BRATISLAVA. Firma Interblue Group, ktorá kúpila od slovenského ministerstva životného prostredia 10 miliónov ton emisných kreditov za veľmi výhodnú cenu 6,05 eura za tonu, je záhada.
Jej internetovú stránku www.interbluegroup.com, ktorá o nej nič nepovie, vytvoril 21-ročný študent na bratislavskej STU Michal Šušoliak. Je synom Miloša Šušoliaka z Partizánskeho.
V roku 2005 pôsobil Šušoliak starší na Mestskom úrade v Partizánskom ako vedúci finančného oddelenia.
Primátorom mesta od roku 1999 je Ján Podmanický. V predposledných komunálnych voľbách v roku 2002 za ním stáli SDKÚ, HZD, SDĽ, SNS, SOP a ĽB.
Robil stránky pre spriaznené firmy
Podľa súčasného ministra životného prostredia Jána Chrbeta za predajom s emisiami stál jeho predchodca Jaroslav Izák. Ten je predsedom SNS za Trenčiansky kraj. Miloš Šušoliak tvrdí, že Izáka osobne nepozná a ani nikdy nebol členom žiadnej politickej strany.
O tom, že jeho syn vytvoril internetovú stránku spoločnosti Interblue Group, vraj nič nevie, o kauze tiež podľa vlastných slov ešte nepočul ani nečítal. Šušoliak starší však vie o mimoškolskej „podnikateľskej činnosti" svojho syna.
Pravdepodobne mu sám pomáha so zákazkami: „Môj syn občas robí nejaké stránky. Viem, že robil nejakým našim spriazneným firmám."
V ekobiznise je doma
Šušoliak senior pôsobí v súčasnosti ako konateľ v troch enviro firmách - bratislavskej Remas Servis, banskobystrickom Regose a košickom Remko Sirník. V rokoch 1997 až 2000 bol členom dozornej rady spoločnosti Ekofin Slovakia spolu s Máriom Hoffmannom z Istrokapitálu. Firma Ekofin Slovakia je tiež orientovaná na environmentálne projekty.
V Ekofine je napríklad aj milionár Braňo Prieložný. Hoffmann sa od obchodov s emisiami dištancoval. Tvrdí, že v spoločnosti Ekofin Slovakia už nepôsobí, keďže sa v minulosti vzdal funkcie. „Nie je v nej ani majetkovo angažovaný," povedala jeho PR zástupkyňa Bernadetta Múdra.
Interblue Group sa odmlčal
Podľa informácií týždenníka Trend bola firma Interblue Group zaregistrovaná v obchodnom registri amerického štátu Washington len v júni minulý rok. Teda tesne predtým, ako kúpila kvóty od Slovenskej republiky. Podľa Trendu firmu zakladal Američan so slovanským priezviskom Alex Hlavacek, ktorý je jej konateľom.
Ďalší dvaja ľudia z orgánov spoločnosti sú Jana Lütkenová a Grob Hans. Obaja s adresami zo švajčiarskeho daňového raja, kantónu Zug. Interblue Group má byť americkým obchodníkom s emisiami. Sporná je však aj jeho americká adresa. Na ulici, kde má mať sídlo, také popisné číslo neexistuje. Na otázku SME, čo vie premiér Fico o Interblue Group, z Úradu vlády nereagovali.
O pozadí spoločnosti povedala hovorkyňa ministra Chrbeta Jana Kaplanová: „Pokúšali sme sa spojiť so zmluvným partnerom, ale odmietol na otázky nesúviasiace s obchodným vzťahom odpovedať."
Podľa Kaplanovej Interblue Group stiahol telefónne čísla z internetovej stránky, lebo bol permanentne atakovaný dopytmi zo Slovenska. „Interblue Group je sprostredkovateľ, kde majú zastúpenie firmy, čo konajú v mene štátov," povedal v pondelok Chrbet.
SME sa postupne ozývajú čitatelia, ktorých kauza mimoriadne zaujíma. „Google Maps doslova umožňuje prejsť sa po uliciach a nič nenasvedčuje tomu, že by tam sídlila seriózna firma," píše čitateľ. V diskusii na stránke SME tiež čitatelia upozornili na to, že registrátorom domény interbluegroup.com je Čech David Švejcar. Na registrácii domény je uvedené totožné telefónne číslo, ako Švejcar uvádza na svojej stránke swservis.cz.
Opozícia tvrdí, že sme týmto obchodom prišli asi o 40 miliónov eur. O tie sme však nemuseli prísť, keby ministerstvo ako formu predaja svojich emisií zvolilo miesto priameho predaja dílerovi dražbu.
Vytvoril stránku interbluegroup.com
Zdrojový kód internetovej stránky firmy Interblue Group vedie k študentovi Fakulty informatiky STU
MICHALOVI ŠUŠOLIAKOVI, ktorý ju mal vytvoriť. Najskôr si na firmu nevedel spomenúť. Potom tvrdil,
že meno zadávateľa je obchodným tajomstvom.
Potvrdíte, či ste vytvorili stránku interbluegroup.com?
„Niektoré som vytvoril. Môžete mi ešte zopakovať názov? "
www.interbluegroup.com.
„To som nevytváral ja."
Zdrojový kód ukazuje na adresu michals19(a)gmail.com. Je to váš email?
„Áno je to moja emailová adresa."
Tvrdíte, že ste túto stránku nevytvorili.
„Určite som ju nevytváral ja."
Môže sa stať, že stránku vytvoril niekto iný a dal tam váš zdrojový kód?
„To neviem, možno sa to môže stať."
Myslíte si, že má niekto dôvod dávať váš zdrojový kód na nejakú internetovú stránku?
„Neviem, myslím, že nie. Ale túto som určite nevytváral ja."
Takže neviete nič o interblue group?
„Rozmýšľam, že na jednu stránku som pridával formuláre."
Malo by ísť o firmu registrovanú vo Washingtone.
„Jaj, počkať. Musel by som si tú stránku pozrieť. Na jednej stránke som vytvoril dizajn a oni si už dotvorili, čo chceli. Aká je to stránka, to ma už nezaujímalo."
Kedy ste tvorili túto stránku?
„Minulý rok koncom decembra."
Komu ste ju predali?
„To je firemné tajomstvo. Neviem, či by s tým tá firma súhlasila."
(rag)