Koľko Bratislava zaplatí za ruinu na Tehelnom poli?

Vydané 30. 7. 2009 o 0:00 Autor: Daniela Krajanová

Ten istý súkromník, čo sa postaral o návrh nového futbalového štadióna, zinkasuje asi peniaze aj za starý Slovan.

BRATISLAVA. Národný futbalový štadión, ktorý má vyrásť za štátne na Tehelnom poli, zrejme nevyjde na plánovaných vyše 69 miliónov eur. Niečo by malo priplatiť mesto Bratislava. Materiál, ktorý vládnu dotáciu sprevádzal, totiž hovorí aj o odkupovaní pôvodného štadióna Slovana. Ten sa následne zbúra.

„Mesto Bratislava získalo od jeho vlastníka, Národného futbalového štadióna, a. s., stavby starého štadióna Slovan Bratislava," píše sa v materiáli ministerstva školstva. Nie je to však pravda.  „Hlavné mesto nie je vlastníkom nehnuteľností na prenajatých pozemkoch," povedala Eva Chudinová, hovorkyňa magistrátu.

Moderný futbalový štadión Slovensko potrebuje. Ak takýto štadión niekto potrebuje titulovať ako národný, dá sa vydržať. Rovnako ako nie je nič zlé na tom, že má stáť v hlavnom meste. Ostatné na polemiku je. Čítajte viac v komentári Ivana Štulajtera: Pomôžte futbalu

Ministerstvo školstva problém so zavádzajúcim tvrdením nemá. „Dotácia bude uvoľnená po splnení podmienok uvedených v materiáli," povedala hovorkyňa rezortu Dana Španková. Vyplýva z toho, že štát dá peniaze až po tom, čo magistrát  štadión Slovana odkúpi.

Kto je vlastník štadióna

Záležitosť vyzerá záhadne aj pre iné. Na tlačovke premiéra Fica, ktorú zorganizoval zhruba dva týždne po schválení dotácie, nebolo jasné ani to, kto je majiteľom štadióna na Tehelnom poli. Prezident Slovenského futbalového zväzu František Laurinec vtedy povedal, že je to Slovan. Bratislavský primátor Andrej Ďurkovský po tlačovej besede na rovnakú otázku odpovedal: „Nechcite odo mňa vedieť presnú spoločnosť, ktorá to vlastní."

Laurinec   včera poslal redakcii SME cez SMS informáciu, že vlastníkom všetkých stavieb na Slovane je akciovka Národný futbalový štadión. Či a koľko si za tieto stavby od mesta spoločnosť zapýta, nevedel Laurinec povedať.  Je predsedom jej predstavenstva. „Choďte sa pozrieť na ten štadión, akú majú tie budovy hodnotu a potom si urobíte svoj názor," povedal. Štadión Slovana   nazval „ruinami".

Oslovení poslanci mestského zastupiteľstva včera nevedeli o tom, že by Bratislava mala nejaké stavby odkupovať.  „Neviem o tom zatiaľ, ale je dosť možné, že sa o tom hovorilo na niektorom zastupiteľstve, kde som chýbal," povedal nezávislý poslanec a zároveň architekt Peter Beňuška. Podobne je na tom poslanec Ján Budaj (DÚ), ktorý sa o ďalších nákladoch síce dozvedel, ale na internete.

Bratislavský magistrát včera nevedel povedať, za koľko pôvodné stavby odkúpi.  „Čo sa týka ďalších podrobností, budú spresnené až po rokovaní všetkých zainteresovaných strán, ktoré je naplánované koncom augusta 2009," povedala Chudinová.

Ján Marušinec z MESA 10  si myslí, že by firma Národný futbalový štadión mala štadión  Slovana predať mestu za korunu. „Pomôžu tým futbalu," povedal pre TV SME.

Súťaž stále v nedohľadne

Na augustovom stretnutí by sa mohlo rozhodnúť aj o ďalšom osude návrhu štadióna, ktorý má spoločnosť Národný futbalový štadión.  „Bude na zmluve medzi touto spoločnosťou a mestom, za akých podmienok mesto prevezme tie veci, ktoré boli doteraz rozpracované a urobené," povedal Laurinec.

V predstavenstve Národného futbalového štadiónu sedí okrem Laurinca aj Ivan Kmotrík, väčšinový vlastník futbalového klubu Slovan. Ako developer pomáhala s projektom J&T Real Estate.

Mesto zatiaľ nevypisovalo súťaž na „vizáž" štadióna, hoci to, ako je štadión navrhnutý,   ovplyvňuje jeho konečnú cenu. Proti štadiónu bez súťaže sa aj preto postavili viacerí architekti. Mesto tak podľa nich porušuje zákon o verejnom obstarávaní. Magistrát sa bráni: „Na projekty s najväčšou pravdepodobnosťou súťaž vyhlasovať nebudeme, keďže už budú hotové," povedala pred pár dňami Chudinová.

Ak mesto nevyhlási súťaž na architektonické riešenie, poruší tým zákon? „Nie, nebude konať protizákonne," povedala hovorkyňa Úradu pre verejné obstarávanie Helena Fialová. „Mesto dostalo peniaze na výstavbu štadióna a na výstavbu štadióna má súťaž vypísať," povedala.

Poslanec Budaj tvrdí, že celé tímy ľudí hľadajú cesty, ako sa novými a novými spôsobmi dostať k svojmu záujmu. „Toto je ukážka dômyselnosti jedného z nových postupov," povedal na margo štadióna bez súťaže.

Súvisiace články:

Hlavné správy

ZAHRANIČIE

Spoplatnený obsahPopulizmus a útoky proti médiám. Ako moc mení politikov

Už pár mesiacov po tom, ako sa ujal úradu, Viktor Orbán presadil prvú kontroverznú legislatívu – mediálne zákony.

SPORT.SME.SK

Saganovi tesne ušlo víťazstvo, zdolal ho iba Viviani

Slovenský cyklista bol ešte niekoľko desiatok metrov pred cieľom na prvom mieste.

ZAHRANIČIE

Američania menia stratégiu. Sýrskym povstalcom dodajú zbrane

Nový prístup má postupne zvýšiť útočnú kapacitu síl proti militantom v Sýrii.

TECH

Ukázali bezpečnú transplantáciu vaječníkov, pomôže pri rakovine

Stratu plodnosti po chemoterapii u žien vyriešili transplantáciou vlastných vaječníkov.

Takto má vyzerať nový štadión s kapacitou 22-tisíc divákov. Hotový by mal byť v roku 2012.

Takto má vyzerať nový štadión s kapacitou 22-tisíc divákov. Hotový by mal byť v roku 2012.

Foto: VIZUALIZÁCIA – SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní