SME

Problémy s plynom môžu prísť o desať dní

Slovensko dnes o 14.00 pre výrazný pokles dodávok plynu z Ruska vyhlásilo núdzový stav. Zásoby pri terajších teplotách máme na 10 dní.

Tlačovka ministra Jahnátka so šéfom predstavenstva SPP.Tlačovka ministra Jahnátka so šéfom predstavenstva SPP. (Zdroj: TASR)

KYJEV. Slovensko dnes o 14.00 pre výrazný pokles dodávok plynu z Ruska vyhlásilo núdzový stav, zatiaľ však odberateľov nebude regulovať.

Dodávky dnes o 3. h ráno klesli o 70 %. O dôsledku sporu medzi Ruskom a Ukrajinou informoval dnes na mimoriadnej tlačovej konferencii minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek po zasadaní krízového štábu.

Pripustil, že s nižším odberom môžu v najbližšom čase pravdepodobne počítať veľkí odberatelia, naopak domácností, nemocníc a škôl sa obmedzenia nemajú dotknúť. Dodávky plynu na Slovensko ako aj do ďalších štátov dnes obmedzil ruský Gazprom pre spor s Ukrajinou.

Stav núdze je možné vyhlásiť podľa zákona o energetike pokiaľ nastane alebo hrozí nedostatok niektorého druhu energie. Odberatelia môžu mať v tomto čase obmedzené alebo zastavené dodávky. Jahnátek nechcel spresniť, ktorých spoločností by sa obmedzenia mohli dotknúť. "Zatiaľ nepredpokladáme, že by mal niektorý subjekt byť absolútne odstavený od dodávok plynu," uviedol minister.

Podľa distribučnej spoločnosti by zachovanie dodávok pri súčasnom objeme a využitie zásob plynu malo vystačiť na dodávky domácnostiam počas celej zimy.

Problémy môžu prísť o 10 dní

Problémy s dodávkami zemného plynu môže Slovensko podľa ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka pocítiť o 10 dní. "Pri súčasných pomeroch vieme zhruba 10 dní odčerpávať z podzemných zásobníkov 22 miliónov metrov kubických plynu denne. Potom samozrejme nastane problém. Pokiaľ by pokračovali len 30-percentné dodávky plynu a súčasné vonkajšie teploty, po 10 dňoch by sme zrejme mali problémy, a vedeli by sme dodávkami vykryť len domácnosti. V žiadnom prípade by však obyvateľstvo, nemocnice a vybraté školy nemali pocítiť nedostatok plynu," povedal na utorkovej tlačovej besede Jahnátek.

Podľa ministra bezproblémové dodávky plynu pre slovenských zákazníkov závisia aj od vonkajšej teploty. "Režim, ktorý sme my modelovali vychádzal z teplôt do mínus 10 stupňov Celzia. Pokiaľ sa tieto teploty znížia na mínus 15 dôjde k rapídnemu nárastu spotreby plynu a celú situáciu to skomplikuje," vysvetlil Jahnátek.

Podľa neho výpadok v dodávke plynu mohol nastať aj kvôli tomu, že Rusko a Ukrajina si v súčasnosti riešia svoje problémy s vonkajšou teplotou, ktorá sa pohybuje od mínus 20 až mínus 30 stupňov Celzia. "Máme podozrenie, že v Rusku a na Ukrajine si musia v prvom rade riešiť svoje potreby, a my sme sa stali akýmisi rukojemníkmi," povedal Jahnátek.

Znížené dodávky plynu môžu mať vplyv aj na kvalitu distribučnej siete. "Začínajú aj fyzikálne problémy s potrubím. My musíme udržať distribučnú sieť pod určitým tlakom, pretože môže nastať deštrukcia potrubia," konštatoval Jahnátek.

Situáciu podľa SPP zatiaľ zvládame

Slovensko zatiaľ zvláda situáciu s historicky najväčším poklesom dodávok plynu z Ruska, keď po polnoci klesli o 70 percent.

"Je to kritická situácia, ktorú sme dnes zvládli vďaka zásobníkom. Najväčšia priorita je v súčasnosti zabezpečiť dodávky plynu pre domácnosti, preto sme sa dnes rozhodli vyhlásiť stav núdze," povedal predseda predstavenstva Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) Bernd Wagner na mimoriadnej tlačovej konferencii v Bratislave.

Ak bude situácia ako dnes, domácností sa zníženie dodávok nedotkne. "Tie budú zabezpečené," povedal Wagner. Pri priemyselných odberateľoch sa nedá predpokladať, ako budú dodávky pokračovať. Reštrikcie by mohli nastať už od stredy.

Rusi stopli bez vysvetlenia

Ruský energetický gigant Gazprom drasticky znížil ruské dodávky zemného plynu plynúceho cez Ukrajinu, čím utrpí prísun paliva aj do Európy, informovala v utorok ukrajinská energetická spoločnosť Naftohaz.

"Bez vysvetlenia zredukovali dodávky z prisľúbených 221 miliónov kubických metrov na 92 miliónov kubických metrov za 24 hodín. Nevieme, ako budeme dodávať plyn do Európy," povedal hovorca Naftohazu Valentin Zemľanský.

Takmer 60-percentná redukcia dodávok zemného plynu prichádza deň potom, čo ruský premiér Vladimir Putin nariadil Gazpromu, aby obmedzil prísun paliva smerujúceho do Európy cez Ukrajinu.

Zníženie zásobovania je dôsledkom dlhodobého sporu medzi Kyjevom a Moskvou týkajúceho sa cien plynu v novom roku. Viaceré krajiny Európskej únie už informovali o poklese dodávok.

Z Ruska pritom pochádza približne štvrtina plynu 27-členného bloku. Až 80 percent ruského plynu sa do Európy dostáva cez Ukrajinu.

Ruský plynárenský monopol Gazprom už nechce závisieť na Ukrajine ako hlavnej tranzitnej krajine na prepravu plynu do Európy a hľadá preto alternatívy. V súčasnosti buduje dva nové plynovody. Severná vetva pôjde z ruského pobaltského prístavu Vyborg do nemeckého Greifswaldu a južná vetva pôjde popod Čierne more do Bulharska a následne do Rakúska a Grécka.

Prerušenie dodávok ruského plynu do EÚ je pre Brusel absolútne neprijateľné

Európska komisia (EK) a české predsedníctvo v Európskej únii považujú na absolútne neakceptovateľné značné zníženie dodávok ruského plynu do niektorých členských krajín EÚ, ku ktorému došlo dnes bez varovania a v jasnom rozpore s uisteniami najvyšších ukrajinských a ruských predstaviteľov.

Uvádza sa to v dnešnom spoločnom stanovisku, ktorým EK a Česká republika reagujú na prerušenie dodávok plynu z Ruska cez ukrajinské územie na Balkán. Do Bulharska a Grécka, ako aj Macedónska a Turecka neprúdi žiadny ruský plyn a Rumunsko dostáva o 75 % plynu menej.

"České predsedníctvo a EK požadujú, aby sa okamžite obnovili dodávky plynu pre EÚ, a aby obidve strany konečne obnovili rokovania s cieľom definitívne vyriešiť ich bilaterálny komerčný spor. ČR a EK zintenzívnia dialóg s oboma stranami, aby sa tak mohla čo najskôr dosiahnuť dohoda," zdôrazňujú Praha a Brusel.

Česko si vystačí s nórskym plynom

V noci na utorok výrazne klesol objem dodávok zemného plynu od spoločnosti Gazprom Export tranzitom cez Ukrajinu a Slovensko do Českej republiky (ČR) i do ďalších štátov Európskej únie (EÚ). Oznámila to v utorok spoločnosť RWE Transgas.

Skupina RWE na situáciu reagovala spustením ťažby plynu z podzemných zásobníkov na plný výkon. "S využitím nórskych dodávok a zásobníkov sme schopní aktuálne pokryť spotrebu zemného plynu v ČR," uviedol hovorca RWE Transgas Martin Chalupský.

"Situáciu analyzujeme, ale dôvody výrazného poklesu nie sú presne identifikovateľné. Máme k dispozícii len informácie, že tranzitné dodávky cez Ukrajinu na Slovensko do predávacej stanice Veľké Kapušany boli obmedzené," dodal Chalupský.

Dodávky ruského plynu na Balkán sú zastavené

Dodávky plynu z Ruska cez ukrajinské územie na Balkán boli dnes v skorých ranných hodinách prerušené. Do Bulharska, Macedónska, Grécka a Turecka neprúdi žiadny ruský plyn a Rumunsko dostáva o 75 % plynu menej.

Spor medzi Ruskom a Ukrajinou o plyn najviac zasiahol Bulharsko a Macedónsko, ktoré sú plne závislé od ruského plynu a nemajú žiadny iný alternatívny zdroj tejto suroviny. Bulharský premiér Sergej Stanišev zvolal na dnes mimoriadne zasadanie kabinetu.

"Sme v krízovej situácii," uvádza sa vo vyhlásení ministerstva hospodárstva.

Teploty v krajine v noci klesli pod mínus 15 stupňov Celzia. Bulharsko už začalo čerpať plyn z rezervného podzemného zásobníka v obmedzenom množstve maximálne 4,3 milióna kubických metrov denne. Krajina pritom v súčasnosti denne spotrebuje 11 miliónov metrov kubických plynu. Podľa ministerstva hospodárstva Bulharsko má rezervy plynu približne na jeden mesiac, v závislosti od spotreby.

Rumunsko dostáva z Ruska asi tretinu svojej spotreby plynu a približne 65 % spotreby pokrýva domácou produkciou.

Turecko si vystačí

Aj turecký minister energetiky Hilmi Guler potvrdil, že dodávky ruského plynu cez Ukrajinu boli dnes nadránom úplne zastavené. Turecko má však náhradný plynovod, ktorý vedie z Ruska pod hladinou Čierneho mora a už sa postaralo o zvýšenie objemu dodávok cez tento plynovod z pôvodných 40 miliónov metrov kubických na 48 miliónov metrov kubických denne. Okrem toho zdroj z iránskej ambasády v Ankare naznačil, že Teherán, ktorý Turecku dodáva tretinu jeho spotreby plynu, môže zvýšiť svoje dodávky.

Grécko sa zatiaľ k celej situácii nevyjadrilo, ale má tiež náhradný zdroj, a to zásobovanie plynom cez Turecko.

Rusko už znížilo dodávky plynu do Európy o 78 %

Spor o cenu plynu medzi Ruskom a Ukrajinou sa vyostruje a ohrozuje dodávky komodity do celej Európy. Ruský štátny energetický gigant Gazprom oznámil, že v priebehu dnešného dňa zredukoval objem dodávok cez ukrajinské územie na 65 miliónov metrov kubických, teda o 78 % oproti úrovni spred 1. januára 2009.

Európska únia, ktorá odoberá štvrtinu svojej spotreby plynu z Ruska, nalieha na Moskvu a Kyjev, aby do konca tohto týždňa vyriešili svoj spor.

Šéf ukrajinskej plynárenskej spoločnosti oznámil, že vo štvrtok (8.1.) odcestuje do Moskvy, zatiaľ čo Gazprom vyhlasuje, že je kedykoľvek pripravený rokovať.

Bulharsko, Turecko, Macedónsko, Grécko, Chorvátsko, Srbsko a Bosna informovali, že už nedostávajú cez Ukrajinu žiadny ruský plyn. Najkritickejšia situácia je v Bulharsku, ktoré sužuje mráz a má rezervy plynu približne na jeden mesiac.

Rakúsko hlási krátenie dodávok o 90 % a Rumunsko o 75 %. Nemecké energetické spoločnosti upozornili, že ak sa spor o cenu plynu medzi Kyjevom a Moskvou bude predlžovať a mrazivé počasie sa udrží, Nemecko môže mať problémy s nedostatkom plynu. Slovensko už vyhlásilo stav núdze a Poľsko znížilo zásobovanie priemyselných podnikov plynom.

Česká republika, ktorá tento polrok predsedá Európskej únii, zvažuje zvolanie mimoriadneho trojstranného summitu Rusko-Ukrajina-EÚ. Podľa premiéra Mirka Topolánka však únia zatiaľ trvá na tom, že dohodnúť sa musia Rusko a Ukrajina.

Kríza okolo ruského plynu by mohla zhoršiť vzťahy medzi Západom a Moskvou naštrbené konfliktom v Gruzínsku.

Ruský koncern zastavil dodávky plynu na Ukrajinu 1. januára, pretože Moskva a Kyjev sa nedokázali dohodnúť na cene pre tento rok a urovnaní doterajších ruských pohľadávok. Súčasná situácia je podobná stavu zo začiatku roka 2006, keď rovnaký spor viedol k zníženiu dodávok komodity do Európy.

Informovala o tom agentúra Reuters.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (28. 3. 2024)
USD 1.082
AUD 1.660
CZK 25.319
JPY 163.520
CAD 1.471
GBP 0.858
HUF 395.400
PLN 4.315
CHF 0.981
SEK 11.506

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 700
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 555
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 706
  5. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 10 032
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 991
  7. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 704
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 441
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 372
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 470
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 347
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 12 027
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 344
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 337
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 820
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 416
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Eduard Šebo (3 ku 2)

Eduard Šebo patrí medzi najbohatších Slovákov.


Premiéra Roberta Fica (Smer) vítajú v Galante na výjazdovom rokovaní vlády v čase volebnej kampane k voľbe prezidenta

Pellegrini cez šéfa Aliancie láka Maďarov. Ten podrazil vlastnú stranu.


a 1 ďalší
Štefan Harabin.

Za vyjadrením je Jureňa, Harabin ho okamžite zbavil funkcie.


Na snímke Adam Obert (Slovensko) počas prípravného medzištátneho futbalového stretnutia Slovensko - Rakúsko.

V oboch zápasoch dostal najvyššie známky.


Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Dominantné postavenie na trhu z pohľadu stávok, výhier a výťažku majú internetové kasína


SITA
Ilustračné foto.

Spotrebiteľské ceny oboch benzínov dosiahli najvyššie hodnoty za posledných 20 týždňov.


TASR
Ilustračné foto

Cez víkend sa čas posúva o jednu hodinu dopredu.


SITA
Eduard Šebo (3 ku 2)

Eduard Šebo patrí medzi najbohatších Slovákov.


  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 372
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 470
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 347
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 12 027
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 344
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 337
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 820
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 416
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu