BRATISLAVA. Dve veľké zdravotné poisťovne a jeden malý hráč. Takáto by mohla byť situácia na trhu zdravotného poistenia o niekoľko mesiacov. Od januára by mala existovať už len jedna štátna zdravotná poisťovňa – Všeobecná zdravotná, ktorá pohltí menšiu štátnu Spoločnú zdravotnú poisťovňu. Ak sa to ministrovi zdravotníctva Richardovi Rašimu podarí preboxovať cez ministra financií.
Viac o štátnej pomoci pre Všeobecnú zdravotnú nájdete v texte Marianny Onuferovej: Všeobecná zdravotná volá o pomoc - kliknite
Druhá veľká zdravotná poisťovňa by mohla vzniknúť z dvoch súkromných poisťovní – Dôvera a Apollo. Obe by totiž onedlho mali mať spoločného vlastníka, finančnú skupinu Penta. Tá vlastní sto percent v Dôvere a koncom júla by mala oznámiť nadobudnutie absolútnej kontroly aj nad zdravotnou poisťovňou Apollo. Všetko však bude závisieť od vôle Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Máme záujem o posilnenie Zdravotné poisťovne
Spoločná zdravotná poisťovňa vznikla zlúčením:
Poisťovne ministerstva vnútra SR Vojenskej zdravotnej poisťovne Poisťovne Garant Všeobecná zdravotná poisťovňa Dôvera vznikla zlúčením
Dôvery Siderie Apollo ZP
predchodca Chemická zdravotná poisťovňa Apollo Zdravotná poisťovňa Union
Európska zdravotná poisťovňa
zanikla v roku 2008
V Apolle má dnes Penta 49-percentnú minoritu, 51 percent vlastní český miliardár Tomáš Chrenek cez spoločnosť Agel. Svoj podiel kúpil len pred rokom, teraz ho však predáva. „Odpredaj pripravujeme, keďže sa nám nepodarilo získať sto percent akcií spoločnosti za nami akceptovateľných podmienok,“ povedala marketingová riaditeľka Agelu Mária Adamová s tým, že transakcia ešte nebola schválená. Žiadosť má na stole Úrad pre dohľad.
Odkúpenie podielu od Agelu odmietol hovorca Penty Martin Danko komentovať. Transakcia je podľa neho rozpracovaná. Záujem finančnej skupiny prevziať kontrolu nad Apollom je zrejmý z ďalších Dankových vyjadrení. „Máme záujem o posilnenie sa v tejto oblasti a hľadali sme prieniky v dvoch zdravotných poisťovniach.“
Na otázku, či nebude Protimonopolný úrad mať problém so zlúčením najväčšej súkromnej poisťovne Dôvera s ďalším silným súkromným hráčom Apollo, Danko zase reagoval: „Prednedávnom bolo zverejnené zlučovanie dvoch štátnych poisťovní, ak s týmto zlúčením nebude mať Protimonopolný úrad problém.“ Všeobecná a Spoločná zaberá 57–percentný podiel na trhu. Dodal ešte, že k celej transakcii sa vyjadrí Penta v horizonte niekoľkých týždňov, možno už koncom júla.
Dôvodom opatrnosti môže byť aj fakt, že konečné slovo musí dať Úrad pre dohľad. Ten môže zlúčenie aj odmietnuť. Úrad súkromnú Dôveru nemá vo veľkej obľube. Nedávno jej „naparil“ vypracovanie ozdravného plánu, len preto, že manažment Dôvery neodovzdal jednu správu. Mal pritom informácie, že Dôvera nemá žiadne finančné problémy.
O zlučovaní Dôvery s Apollom však už hovoria aj zamestnanci poisťovne. „Kolujú chýry o tom, ale nikto zatiaľ nič nepotvrdil oficiálne,“ povedal SME zamestnanec Dôvery.
Už raz zlučovali Penta pritom už so zlučovaním poisťovní má skúsenosti. Pred necelými tromi rokmi pod seba začlenila zdravotnú poisťovňu Sideria. Zdravotnícky thinkthank Health Policy Institute (HPI) hodnotil toto zlučovanie ako veľmi dobre zvládnuté. Špeciálny tím ľudí pracoval podľa hovorkyne Dôvery Zuzany Horníkovej podľa detailne vypracovaného plánu.
„Medzi najdôležitejšie a zároveň najnáročnejšie patrilo zlúčenie dát z dvoch rôznych informačných systémov a spojenie histórie databáz a registrov. Zlúčením sa dosiahla vyššia efektivita a kvalita prevádzky aj služieb klientom,“ povedala Horníková.
Ministerstvo zdravotníctva by si podľa HPI malo zobrať zo zlučovania Dôvery a Siderie príklad. „Skúsenosti so zlúčením poisťovní Dôvera a Sideria len potvrdzujú, že ak je zlúčenie pripravené dobre, nevedie ani k nestabilite, ani k chaosu, ani k zneprehľadneniu finančných tokov a zneisteniu poistencov,“ hovorí analytik HPI Peter Pažitný.
Raši musí plán prepracovať Minister zdravotníctva Richard Raši však bude musieť na svojom zámere zlúčiť obe štátne poisťovne ešte poriadne popracovať. Jeho kolega minister financií Ján Počiatek mu už totiž adresoval niekoľko zásadných výhrad v rámci pripomienkového konania. „S poskytnutím návratnej finančnej výpomoci VšZP zo štátnych finančných aktív nesúhlasíme, keďže takýto postup je priamo v rozpore so zákonom o rozpočtových pravidlách verejnej správy,“ vyjadril sa Počiatek. Prekáža mu tiež, že minister Raši nevyčíslil presnú sumu, ktorú bude od neho potrebovať.
Minister financií žiada Rašiho, aby materiál doplnil o analýzu očakávaných finančných prínosov v porovnaní s rizikami plynúcimi zo spojenia. Podľa Počiatka by sa pritom zlučovanie malo financovať z úspor, ktoré takto vzniknú.
Počiatek chce, aby Raši materiál prepracoval. Navrhuje mu, aby ako jednu z alternatív zlúčenia rozpracoval aj prevod poistného kmeňa. Takúto formu navrhuje napríklad aj HPI: „Technicky sa dá zlúčenie uskutočniť veľmi jednoducho – a to prevodom poistného kmeňa Spoločnej do Všeobecnej.“
Takýto spôsob podľa Pažitného ušetrí množstvo komplikácií, ktorým sa pri zlučovaní nedá predísť – najmä kompatibility informačných systémov, integrácie dvoch organizačných štruktúr a obsadenia postov jednotlivými ľuďmi.
„Prevod poistného kmeňa je vykonateľný v priebehu niekoľkých týždňov,“ povedal Pažitný.
Možnosť previesť poistný kmeň je podľa Eleny Verešovej z Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou umožnený v zákone o zdravotných poisťovniach.