SME

O župu, ktorá sa rozprestiera od Moravy až po Maďarsko, má záujem len šesť kandidátov

Trnavskému kraju robia dobré meno kúpele, víno, ale aj golfové ihriská. Miestnych najviac trápi práca, hoci v porovnaní so zvyškom krajiny jej majú dosť.

Slávnostné otvorenie Tradičného trnavského jarmoku 2017 (Zdroj: SITA)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

ŠAŠTÍN-STRÁŽE. „Náš malý rodinný penzión sa nám podarilo zariadiť z eurofonodov,“ víta nás na Záhorí vitálna šesťdesiatnička Anna Packová. Že na penzión prispela aj Európska únia, oznamuje aj ceduľa vedľa vstupnej brány.

Anna Packová do cestovného ruchu vhupla neplánovane pred štyrmi rokmi. „Keď sa mi naskytla príležitosť kúpiť starý secesný dom, okolo ktorého som dennodenne chodila do práce, neváhala som. Vtedy som ešte ani len netušila, že budem prevádzkovať ubytovanie,“ vysvetľuje Packová popritom, ako nás sprevádza po penzióne zariadenom v starosvetskom štýle. Výzvu, ktorá podporovala rekonštrukciu rodinných domov na nízkokapacitné ubytovacie zariadenia, objavil na internete jej syn Frederik.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Penzión je počas našej návštevy úplne prázdny, noví hostia majú prísť až o niekoľko dní.

V jednej z izieb sa Packová pristaví a ukazuje nám čiernobielu fotografiu, na ktorej je dom v pôvodnom stave. Dom na rohu ulice bol neobývateľný, mal deravú strechu a zničenú fasádu.

Neďaleko penziónu stojí jedna z najvýznamnejších bazilík na Slovensku. Baziliku Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne každoročne navštívia desaťtisíce veriacich. Aj to bol dôvod, prečo Packovcom renováciu schválili. Cieľom projektu Európskej únie bola totiž podpora regionálneho cestovného ruchu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

„Paradoxne ani jeden pútnik sa u nás neubytuje. Prichádzajú sem len na otočku, aj jedlo si berú z domu,“ prezrádza Packová. V posledných rokoch k nim chodia hostia, ktorí cestujú za golfovým ihriskom vo vedľajšej dedine.

Prečítajte si tiež: Eurofondy nedostal a kamarátom nechce byť zaviazaný Čítajte 

S riadením penziónu Packovej pomáha syn, ktorý nám objasňuje, že penzión nepostavili s vidinou rýchleho zbohatnutia. Bral to skôr ako zábavku pre mamu, ktorá prevádzku penziónu stíha popri práci v školskej družine.

„Ak by mal byť penzión naším jediným zdrojom príjmov, museli by nám eurofondy vyplatiť vopred. A nie s 50-percentným refinancovaním, ale so stopercentným,“ ilustruje Frederik náročnosť podnikania v cestovnom ruchu.

Packovci na začiatku do celého objektu investovali z vlastného vrecka, zobrali na seba záväzky a počas prvých rokov bol ich najväčším nepriateľom čas, pretože museli preinvestovať minimálne 80 percent z celkových nákladov. Európske peniaze dostali naspäť postupne v troch splátkach.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C54AM na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu