Mihálove finty oberajú štát o peniaze

Vydané 13. 10. 2010 o 0:00 Autor: Katarína Ragáčová

Sociálna poisťovňa, ktorá má ustavičné finančné suchoty, prichádza o peniaze aj vďaka radám ministra Mihála, ako si zlepšiť materskú.

BRATISLAVA. Premiérka Iveta Radičová chce, aby matky na materskej dovolenke dostávali zo Sociálnej poisťovne jeden rok sto percent čistej mzdy. Má sa tak udiať postupne do konca volebného obdobia.

Už teraz však veľa žien dostáva materskú vyššiu, ako reálne zarábajú. Budúce matky totiž poznajú finty, ako si zvýšiť materskú. Ako „obrať“ štát im radí dokonca aj súčasný minister práce Jozef Mihál.

Za jeden deň maximum

Ukončite súčasný pracovný pomer a s tým istým zamestnávateľom uzavrite nový pracovný pomer. „Aby bolo všetko kóšer, tak na inú pracovnú pozíciu,“ radí Mihál vo svojej knižke Daňové a odvodové tipy. Zmenu stačí urobiť pár dní pred nástupom na materskú.

O materskej
  • Materská sa vypočítava ako 55 % z vymeriavacieho základu, ktorým je mzda, z ktorej sa odvádzajú odvody na nemocenské poistenie.
  • Žena musí byť poistená najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred nástupom na materskú dovolenku.
  • Maximálny vymeriavací základ od 1. 7. 2010 do 30. 6. 2011 je 1116,75 eura.
  • Strop na materskú od 1. 7. 2010 do 30. 6. 2011 je 617 eur.

Ako na to? Ak nastupujete na materskú napríklad od 1. januára budúceho roku, podajte 30. decembra výpoveď. S tým istým zamestnávateľom uzatvoríte pracovnú zmluvu hneď na druhý deň.

„Na materskú si potom uplatníte nárok z nového zamestnania. Dôležité je, aby bola materská čo najvyššia. V novom zamestnaní by ste mali mať plat čo najbližší sume maximálne možného vymeriavacieho základu na nemocenské poistenie,“ radí ďalej Mihál.

Maximálny vymeriavací základ je dnes na úrovni 1116,75 eura. Aby to bolo pre zamestnávateľa čo najbezbolestnejšie, nemusí, samozrejme, do zmluvy písať takúto vysokú mzdu. Stačí, ak plat zvýši nejakými bonusmi. Napríklad zadržanými odmenami.

„Dôležité je, aby vyplatená mzda bola čo najvyššia, napríklad vďaka mimoriadnym odmenám,“ dodáva Mihál.

Na to, aby mala žena nárok na materskú, musí mať odpracovaných aspoň 270 dní v posledných dvoch rokoch pred nástupom na materskú. Dávka sa jej však vypočítava zo mzdy v poslednom zamestnaní.

Teda v našom príklade z jediného dňa. Dostane tak maximálnu možnú sumu materskej, a to približne 617 eur v závislosti od počtu dní v mesiaci.

Za málo balík

Priemerná mzda v národnom hospodárstve za minulý rok je 754 eur. V reštauráciách zarábajú priemerne 341 eur. Čašníčka by si v takom prípade prišla na materskú 55 percent z hrubej mzdy, teda na 187 eur.

Kooperáciou so zamestnávateľom si ju však môže zvýšiť na maximálnu hranicu 617 eur. Jej materská bude tak oveľa vyššia ako mzda.

Radou odborníka na dane a odvody Mihála sa inšpirovala aj Anetta z Bratislavy. Po porade s ním sa dobrovoľne pripoistila počas predchádzajúcej rodičovskej dovolenky a s druhým dieťaťom ostala na materskej za najvyššiu možnú sumu.

Mihál rady rozdáva aj v súčasnosti ako minister práce. „Existuje možnosť dobrovoľného nemocenského poistenia alebo pripoistenia, pomocou ktorého si matky môžu materskú zlepšiť. Ako sa pri tom postupuje, je v mojej knižke, tam je tomu venovaná dosť veľká časť, a to, čo tam je napísané, platí aj naďalej,“ povedal minulý týždeň Mihál.

Radí tiež, ako môže získať čo najvyššiu materskú napríklad nezamestnaná, študentka či živnostníčka. Ak sa budú držať jeho rady, zo Sociálnej poisťovne môžu získať niekoľkonásobne viac, ako do nej odviedli.

Pri odvode 491 eur za desať mesiacov môžu dostať za 28 týždňov materskej 4299,5 eura. Ak nie sú vydaté, majú nárok na 37 týždňov materskej, teda z poisťovne dostanú až 5681,5 eura.

Sociálna poisťovňa vie o tom, že mamičky využívajú rôzne finty. „Zákon to však umožňuje a my s tým nemôžeme nič robiť,“ povedal hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Poisťovňa je na tom zle

Hospodárenie Sociálnej poisťovne skončilo v minulom roku o viac ako 321 miliónov eur horšie, ako sa predpokladalo. Štát do nej musí na budúci rok naliať vyše 1,4 miliardy eur.

Minister práce spolu s jej novým generálnym riaditeľom Ľubošom Lopatkom majú nájsť spôsob jej vyrovnaného hospodárenia.

Z tlačového odboru ministerstva práce prišla včera odpoveď, že zákon o sociálnom poistení plánujú zmeniť tak, aby sa predišlo „zneužívaniu systému nemocenského poistenia neodôvodneným čerpaním prostriedkov“.

V piatok však Mihál tvrdil, že sa na tom, ako si zvýšiť materskú, „nič nemení. Tieto možnosti mamičkám zostávajú bez zmeny aj do budúceho obdobia“, povedal.

Hlavné správy

Z DOMOVA

Protest proti migrantom zastavili na ceste do Gabčíkova. Kotleba vypovedal na polícii

Policajti v obci Vrakúň kontrolovali poznávacie značky a občianske preukazy.

AKTUALIZOVANÉ

Fico má potvrdenie, že s manželkou nemajú účty na Belize

Premiér vyzval Igora Matoviča, aby vyvodil politickú zodpovednosť.

V OBRAZOCH

Ako to vyzerá na rakúsko-maďarských hraniciach

Pozrite si fotoreportáž z hraničných oblastí, len niekoľko kilometrov od Slovenska.

Z DOMOVA

Spoplatnený obsahPrečo Československo odmietlo Marshallov plán

Výročie konca 2. svetovej vojny rozprúdilo debatu, či Červená armáda Československo naozaj oslobodila.

Minister práce radí, ako využiť diery v zákone a zvýšiť si materskú.

Minister práce radí, ako využiť diery v zákone a zvýšiť si materskú.

Foto: TASR

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní