Akí pracovníci sú žiadaní v EÚ - šance pre Slovákov?
Bratislava 11. decembra (TASR) - Medzi najviac žiadané profesie v Rakúsku patria odborníci z oblasti výpočtovej techniky a médií, administratívni, sociálni a zdravotnícki pracovníci. Žiadané sú zdravotné sestry, lekári a kvalifikovaní opatrovatelia a ošetrovatelia. Záujem je aj o odborníkov na vyššie pozície v reklamných agentúrach, rušňovodičov, záhradníkov a záhradkárov. Rovnako o sezónne sily v turistike, poľnohospodárstve a lesníctve.
Záujem Slovákov o zamestnanie v niektorej z členských krajín Európskej únie (EÚ) stále rastie. Nie všetky povolania však majú šancu sa v zahraničí uplatniť. Informačný portál www.euroinfo.gov.sk ponúka podrobný prehľad povolaní a profesií, o ktoré je v jednotlivých členských krajinách EÚ najväčší záujem.
Írsko napr. potrebuje inžinierov, vedcov a manažérov. Má aj nedostatok architektov, stavbárov, stolárov, vodoinštalatérov, štukatérov, hotelového personálu vrátane recepčných, čašníkov, barmanov, kuchárov a chyžných. Pracovné príležitosti nájdu odborníci na informačné technológie a elektrotechnici. Veľa voľných miest je aj na pozície šofér, úradník v štátnej správe a personalista.
Vo Veľkej Británii majú šancu uplatniť sa kvalifikovaní pracovníci v strojárstve a stavebníctve, vodiči kamiónov, zásobovania, autobusov a ťažkej stavebnej techniky. V Londýne je nedostatok sociálnych pracovníkov, učiteľov a zdravotných sestier. V službách sú voľné miesta v kaderníctvach, vo verejnom stravovaní a cestovnom ruchu. V komerčnom a finančnom sektore chýbajú skúsení manažéri. Záujem je aj o kvalifikovaných programátorov, inžinierov a lekárov.
V Belgicku sú žiadaní výrobní a prevádzkoví manažéri, počítačoví odborníci, inžinieri so špecializáciou na stavebníctvo, telekomunikácie, hutníctvo, elektrotechniku a strojárstvo. Krajina má nedostatok zdravotných sestier, vodičov kamiónov a nákladných áut. Chýbajú aj robotníci v stavebníctve a upratovačky.
V susednom Česku nájdu uplatnenie ľudia v robotníckych profesiách vo významných priemyselných závodoch a v zdravotníctve. Cudzincov často zamestnávajú aj v obchodných firmách, poisťovníctve, bankovníctve, stavebníctve a reštauráciách.
Na trhu práce vo Francúzsku chýbajú systémoví analytici, výskumní pracovníci a vedci. V stavebníctve sa bez problémov uplatnia kvalifikovaní pracovníci. V strojárstve chýbajú manažéri na stredných a vyšších úrovniach. Najviac voľných miest je na pozície inžinier (technik, elektrikár), riadiaci pracovník vo veľkoobchode, mäsiar, pekár a ostatné potravinárske profesie, personalista, úradník, zdravotná sestra a ošetrovateľka, pôrodník, obchodný zástupca a vedci v oblasti chémie a fyziky.
Nemecko má nedostatok odborníkov v oblasti médií, informačných technológií, vo výskume a vývoji, finančných službách, v cestovnom ruchu a zdravotníctve. Šancu majú aj pracovníci v gastronómii a sezónni poľnohospodárski robotníci.
V Taliansku sú šance na zamestnanie v sektore informačných technológií. Vyžaduje sa však vysokoškolské vzdelanie a niekoľkoročná prax. Na severe je dopyt po elektroinžinieroch. Strojárske podniky pociťujú nedostatok strojných inžinierov. Žiadaní sú aj stavební inžinieri.
nedeľa 11. 12. 2005 13:12 | Copyright © TASR 2005
© 2005 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

- 4 hodiny
- 24h
- 3dni
- 7dní
- Gréci vybrali z bánk za jeden deň najmenej 700 miliónov eur 9 672
- Podľa šéfky MMF treba rátať s odchodom Grécka z eurozóny 3 946
Mobil budeme ako peňaženku používať už čoskoro 3 386
Jahnátek podal pre potravinovú pomoc trestné oznámenie 2 602- Najväčší dopyt po nájmoch je koncom leta 1 086
- Cestovky sa chystajú na odchod Grécka z eurozóny 801
- Hollande a Merkelová: Chceme Grécko v eurozóne 760
- Slovensko si stále drží rast, Česi prehĺbili recesiu 736
- Vklad s úrokom vopred prináša slabší výnos 650
- O eure rozhodne najbližších 48 hodín 594























