkovo činnú osobu (SZČO) sa zvýši v tomto roku na 329,06 eur, v roku 2010 to bolo 319,58 eur.

Okruh ľudí, ktorí budú mať postavenie SZČO na účely sociálneho poistenia, sa rozšíril. Bude to každá osoba, ktorá má pridelené daňové identifikačné číslo a dosiahla vek 18 rokov. Po novom to budú aj autori a umelci.

Výnimkou sú ľudia, ktorí vykonávajú osobnú asistenciu pre človeka s ťažkým zdravotným postihnutím. Novela priniesla aj zmeny v zaokrúhľovaní poistného. Od 1. januára sa zaokrúhľuje na cent nadol.

Mení sa aj obdobie, na ktoré sa určujú. Doteraz sa maximálne sumy vymeriavacieho základu zaokrúhľovali k 1. júlu, po novom sa budú určovať k 1. januáru.

Od januára sa zväčšil aj okruh zamestnancov, ktorí budú platiť poistné. Za zamestnancov sa považujú aj ľudia s nepravidelným príjmom, ako sú konatelia či členovia štatutárnych orgánov. Poistné zaplatia aj ľudia, ktorí majú príjem z dividend, ale až od roku 2013.

Zamestnanci, ktorí majú pravidelný príjem, musia odvádzať povinné nemocenské a dôchodkové poistenie, ako aj poistenie v nezamestnanosti. Tí s nepravidelným príjmom iba povinné dôchodkové poistenie.

Vymeriavací základ sa zamestnancovi zvýši, ak mu bolo vyplatené napríklad odstupné a odchodné. „Ak zamestnávateľ preplatil zamestnancovi jeho účty na rekreačné, zdravotnícke, športové zariadenie, bude sa to posudzovať ako zdaniteľný príjem, ktorý sa musí zahrnúť do základu dane,“ povedal minister práce Jozef Mihál (SaS).

Zvyšuje sa aj sadzba poistného do rezervného fondu Sociálnej poisťovne z dvoch percent na pôvodnú úroveň 4,75 percenta.

Dane sa zvýšia, úľav ubudlo

Hlavnou zmenou je zvýšenie DPH z 19 na 20 percent. Zvyšujú sa niektoré spotrebné dane a rušia sa naopak niektoré daňové úľavy.

BRATISLAVA. V tomto roku je hlavnou zmenou zvýšenie dane z pridanej hodnoty z 19 na 20 percent. Zároveň sa zrušila znížená 6-percentná sadzba. Na lieky, potraviny a zdravotnícke potreby sa ponechala sadzba 10 percent.

Zvýšenie daní
  • DPH sa zvýši z 19 percent na 20 percent,
  • spotrebná daň na cigarety sa zvýši o 3,9 percenta,
  • paušálne výdavky sa budú uplatňovať jednotne, 40 percentami.
Firmy sa budú musieť pripraviť aj na vyššiu daň z motorových vozidiel. Sedem z ôsmich samosprávnych krajov jej sadzby zvýšilo. Túto daň je potrebné zaplatiť do 31. januára, a to daňovému úradu podľa miesta, kde je vozidlo evidované.

Od februára sa zvýši o 3,9 percenta aj spotrebná daň na cigarety. Škatuľka, v ktorej je 20 cigariet, zdražie asi o desať centov. Zvýšenie spotrebnej dane na pivo parlament neschválil.

Od začiatku roka neplatí daňové zvýhodnenie pre tzv. červenú naftu, ako ani oslobodenie skvapalnených plynných uhľovodíkov (LPG).

Ďalšou zmenou je zjednotenie paušálnych výdavkov pre fyzické osoby s príjmami z podnikania a z inej samostatne zárobkovej činnosti. Tieto výdavky sa budú uplatňovať jednotne, 40 percentami.

Zmeny nastanú aj pri zdaňovaní príjmov z prenájmu. Oslobodenie do výšky päťnásobku životného minima, čo je v súčasnosti 925 eur, sa nahradí pevne stanovenou sumou vo výške 500 eur.

Jazda autom zdražie

Vyššie ceny benzínu a nafty, drahšie diaľničné známky. Na to sa musia v tomto roku pripraviť motoristi.

BRATISLAVA. Na benzínových čerpadlách sa v posledný deň roka 2010 zastavilo načerpať plnú nádrž viac áut ako pred rokom. S novým rokom prichádza aj o percento vyššia, teda 20-percentná daň z pridanej hodnoty. Na 40 litroch benzínu tak ešte v piatok motoristi oproti sobote mohli ušetriť približne 2,6 eura.

Rast DPH, príspevok na núdzové zásoby ropy a ropných produktov, zrušenie nulovej spotrebnej dane na päť percent. Aj tieto opatrenia spôsobia nárast cien benzínu a nafty. Cena jedného litra benzínu sa zvýši o päť centov, nafta zdražie o štyri centy.

Naviac za jazdu na diaľnici a na rýchlostnej ceste si vodiči priplatia takmer 14 eur. Cena ročnej diaľničnej známky sa zvýšila z 36,50 na 50 eur.

Vzrástli aj ceny týždenných a mesačných nálepiek. Za sedemdňové treba zaplatiť 7 eur, mesačná diaľničná nálepka stojí 14 eur.

Ak máte starú diaľničnú známku, platí až do konca januára. Od 1. februára však už musí byť v každom aute nálepka na rok 2011.

Tieto zmeny môžu priniesť aj menej áut na cestách. Dopravný analytik Jozef Drahovský však tvrdí, že iba krátkodobo.

„Bude to ako vždy pri náraze. Jeden až dva mesiace sa bude menej jazdiť, ale potom sa to vyrovná. Motoristi na Slovensku vždy prekonajú prvý šok tým, že optimalizujú jazdy a menej jazdia. Potom začnú jazdiť opäť normálne,“ povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (29. 3. 2024)
USD 1.081
AUD 1.661
CZK 25.305
JPY 163.450
CAD 1.467
GBP 0.855
HUF 395.260
PLN 4.312
CHF 0.977
SEK 11.525

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 21 909
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 798
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 939
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 376
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 341
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 905
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 603
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 222
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 652
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 448
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 153
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 462
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 377
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 319
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 435
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 222
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 652
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 448
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 153
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 462
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 377
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 319
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 435
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu