SME

Darovať je ľahké, o vrátení to už neplatí

Zákon nepozná iné ako nezištné dary. Na ich vrátenie preto nevďačnosť obdarovaného nestačí.

Každý dar neskončí v dobrých rukách. Domáhať sa jeho vrátenia spravidla znamená súdny proces. Ten  je nielen nákladný, ale aj psychicky náročný, tak ako každé sklamanie.Každý dar neskončí v dobrých rukách. Domáhať sa jeho vrátenia spravidla znamená súdny proces. Ten je nielen nákladný, ale aj psychicky náročný, tak ako každé sklamanie. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – PROFIMEDIA)



BRATISLAVA. Neuvážené dary dokážu skomplikovať život najmä na staré kolená.
Príbehy seniorov, ktorí si rozdali strechu nad hlavou, aby sa vopred poďakovali za pozornosť príbuzných alebo si zaistili doopatrovanie, mávajú aj smutné konce. Často sa totiž stáva, že v starobe napokon zostanú bez majetku aj opatery.

Získať dar nazad pritom nie je jednoduché. Keďže ťažko čakať, že ho obdarovaný dobrovoľne vráti, bez súdu a právnej pomoci to nepôjde.

Len na hrubú nôtu

Domáhať sa vrátenia daru je možno len v jedinom prípade - ak sa obdarovaný správa k darcovi alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy. „Musí ísť o porušenie dobrých mravov značnej intenzity alebo o ich sústavné porušovanie," upozorňuje advokátka Lucia Menkeová. To znamená napríklad fyzické napádanie, hrubé urážky, osočovanie či neposkytnutie potrebnej pomoci.

Na súde potom darca musí preukázať, že správanie obdarovaného je v rozpore s dobrými mravmi. Svoje právo na vrátenie daru pritom musí uplatniť bezodkladne - toto právo sa premlčuje v trojročnej premlčacej dobe, ktorá začína plynúť od momentu, keď obdarovaný porušil dobré mravy.

Na súde obstoja len skutočné argumenty. Nespokojný darca si nevystačí len so subjektívnym úsudkom. „Musí ísť o konanie, ktoré je hrubo v rozpore s dobrými mravmi a za také ho považuje aj široká verejnosť," dopĺňa advokátska koncipientka Kristína Bakošová.

Odmietnutie pomoci

Medzi dary najčastejšie vymáhané späť patria práve nehnuteľnosti. Nie je výnimkou, keď sa o ne sporia blízki príbuzní. Súdy sú prísne. Nepostačuje len nevďačnosť a nezáujem obdarovaného. Darovanie je zo zákona bezodplatným právnym úkonom. Darca preto nemôže požadovať vrátenie daru len preto, že sa mu obdarovaný neodvďačil. „Neposkytnutie pomoci v chorobe a starobe, ak je na to darca odkázaný, môže však naplniť skutkovú podstatu hrubého porušenia dobrých mravov," mieni Bakošová.

Ak chcete, aby vám dar vrátili, prvým krokom je zaslať písomnú výzvu. V nej uvediete dôvody a opíšete všetky okolnosti. Pokiaľ obdarovaný s dôvodmi nesúhlasí, bude potrebné dať žalobu na súd. V prípade, že uspejete, na základe právoplatného rozsudku kataster prepíše nehnuteľnosť späť na vás.

Keďže najčastejším impulzom pre vrátenie daru býva ďalší príbuzný alebo známy, ktorý by sa o seniora chcel starať, no privítal by dar v podobe nehnuteľnosti, ďalšie konanie si treba dôkladne zvážiť. Aby ste sa nedostali len z dažďa pod odkvap.

Dar testament neruší, predbehne ho

Ak ste darovali nehnuteľnosť, závetom ju už nikomu nemôžete odkázať. Nezáleží na tom, že ste testament spísali skôr, ako darovali.

BRATISLAVA. Pani Oľga opatrovala priateľku-vdovu. Tá napísala v roku 1986 závet, ktorým Oľge venovala dve tretiny domu a v roku 1991 potvrdila text novým závetom. No v roku 1993 napísala darovaciu zmluvu, v ktorej tento podiel darovala príbuzným. Keď zomrela, jej opatrovateľka sa nehnuteľnosti nedočkala. „Ruší darovacia zmluva účinok závetu?" pýta sa.

„Obdarovaný v prípade darovania nehnuteľnosti nadobúda vlastnícke právo vkladom do katastra nehnuteľností," vysvetľuje právnička Kristína Ďuračková. Účinnosť závetu je viazaná až na okamih úmrtia poručiteľa, pričom samotným spísaním závetu nie je poručiteľ nijako obmedzený v ďalšom nakladaní so svojím majetkom.

Ak teda stará pani uzatvorila darovaciu zmluvu v súlade so zákonom (keďže ide o nehnuteľnosť, musela mať napríklad písomnú formu) a uskutočnil sa vklad vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností, príbuzní vlastnícke právo k nehnuteľnosti nadobudli už počas života darcu (poručiteľa).

