SME

Vláda dočasne zvýši DPH na 20 percent

Tento krok koalícia nazvala Ficova daň. Bude platiť dovtedy, kým sa deficit verejných financií nezníži pod 3 percentá HDP, k čomu by malo dôjsť v roku 2013.

(Zdroj: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

BRATISLAVA. Koaliční partneri v pondelok rokovali päť hodín o konečnej podobe záchranného balíka, ktorý má pomôcť znížiť deficit verejných financií v budúcom roku o 1,7 miliardy eur.

Dohodli sa, že základná sadzba dane z pridanej hodnoty (DPH) sa od budúceho roka zvýši dočasne zo súčasných 19 na 20 percent.

So zvýšením napokon súhlasila aj SaS, ktorá ho odmietala. "Vnímame to ako kompromis. My sme boli jednoznačne proti zvyšovaniu DPH," povedal predseda SaS Richard Sulík. Ako pokračoval, berie však do úvahy aktuálny vysoký deficit verejných financií a tieto peniaze treba vykryť.

„Nebola to otázka lámania. Museli sme nájsť riešenie, ktoré je kvalitné a s ktorým všetci vedia žiť. Nám sa to riešenie pozdáva,“ povedal Sulík s tým, že práve pre jeho dočasnosť nevníma zvýšenie DPH ako nesplnený sľub voličom.

"Skúsenosti hovoria, že jednopercentné zvýšenie DPH sa nepremietne do cien, je to len zvýšený príjem štátneho rozpočtu," zdôraznila premiérka.

Na lieky, knihy a vybrané zdravotnícke pomôcky sa naďalej ponechá nižšia 10-percentná sadzba. Zruší sa však zvýhodnená 6-percentná sadzba DPH na predaje z dvora.

Zmena výšky DPH bude platiť dovtedy, kým sa deficit verejných financií nezníži pod 3 percentá hrubého domáceho produktu (HDP), k čomu by malo dôjsť v roku 2013. Ak to potvrdí Eurostat v roku 2014, o bod by bola daň nižšia až po príchode ďalšej vlády.

Tento krok, ktorý koalícia nazvala "Ficova daň", má priniesť v ďalšom roku zhruba 160 miliónov eur.

Ďalšie zmeny

Ako sa dohodli
  • DPH sa dočasne zvýši na 20 percent, na lieky, potraviny a zdravotnícke pomôcky sa ponechá 10-percentná sadzba, zruší sa 6-percentná sadzba DPH na predaje z dvora.
  • Zvýši sa spotrebná daň na cigarety a pivo.
  • Paušálne výdavky pre živnostníkov sa zjednotia na 40 percent.
  • Nezvýšia sa odvodové stropy, sociálne odvody sa nebudú platiť z dohôd o vykonaní pracovnej či brigádnickej činnosti. Zdravotné odvody sa majú platiť zo všetkých príjmov.
  • Zrušia sa výnimky pri daniach a odpisoch, napríklad sa zruší zvýhodnenie tretieho piliera.
  • Zruší sa súbeh predčasného dôchodku a práce.
  • Vo verejnej správe sa zruší súbeh starobného či výsluhového dôchodku a práce.

Koaliční partneri sa okrem zvýšenia DPH dnes dohodli aj na zvýšení spotrebných daní na cigarety a alkohol s výnimkou vína. Tri rôzne úrovne paušálnych výdavkov pre živnostníkov sa majú po novom zjednotiť na 40 % a zdravotné poistenie sa má platiť zo všetkých príjmov, vrátane dividend.

Nová vláda pripraví tiež zákaz súbehu predčasných dôchodkov a práce či obmedzenie možností poberania starobných a výsluhových dôchodkov a mzdy pracovníkov vo verejnej správe.

Podľa premiérky Radičovej bude v stredu vláda rokovať o krátkodobých štrukturálnych prioritách, vrátane legislatívneho plánu jednotlivých úloh v tejto oblasti.

Znižovať schodok verejných financií chce koalícia taktiež šetrením, jednotlivé ministerstvá a štátne úrady by mali znížiť svoje výdavky v priemere o desať percent.

Radičová rokovala so Sulíkom a Bugárom

Koaliční partneri rokovali zhruba päť hodín od štvrtej popoludní. Počas rokovaní prenikli informácie, že debata medzi koaličnými partnermi o daniach a odvodoch nebola mierna.

Radičová dvakrát samostatne rokovala so Sulíkom a predsedom Mosta-Híd Bélom Bugárom.

Pri prvom separátnom rokovaní bol aj Sulíkov stranícky kolega Daniel Krajcer. Do miestnosti, v ktorej rokovali, prišiel aj štátny tajomník ministerstva financií Vladimír Tvaroška s papierom v ruke, zrejme s prehľadom, koľko ktoré opatrenie prinesie štátnemu rozpočtu. Môžeme sa len domnievať, že premiérka so Sulíkom hovorili o dočasnom zvýšení DPH.

Na rokovania koaličnej rady sa okolo pol deviatej vrátil z Prezídia SDKÚ predseda strany Mikuláš Dzurinda. Aj to môže nasvedčovať tomu, že diskusia medzi partnermi bola ostrá.

