Zmena letu je neistá, radšej choďte vlakom či autobusom | Slovensko | ekonomika.sme.sk
Sme.sk | Ekonomika | Slovensko | Zmena letu je neistá, radšej choďte vlakom či autobusom
PRÍSTUP NA SME.SK TERAZ V AKCII 1+1 ZADARMO

AKTUALIZOVANÉ v pondelok 13:20
Zmena letu je neistá, radšej choďte vlakom či autobusom

Aktualizované v nedeľu o 20:00, v pondelok 13:20

Prebookovanie letenky neznamená, že v novom termíne aj poletíte. Európska letecká doprava je len v rukách prírody, istejšie je preto ísť vlakom či autobusom.

Koho kontaktovať?

Letecké spoločnosti
Agentúry a alternatívni dopravcovia

BRATISLAVA. Ak držíte v rukách letenku na let v najbližších hodinách a dňoch, istejšie ako prebookovanie, je cesta autobusom alebo vlakom. Drvivá väčšina aerolínií, vrátane írskeho Ryanairu, ponúka svojím zákazníkom bezplatné prebookovanie letenky na iný termín. To však nič nepomôže, ak si rezervujete letenku opäť na deň, kedy leteckú dopravu zastaví popolový mrak z islandskej sopky.

Informujte sa radšej na webe ako telefonicky

Rušenie letov spôsobuje mimoriadne vyťaženie telefónnych informačných liniek letísk aj samotných prepravcov. "Cestujúcim preto odporúčame zisťovať informácie predovšetkým cez webové stránky a až v prípade potreby ďalších informácií aj na telefónnych infolinkách," upozornila hovorkyňa bratislavského letiska M. R. Štefánika Dana Madunická.

Dodala, že letisko v hlavnom meste bude o situácii priebežne informovať na svojej internetovej stránke www.letiskobratislava.sk v sekcii Aktuality.

Pokyny k ďalšiemu postupu v prípade, že let bol zrušený, získajú cestujúci na internetovej stránke alebo na informačnej telefonickej linke leteckej spoločnosti, ktorá mala let prevádzkovať.

Vlak a autobus? Aby ste stihli...

Autobusové a železničné spoločnosti hlásia obrovský nárast cestujúcich. Agentúra Student Agency vypravila na všetkých svojich medzinárodných linkách posilové autobusy. Podobné správy počuť z rakúskych a nemeckých železníc.

Predajca leteniek Pelikán.sk posiela v pondelok do Londýna ďalší vlastný autobus, ktorý odchádza v pondelok o 21. hodine z bratislavského Trnavského Mýta. Jeho očakávaný príchod do Londýna je v utorok o 18. hodine. Spiatočná cesta je naplánovaná v stredu, s odchodom o 6. hodine (Hyde Park - Lancaster Gate) a príchodom do Bratislavy v utorok o štvrtej ráno. Cena jednosmerného lístka je 89 eur.

Do väčšinu európskych kontinentálnych destinácií sa dá cestovať vlakom, autom alebo autobusom. So Slovak Lines sa dá dostať do Brna, Prahy, Viedne, Londýna, Parížu, Zürichu, Ženevy, Rotterdamu, Štutgartu, Berlína, Hamburgu a Belehradu.

Dopravca pridáva posilové spoje do Bruselu a Londýna, predbežne v sobotu aj v nedeľu. „Situáciu monitorujeme a v prípade potreby sme pripravení posilniť aj iné smery," povedala hovorkyňa Slovak Lines Eva Vozárová. Bez odrátania storno poplatkov umožňuje dopravca vrátenie cestovných lístkov zakúpených na cestu z Bratislavy na letisko Schwechat.

Zvýšený záujem ľudí o medzinárodnú autobusovú dopravu zaznamenala aj spoločnosť eurobus. Dopravca jazdí do Prahy, Londýna, Parížu, Rotterdamu, Hamburgu, Berlínu, Ženevy, Zürichu, Ríma, Frankfurtu nad Mohanom či Užhorodu. Jazdí aj do viacerých chorvátskych miest.

S agentúrou Student Agency sa dostanete do Veľkej Británie, Belgicka, Dánska, Francúzska, Holandska, Talianska, Luxemburska, Maďarska, Nemecka, Rakúska, Švajčiarska ale aj do najviac postihnutých škandinávskych krajín Švédska a Nórska.

Informácie o zrušených letoch všetkých leteckých spoločností nájdete na stránke www.zrusenelety.sk.

Aerolínie: Na letiská necestujte

Aerolínie odporúčajú cestujúcim necestovať na letiská, aby sa predišlo zbytočnému chaosu. „Cestujúcim určite odporúčame informovať sa u predajcov prostredníctvom, ktorých si zakúpili svoje letenky. Ďalší postup je však vo veľkej miere závislý od poveternostných podmienok," povedal Lukáš Švaro z Pelikán.sk. Nedokázal odhadnúť presný počet klientov Pelikánu, ktorých sa rušenie letov dotklo. „V našom prípade to môžu byť tisícky ľudí."

Keď lietanie ochromí neočakávané prírodné katastrofy, pasažieri nemajú nárok na samostatnú finančnú kompenzáciu za meškanie či zrušenie letu. Čakajúci cestujúci na letiskách však majú právo na občerstvenie, komunikačné prostriedky a prípadne aj ubytovania.

„Ak sa situácia nezlepší a nebudú môcť odletieť, majú pasažieri právo na vrátenie peňazí," povedal eurokomisár pre dopravu Siim Kallas. Upozornil, že aerolínie majú povinnosť oznámiť cestujúcim zrušenie letov a nové časy odletov.

Čo robiť?


1. Na utorok mám letenku zo Schwechatu do New Yorku. Oplatí sa mi vôbec ísť na letisko?
Rakúsky vzdušný priestor bol uzavretý do druhej hodiny dnešného rána, keď mali byť prehodnotené poveternostné podmienky. Informujte sa na webovej stránke letiska www.viennaairport.com. Ak je rakúsky vzdušný priestor naďalej uzatvorený, prebukujte si letenku cez internet alebo telefonicky.

2. Prišiel mi e-mail, že môj let do Londýna bol v dôsledku pohybu mraku vulkanického popola zrušený. Aerolínie mi nový termín letu zatiaľ neposkytli, ale ponúkli bezplatné prebukovanie. Do Londýna sa potrebujem dostať ešte tento týždeň.
Drvivá väčšina aerolínií poskytuje v súčasnosti prebukovanie bezplatne. Je ťažké odhadnúť, nakedy sa oplatí let prerezervovať. Meteorológovia predpokladajú, že už počas dnešného dňa by sa mohol otvoriť náš vzdušný priestor, no nemecký či francúzsky ostane zatvorený. Oplatí sa preto využiť alternatívne možnosti dopravy – autobus, auto a vlak. Právo na refundovanie letenky však nemáte.

3. Bol som niekoľko hodín na letisku, keď sa najprv odlet môjho letu presúval, až ho nakoniec aerolínie zrušili. Môžem si od leteckej spoločnosti vymáhať kompenzáciu?
Aerolínie sú povinné poskytnúť kompenzáciu len v prípade, ak bol let omeškaný či zrušený z dôvodu, ktorý vedia ovplyvniť. Vyčíňanie prírody takýmto dôvodom nie je. Na letisku však v prípade omeškania letu máte právo na občerstvenie, komunikačné prostriedky, v niektorých prípadoch máte právo na ubytovanie.

4. Ak by sa výluka dotkla aj letu, ktorý zabezpečuje cestovná kancelária, vráti mi cestovná kancelária aspoň náhrady za zájazd?
Pri zájazdoch organizovaných cestovnou kanceláriou odporúčame kontaktovať cestovku a opýtať sa jej na situáciu. Pri zrušení zájazdu bude závisieť vrátenie aspoň časti zaplatenej sumy od dohody so zahraničným partnerom, ktorý zabezpečuje ubytovanie. Keďže ide o nepredvídateľnú udalosť, cena letenky by sa určite od vrátenej sumy odpočítala. Ak ste si k dovolenke zaplatili aj nadštandardné poistenie, môžete o pomoc požiadať poisťovňu.

5. Oplatí sa v súčasnosti kupovať letenky na máj a leto?
Je ťažké predpovedať vývoj na nasledujúce dni. Testy letov cez územie postihnuté vulkanickým popolom dopadli dobre. Ak sa doprava obnoví napriek vulkanickému popolu, tak cez leto by sa mohlo lietať úplne alebo len s malými obmedzeniami.

Adam Valček

piatok 16. 4. 2010 16:58 | Adam Valček | SITA
© 2010 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

Foto: Ilustračné - sxc.hu

najčítanejšie
  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní
späť na SME.sk
ANKETA
@denniksme: Nahé sú bez kníh všetky národy (Konštantín Filozof) Čítajte viac
Ďalšie weby skupiny: Új Szó Slovak Spectator Vii.sk
Vydavateľstvo Inzercia Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy
© Copyright 1997-2012 Petit Press, a.s.