Darovacia zmluva síce sama osebe neruší závet darcu (poručiteľa), no v čase smrti starej panej darovaná nehnuteľnosť už nemohla byť predmetom dedičského konania - patrila už obdarovaným.
Samozrejme, iná by bola situácia v prípade, že by darovacia zmluva nebola platne uzatvorená.

(ht)
Čo musí byť v zmluve

Aby bola platná, darovacia zmluva na nehnuteľnosť

musí byť písomná,

uviesť v nej treba meno darcu a obdarovaného, ako aj určiť predmet darovania,

podpis darcu musí overiť notár,

darovanie musí byť bezplatné a dobrovoľné (obdarovaný nemôže a ani nie je povinný poskytnúť za dar žiadnu protihodnotu).

advokátska kancelária ROWAN LEGAL
Závet a dar

Ak sa rozhodujete medzi závetom a darovaním, zvážte základné rozdiely:

Podľa závetu ste vlastníkom svojho majetku až do času smrti. Preto s ním môžete nakladať ľubovoľným spôsobom. Pri darovacej zmluve strácate svoje vlastnícke práva a tieto prechádzajú na obdarovaného.

V prípade, že zmeníte svoj názor, závet je možné pomerne jednoducho zrušiť, Zrušenie darovacej zmluvy je zložitejšie a je na to potrebný výrok súdu. Bude teda potrebné podať žalobu na súd o vrátenie daru. Samozrejme, musia byť splnené zákonné podmienky. Preto nestačí, ak ste svoj názor len jednoducho zmenili.

Pri darovacej zmluve platíte len poplatky súvisiace s jej vyhotovením a s vkladom vlastníckeho práva na kataster. Pri závete sa platia poplatky dedičského konania, ktoré sa vyčísľujú podľa hodnoty majetku.

Súd stojí peniaze

BRATISLAVA. Uplatnenie nároku na vrátenie daru pred súdom bude stáť nemálo peňazí. Potrebné je počítať so súdnym poplatkom vo výške šesť percent z hodnoty daru a s ďalšími nákladmi na právne zastúpenie.

Tie sú predmetom dohody klienta a advokáta. Suma sa môže meniť v závislosti od mesta, hodnoty daru, časovej náročnosti sporu aj sadzieb advokáta.

Ak by išlo o podielovú odmenu, napríklad pri vrátení nehnuteľnosti, tá v prípade úspešného ukončenia súdu môže byť najviac dvadsať percent z hodnoty daru.

Ľudia s nízkymi príjmami môžu využiť bezplatné služby štátneho Centra právnej pomoci, kde už majú s prípadmi vrátenia darov skúsenosti. Ak žiadateľovi priznajú nárok na takúto pomoc a nemá možnosť dochádzať do jedného z pracovísk, riešením je splnomocnenie inej osoby a písomný styk s právnikmi.

Verejný ochranca práv (ombudsman) sa spormi občianskoprávneho charakteru, kam patrí aj vrátenie daru, nezaoberá. Rieši iba podnety patriace do verejnej správy (napríklad spory so Sociálnou poisťovňou).

(ht)
Závet platí bez podmienok

Aj keby ste chceli, aby majetok po vašej smrti dostal niekto len vtedy, ak sa o vás postará, nejde to.

BRATISLAVA. Tak ako zákon pri darovaní nepripúšťa žiadnu protislužbu, nedá sa ani prepísanie majetku v závete podmieniť splnením nejakého úkonu. A to ani v prípade, ak by išlo o doopatrovanie v čase staroby.
Na akékoľvek podmienky pripojené k závetu sa preto pri dedení majetku po smrti poručiteľa nebude prihliadať.

Základné pravidlá

Každý závet musí obsahovať prejav vôle, čiže aký majetok závetca ponecháva a ktorej osobe. „Označenie osoby je dôležité - akékoľvek chyby sa po smrti veľmi ťažko vysvetľujú," hovorí advokátka Daniela Ježová.
Zákon síce nepredpisuje, aké osobné údaje dediča majú byť v závete uvedené, spravidla by to však malo byť meno a priezvisko, dátum narodenia a rodné číslo. Majetok by mal byť tiež presne označený tak, aby ho nebolo možné zameniť. Možná je aj formulácia, že všetok svoj majetok závetca prenecháva určitej osobe. V prípade, ak prenecháva majetok v závete viacerým osobám, môže uviesť aj podiely, v ktorých majetok nadobudnú. Inak budú podiely rovnaké.

V testamente nesmie chýbať deň, mesiac a rok, kedy bol podpísaný. Ak je závet napísaný vlastnou rukou a aj vlastnoručne podpísaný, nemusí obsahovať žiadne ďalšie náležitosti.

Keď to nejde vlastnou rukou

Ak závetca chce napísať poslednú vôľu na stroji, počítači alebo pre zdravotný stav ho musí za neho napísať iná osoba (ale závetca ju vlastnoručne podpíše), musí byť spísaná pred dvoma súčasne prítomnými svedkami, ktorí testament aj podpíšu. Pred týmito svedkami musí závetca vyhlásiť, že ide o jeho poslednú vôľu.

V prípade, ak závetca nemôže závet vlastnoručne podpísať, je potrebná súčasná prítomnosť troch svedkov. V závete musí byť uvedené, že závetca nemohol písať, prípadne ani čítať. Vtedy mu jeden zo svedkov závet nahlas prečíta a ďalší závet spíše. Tieto osoby musia byť odlišné. Všetci svedkovia musia závet vlastnoručne podpísať. Nesmú nimi byť osoby, ktorým sa majetok v závete odkazuje, zákonní dedičia ani osoby im blízke.

Ako zrušiť testament

Závet je možné zrušiť napísaním nového, odvolaním alebo fyzickým zničením závetu, napríklad roztrhaním. Odvolanie závetu musí mať tie isté náležitosti ako závet.

Napísanie nového závetu, ak si neodporuje s pôvodným závetom (napríklad v ňom závetca odkazuje iný majetok), môže doplniť testament staršieho dátumu. Zmena závetu, ktorá si odporuje s už existujúcim závetom, sa považuje za zrušenie starého závetu a napísanie nového závetu. „Najistejším spôsobom zrušenia závetu je jeho fyzické zničenie, čiže roztrhanie," mieni Ježová.

Závet je dôležité uložiť na také miesto, aby ho nik alebo nič nemohlo zničiť a aby ho pozostalí našli. Zákon síce nepredpisuje žiadne miesto, no ak ho uložíte k notárovi, zaregistruje ho do Notárskeho centrálneho registra závetov, nestratí sa a posledná vôla bude vykonaná.

Halka Tytykalová
Zákon chráni potomkov

Potomkov, ktorí z vážnych dôvodov nemajú získať nič z vášho majetku, treba vydediť. Dôvody, pre ktoré sa to dá, určuje zákon.

BRATISLAVA. Potomkovia patria zo zákona k takzvaným neopomenuteľným dedičom.
Ak nechcete, aby po vašej smrti získali nejaký majetok, musíte pre to urobiť osobitný právny úkon - vydediť ich. Dôvody, ktoré k tomu poručiteľa vedú, nesmú byť hocijaké. Vymenúva ich zákon. Podľa neho vydediť potomkov možno len v skutočne vážnych prípadoch.

Listina o vydedení musí mať písomnú formu. Môže byť samostatným dokumentom alebo aj súčasťou závetu. Vôľu vydediť môže poručiteľ spísať vlastnoručne alebo na stroji či počítači.
„Podpis však musí byť vždy vlastnoručný," hovorí advokátska koncipientka Kristína Bakošová.

Rovnako ako závet, aj listinu o vydedení je možné spísať u notára alebo advokáta, za čo sa platí - u notára podľa sadzobníka, advokát takéto úkony spoplatňuje najčastejšie hodinovou sadzbou alebo paušálnou sumou.

Ak poručiteľ zmení názor, rozhodnutie o vydedení môže kedykoľvek zmeniť či zrušiť. Zrušiť ho môže aj zničením listiny, napríklad roztrhaním alebo spálením.

(ht)
Vydediť sa dá:

ak potomok v rozpore s dobrými mravmi neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch,

ak o poručiteľa trvalo neprejavuje opravdivý záujem,

ak bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody na najmenej rok a ak trvalo vedie neusporiadaný život.

advokátska kancelária
JUDr. Stanislava Jakubčíka
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (18. 4. 2024)
USD 1.064
AUD 1.656
CZK 25.228
JPY 164.540
CAD 1.469
GBP 0.854
HUF 393.000
PLN 4.351
CHF 0.969
SEK 11.679

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  2. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  3. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  4. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  8. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 829
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 223
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 534
  4. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 121
  5. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 2 962
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 841
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 356
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 2 305
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 112 618
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 67 778
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 198
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 675
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 386
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 518
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 16 618
  8. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 14 249
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Šéf Európskej obchodnej komory v Číne vyzval lídrov na hľadanie kompromisov.


TASR
Parkovacie domy, ktoré by mohli vyrásť v Bratislave.

Vyrásť by mali vo väčšine mestských častí.


 Dominik Hapl, analytik Across Private Investments

Cena ropy by mohla stúpnuť až o tretinu, tvrdí analytik.


Ilustračné foto.

Eaconomy nemá na predaj finančných produktov oprávnenie.


  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 112 618
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 67 778
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 198
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 675
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 386
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 518
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 16 618
  8. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 14 249
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťZatvoriť reklamu