BRATISLAVA. Občania si na dôchodok zo Sociálnej poisťovne a rovnako aj z druhého piliera budú musieť sporiť minimálne 15 rokov namiesto terajších desiatich. Od januára nebude štát platiť za invalidných občanov odvody do druhého piliera, hoci bude platiť za tých, čo poberajú úrazovú rentu.
Tieto zmeny začnú platiť aj napriek tomu, že opoziční poslanci požiadali Ústavný súd o vydanie predbežného opatrenia na pozastavenie účinnosti niektorých ustanovení novely zákona o sociálnom poistení. Podľa opozície nie sú totiž v súlade s ústavou.
Januárového termínu sa opozícia neobáva
Exministerka práce Iveta Radičová povedala, že podnet na Ústavný súd podali po tom, čo novela dôchodkových zákonov vyšla v Zbierke zákonov. Posledné sedenie Ústavného súdu bolo 19. decembra a „vedeli sme, že nemáme šancu stihnúť tento termín“.
„Návrh sa pridelí sudcovi – spravodajcovi na prvom januárovom zasadnutí pléna Ústavného súdu,“ citovala agentúra SITA koncom minulého týždňa riaditeľku Kancelárie predsedníčky Ústavného súdu Ľubicu Mackovičovú.
Radičová januárový termín zasadnutia Ústavného súdu nepovažuje za problém za predpokladu, že súd bude súhlasiť s návrhom na predbežné opatrenie. Ak nie, môže sa stať, že ľudia, ktorým sa už podľa nových pravidiel neoplatí sporiť na dôchodok, z druhého piliera vystúpia. No keď Ústavný súd dá za pravdu opozičným poslancom až po júni budúceho roka, bude už neskoro.
Opozícia vo svojom návrhu namieta, že parlament mení podmienky pre invalidov a sporiteľov so spätnou platnosťou, čím sa narúša princíp právnej istoty.
Poslankyňa za SMK Klára Sarközy v tejto súvislosti pripomenula, že Ústavný súd už v minulosti raz rozhodol v prospech invalidných občanov. Šlo o retroaktívne zmeny prepočtu invalidných dôchodkov, ktoré navrhlo ministerstvo práce pod vedením Ľudovíta Kaníka. Tie diskriminovali niektorých invalidných občanov.
Ďalšiu výhradu má opozícia k tomu, že ak štát nebude prispievať invalidom do druhého piliera, „de facto ich vylučuje z možnosti realizácie základného práva na primerané hmotné zabezpečenie v starobe“. Ľudia na plnej invalidite nebudú mať totiž inú možnosť, ako si sporiť na dôchodok z vlastného alebo na sporenie rezignovať. Vládna koalícia pritom vôbec nevyriešila problém, čo s nasporenými peniazmi invalidov v druhom pilieri, ak ani štát, ani oni sami si nebudú do druhého piliera prispievať.
Mihál: Invalidom zaviedli princíp solidarity
Aj podľa odborníka na dane a odvody Jozefa Mihála sa zmeny v dôchodkových zákonoch negatívne dotknú najmä invalidných občanov, ale týka sa to aj prvého piliera. Nový zákon zaviedol totiž do výpočtu starobných dôchodkov invalidov „princíp solidarity“.
Výška ich priemerného osobného mzdového bodu, ktorý je dôležitý pri výpočte starobného dôchodku, sa po novom bude rovnať hodnote 0,3 bez ohľadu na ich zárobok alebo stupeň invalidity. Dnes výška starobného dôchodku invalida závisí od výšky platených odvodov a stupňa invalidity. Nový zákon teda znevýhodňuje invalidov, ktorí si pri svojom postihnutí privyrábajú. „Inak povedané, vyzerá to, ako keby všetci invalidi mali mať rovnaké penzie,“ povedal Mihál.
Čo kritizuje opozícia
Zmeny týkajúce sa invalidných dôchodcov
Týmto občanom zanikne povinná účasť na starobnom poistení aj dôchodkovom sporení.
Predĺženie času dôchodkového poistenia a sporenia
Jednou z podmienok na vznik nároku na penziu zo Sociálnej poisťovne a z 2. piliera je dnes minimálny čas poistenia, resp. sporenia 10 rokov. Od januára sa zvyšuje na 15 rokov. Podľa opozície táto úprava „ústavne neprípustným spôsobom zasahuje do dôvery občanov v stabilitu a ochranu práv, ktoré podľa doterajšej právnej úpravy nadobudli“.