Štát chce v rámci balíčka opatrení získať na príjmoch najviac 800 miliónov eur. Pätinu z tejto sumy by mala v budúcom roku pokryť zvýšená DPH. Koľko do rozpočtu prinesú vyššie spotrebné dane, ministerstvo financií ešte preráta.

Zvýšenie DPH či spotrebných daní odporučili vláde aj zamestnávatelia. Premiérka im dnes sľúbila nižšie odvody.

„Opatrenia, ktoré možno niektoré zložky zvýšia alebo niektoré zložky úplne zrušia, budú len prechodného charakteru. V konečnom dôsledku, a k tomu smeroval aj náš rozhovor s premiérkou, by sa odvody mali ešte znížiť,“ povedal dnes po stretnutí s Radičovou prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Tomáš Malatinský.

Odvody hore nepôjdu

Ekonomickí ministri chceli zmenami v daniach a odvodoch získať 440 miliónov eur. Radičová však pred týždňom povedala, že sa odkladá väčšina zmien v odvodoch. „Nárast odvodov neprichádza do úvahy,“ povedala.

Dnes zopakovala, že odvody sa nebudú platiť z dohôd o vykonaní pracovnej činnosti či brigádnických dohôd. Nezvýšia sa ani odvodové stropy na 5-násobok priemernej mzdy. To by postihlo najmä ľudí s vysokými zárobkami približne nad 2978 eur. No dotklo by sa to už ľudí s príjmom nad 1100 eur. Štátnej pokladnici malo toto opatrenie priniesť asi 100 miliónov eur.

Premiérka však zároveň povedala, že zdravotné odvody sa budú platiť zo všetkých príjmov vrátane podielov na zisku.

Platí aj to, že sa zruší daňové zvýhodnenie pre ľudí, ktorí si sporia na dôchodok v treťom pilieri. Na dani tak štátu zaplatia viac o 76 eur. Zrušiť sa má aj oslobodenie dane pri predaji nehnuteľností. Zdaňovať sa bude iba rozdiel, ktorý vznikne tým, že nehnuteľnosť sa predá drahšie, ako sa kúpila. Platí to len pre byty, domy a pozemky, ktoré sa nadobudnú po 1. januári 2011.

Paušálne výdavky pre živnostníkov sa zjednotia vo výške 40 percent. Pôvodný návrh hovoril o ich zjednotení vo výške 30 percent. Vláda tiež zruší súbeh predčasného dôchodku a práce. Zruší sa tiež súbeh starobného či výsluhového dôchodku a práce vo verejnej správe.

Výdavkové škrty

Vláda chce na výdavkovej strane ušetriť minimálne 900 miliónov eur. Pôvodne to malo byť niečo vyše 1,1 miliardy eur. Škrty na bežných a mzdových výdavkoch jednotlivých kapitol majú priniesť zhruba 400 miliónov eur. Plánovaný deficit verejných financií v budúcom roku je 4,9 percenta výkonu ekonomiky. V tomto roku sa odhaduje na 7,8 percenta HDP.

Guvernér Národnej banky Slovenska Jozef Makúch nechcel komentovať vývoj deficitu verejných financií, ani snahu vlády o ich konsolidáciu. „NBS nehodnotí vládu, preto uvedené otázky nebudeme komentovať,“ uviedla pre SME hovorkyňa banky Jana Pauerová.

Chronológia zmien zákona o DPH

10. júla 2003 - Národná rada (NR) SR prijala prezidentom vrátenú novelu, ktorou sa zvýšila dolná sadzba DPH. Od 1. januára 2004 sa tak v rámci daňovej reformy zjednotila na úrovni 19 %, namiesto dovtedajších 14 a 20 %.

1. januára 2007 - Zaviedla sa znížená 10-% sadzba DPH na lieky a niektoré zdravotnícke pomôcky. Cieľom tohto opatrenia bolo znížením cien zabezpečiť ich lepšiu dostupnosť pre občanov. Poslanci NR SR novelu schválili 6. decembra 2006.

1. januára 2008 - Zníženej 10-% sadzbe DPH podliehajú aj knihy. Príslušnú novelu schválil parlament 28. novembra 2007. Zníženie DPH na knihy zdôvodnili autori návrhu tým, že zaradením kníh do základnej 19-% sadzby dane sa literatúra stala pre určité skupiny obyvateľstva z finančných dôvodov nedostupná.

1. mája 2010 - Sadzba DPH na vybrané produkty pri tzv. predaji z dvora sa znížila z 19 % na 6 %. Národná rada príslušnú novelu schválila 4. marca.

TASR
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (29. 3. 2024)
USD 1.081
AUD 1.661
CZK 25.305
JPY 163.450
CAD 1.467
GBP 0.855
HUF 395.260
PLN 4.312
CHF 0.977
SEK 11.525

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 455
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 395
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 902
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 236
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 036
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 820
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 801
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 060
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 644
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 432
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 941
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 446
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 362
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 251
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 060
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 644
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 432
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 941
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 446
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 362
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 251
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu