SME

Čipové občianske majú vážnu chybu, podpis sa dá ukradnúť

Ministerstvo vnútra chystá bezpečnejší podpis, no aktuálny problém zľahčuje. O bezpečnostnej diere vie už od júna.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SME - Gabriel Kuchta)

BRNO, BRATISLAVA. Občiansky preukaz s čipom má vážnu bezpečnostnú chybu, v dôsledku ktorej ktokoľvek s patričnými znalosťami a rozpočtom dokáže na základe verejne dostupných údajov ukradnúť niečí kvalifikovaný elektronický podpis.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takýto podpis sa dá následne ľahko zneužiť, pretože podľa zákona je rovnocenný s vlastnoručným podpisom; kvalifikovaným elektronickým podpisom sa podpisujú podania na súd či obchodný register, exekúcie alebo aj prevod nehnuteľnosti. Na tému ako prvý upozornil server DSL.sk.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo vnútra chybu pripúšťa, situáciu zľahčuje a avizuje, že už pripravuje riešenie na zaistenie bezpečnosti podpisov. Chybu v preukazoch odhalil česko-slovenský tím výskumníkov z Masarykovej univerzity v Brne. Technické podrobnosti zverejnili na webe.

Prečítajte si tiež: Výskumník: Chyba je zapečená priamo v preukazoch Čítajte 

„Pracovali sme na tom zhruba dva roky,“ vraví pre SME výskumník Petr Švenda z katedry počítačových systémov a komunikácie. Výskum nebol špeciálne zameraný na slovenské preukazy, skúmali rôzne šifrovacie nástroje.

Nakoniec odhalili chybu v jednej konkrétnej technológii, ktorú každodenne využívajú milióny používateľov na celom svete pri surfovaní na webe, posielaní e-mailov či podpisovaní elektronických dokumentov.

Chyba v slovenských čipových preukazoch teda nesúvisí s kvalitou tunajšieho e-governmentu, na ktorý sa minula viac ako miliarda eur.

SkryťVypnúť reklamu

Ako získať súkromný kľúč

V obehu je podľa aktuálnych údajov 2,5 milióna čipových dokladov, 300-tisíc z nich obsahuje aj elektronický podpis a bezpečnostná chyba sa ich bezprostredne dotýka. Pri elektronickom podpisovaní sa používajú dva typy šifrovacích kľúčov – verejný a súkromný.

Súkromný je nahraný v čipovom občianskom preukaze a slúži na podpisovanie dokumentu. Štandardne je súkromný kľúč určený len pre jeho majiteľa, nik iný by sa ním nemal podpisovať a nik iný by ho nemal poznať, aby sa podpis nedal ukradnúť a zneužiť.

Verejný kľúč je naopak súčasťou akékoľvek dokumentu, ktorý občan elektronicky podpísal a slúži na to, aby si úradníci alebo obchodní partneri mohli overiť pravosť digitálneho podpisu.

Výskumníci zistili, že šifrovací algoritmus v preukazoch je slabý, vďaka čomu sa dá z dostupného verejného kľúča dopočítať súkromný kľúč, čo by nemalo byť možné.

SkryťVypnúť reklamu

Táto zraniteľnosť sa objavila v šifrovacom algoritme RSA v spojení s konkrétnym bezpečnostným čipom od nemeckej firmy Infineon, na ktorom sa podpisové kľúče generujú. Práve tento algoritmus na tomto čipe sa používa v slovenských občianskych preukazoch.

Pár tisíc eur

Čipový občiansky používa 2048-bitové kľúče, toto číslo vypovedá o dĺžke a zložitosti daného kľúča.

Ak by útočník získal verejný kľúč občana, ktorý sa bežne objavuje v podpísaných dokumentoch, trvalo by 141 rokov vypočítať príslušný súkromný kľúč. Ale iba v prípade, že by sa takýto výpočet robil na domácom, tri roky starom počítači.

Ak by si útočník prenajal niekoľko desiatok serverov, trvalo by to niekoľko hodín, maximálne dní. Výskumníci vypočítali, že takýto prenájom by stál 20- až 40-tisíc eur. Výskum pritom naďalej pokračuje a podľa dostupných informácií skúmajú aj možnosti, ako sa dá digitálny podpis prelomiť skôr a lacnejšie.

SkryťVypnúť reklamu

Ale už suma 20- až 40-tisíc eur je relatívne nízka, keďže môže byť motivovaný výrazne vyššími ziskami, napríklad podvodným prevodom majetku či firmy.

Vláda mesiace mlčala

Výskumníci z Masarykovej univerzity odhalili chybu ešte v januári tohto roka, v súlade s pravidlami etického hackingu o nej verejne nehovorili, informovali výrobcu čipov a dali mu čas, aby na ňu zareagoval. Opis chyby zverejnili po desiatich mesiacoch.

Začiatkom leta nemecká firma Infineon Technologies upozornila na chybu zákazníkov, v júni prišlo takéto varovanie aj na Slovensko, potvrdilo ministerstvo vnútra pre SME.

Prečítajte si tiež: Digitálne podpisy sudcov a advokátov chybu nemajú Čítajte 

V rovnakom čase prišlo varovanie aj do Estónska, ktoré používa vo svojich čipových občianskych preukazoch rovnakú chybnú technológiu na digitálne podpisovanie.

Ale kým estónska vláda občanov na problém upozornila a pripravuje výmenu certifikátov na preukazoch, slovenské ministerstvo vnútra mlčalo. Prvýkrát problém priznalo až pre portál DSL.sk v pondelok podvečer, keď výskumníci zverejnili sumár svojej práce.

SkryťVypnúť reklamu

V utorok ministerstvo vydalo širšie stanovisko, kde bezpečnostnú dieru síce priznáva, ale zľahčuje. Odvoláva sa napríklad na to, že ide len o teoretickú možnosť zneužitia, keďže vypočítať súkromný kľúč by trvalo veľmi dlho.

Sľubujú bezpečnejší kľúč

Ministerstvo zároveň informovalo, že pracuje na zaistení bezpečnosti podpisu. „Držitelia elektronických preukazov si ich nebudú musieť meniť,“ ubezpečuje.

V najbližšom čase ministerstvo plánuje zaviesť do dokladov 4096-bitový kľúč, dvakrát dlhší a zložitejší než aktuálne používaný. Výrazne to predĺži čas potrebný na prelomenie kľúča, čo zaistí jeho bezpečnosť na niekoľko ďalších rokov.

Ministerstvo zároveň avizuje, že by chcelo nahradiť celý šifrovací algoritmus v čipe - starší algoritmus RSA z 80. rokov moderným algoritmom ECC, ktorý sa začal používať v roku 2004.

SkryťVypnúť reklamu

Úradníci sľubujú, že sa pokúsia všetko urobiť na diaľku, aby ľudia nemuseli chodiť s dokladmi na policajné stanice. „Pri obnove a generovaní nových komponentov pre tvorbu elektronického podpisu v maximálnej miere využijeme elektronické služby,“ tvrdí.

Na porovnanie Estónsko plánuje chybu odstrániť tak, že občania si pomocou špeciálneho softvéru z domu sami nahrajú na čipový preukaz novú bezpečnejšiu technológiu na tvorbu digitálneho podpisu.

Zrušiť podpisy všetkým?

Pravidlá na vytváranie a overovanie podpisových certifikátov hovoria, že keď sa ukáže reálna hrozba zneužitia podpisových kľúčov, musia sa všetky zneplatniť. Ide drastické opatrenie, ktoré by malo dopad na všetkých 300-tisíc držiteľov e-občianskeho s podpisom.

Prečo sa tak ešte nestalo? „Publikovaná zraniteľnosť je zatiaľ len teoretická,“ vraví Jaroslav Ondriska, riaditeľ výskumu a vývoja vo firme Disig, od ktorej vláda nakupuje podpisové kľúče pre občanov.

SkryťVypnúť reklamu

Je pravda, že výskumníci zatiaľ nezverejnili reálny príklad zneužitia odhalenej chyby, dovtedy teda vláda aj Disig považujú chybu iba za teoretickú. „Máme za to, že doposiaľ nebol preukázaný žiaden z prípadov, ktoré nás oprávňujú zrušiť certifikáty,“ vraví Ondriska.

Výskumníci z Brna ohlásili na 2. novembra prednášku, kde zverejnia ďalšie podrobnosti o chybe v podpisovaní; na takýchto prednáškach sa zvykne zverejniť aj ukážka konkrétneho zneužitia chyby.

Ondriska potvrdil, že ak sa reálne preukáže zneužitie verejného kľúča z e-občianskeho, po dohode s ministerstvom vnútra zneplatnia podpisové kľúče všetkým občanom.

Výskumníci pritom odovzdali výrobcovi čipov reálne súkromné kľúče, ku ktorým sa dopočítali. Vážnosť chyby uznal aj Microsoft, keď minulý týždeň vydal bezpečnostnú záplatu pre softvér s odhalenou chybou.

SkryťVypnúť reklamu

Kto sa bojí, nech zruší kľúče

Podmienky používania čipových občianskych hovoria, že pri hrozbe úniku súkromného podpisového kľúča treba tento kľúč zneplatniť. Odporúča to aj ministerstvo ľudom, ktorí sa obávajú o bezpečnosť svojho digitálneho podpisu, ale akú majú alternatívu, nehovorí.

Elektronický podpis je pritom už dnes nevyhnutnosť, od jari je totiž exekučné konanie elektronické a portál Slovensko.sk je povinný pre všetky firmy.

Kľúče na podpisovanie sa dajú zneplatniť osobne na ktoromkoľvek policajnom oddelení dokladov alebo cez web. V utorok pritom webová služba na zneplatnenie podpisu nefungovala.

Národný bezpečnostný úrad, ktorý podľa zákona zodpovedá za celú oblasť digitálneho podpisovania, na otázky neodpovedal.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (19. 3. 2024)
USD 1.089
AUD 1.658
CZK 25.200
JPY 162.510
CAD 1.475
GBP 0.855
HUF 394.950
PLN 4.311
CHF 0.963
SEK 11.318

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 109
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 9 697
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 677
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 782
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 724
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 022
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 177
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 457
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 689
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 644
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 764
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 136
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 9 872
  8. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 8 140
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pozemky, na ktorých malo vyrásť nákupné centrum Aqario.

Komplex Aquario už zostane len na papieri.


Ak si daňové priznanie podávate sami, časť daní darujete priamo v tlačive daňového priznania.

Aj oznámenie o predĺžení lehoty musí byť podané najneskôr do 2. apríla.


TASR
Kandidát na prezidenta Ivan Korčok

Prehľad prešľapov prezidentského kandidáta Ivana Korčoka.


a 2 ďalší
Zľava generálny tajomník Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) Mathias Cormann a predseda vlády SR Robert Fico (Smer) počas spoločného stretnutia na Úrade vlády SR pri príležitosti zverejnenia nového Ekonomického prehľadu OECD o Slovensku.

Nájomné bývanie chcú okrem Štátneho fondu riešiť aj súkromnými investíciami.


TASR
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 177
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 457
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 689
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 644
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 764
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 136
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 9 872
  8. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 8 140
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťZatvoriť reklamu