SME

Široký vlastní Váhostav cez majora z ŠtB

Vyšetrovanie ukázalo, že Váhostav pre oligarchu Juraja Širokého vlastní jeho niekdajší nadriadený z americkej misie v ŠtB.

Vľavo Juraj Široký na fotografii z februára 2016, vpravo na snímke z personálneho spisu ŠtB v Ústave pamäti národa. (Zdroj: ÚPN, SME/Jozef Jakubčo, Ján Krošlák)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

BRATISLAVA. Juraj Široký sa ešte začiatkom tohto roka oficiálne priznal, že ovláda stavebnú firmu Váhostav, ale doteraz neboli známe žiadne podrobnosti.

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) v piatok zverejnil 30-stranové rozhodnutie, ktoré podrobne opisuje časť vlastníckej štruktúry Váhostavu. Širokého v nej stále oficiálne nevidieť, akcie preňho spravuje niekdajší nadriadený zo Štátnej bezpečnosti (ŠtB).

Výsledky vyšetrovania ÚVO tiež posilňujú podozrenia, že Široký má blízky vzťah s bratislavským advokátom Danielom Futejom, ktorý bol do októbra 2015 polovičným majiteľom zdravotnej poisťovne Dôvera a dodnes sa špekuluje, že v nej obhajoval Širokého záujmy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Úrad začal vyšetrovať vlastnícku štruktúru Váhostavu vlani v júli. Keďže firma nevedela zdokladovať, kto sú jej skutoční vlastníci, 3. januára dostala 20-tisícovú pokutu. Široký sa týždeň po tom priznal, že Váhostav naozaj ovláda.

Vzápätí úrad spustil druhé vyšetrovanie, v ktorom preveruje, či sa oligarcha nemal zapísať do registra skôr. Ak úrad firme preukáže vinu, hrozí jej pokuta do milióna eur a zároveň trojročný zákaz účasti vo verejnom obstarávaní.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Ako mal Široký tunelovať harvardské fondy a ako sa to celé skončilo Čítajte 

Schovaný za biele kone

Keď sa Široký začiatkom roka priznal, že vlastní Váhostav, do registra dal zapísať, že podnik „ovláda iným spôsobom“. Úrad zistil, že sa skrýva za nastrčenými osobami.

Zmeny v akcionárskej štruktúre Druhej strategickej sú znakom zakrývania vlastníckej štruktúry a legalizácie výnosov z trestnej činnosti.

Zdeněk Častorál, likvidátor harvardov, 2015

Časť vlastníckej štruktúry stavebnej firmy sa zmenila 25. júla 2016, teda tri týždne po otvorení vyšetrovania.

Úrad napočítal, že novovzniknutá česká spoločnosť Helston Investments vtedy získala bezmála 30-percentný podiel vo Váhostave. Prevzala ho od novozélandskej schránkovej firmy Beacon Holdings.

Helston Investments nemá v obchodnom registri zapísaných majiteľov, firmu spravujú biele kone. ÚVO sa preto obrátil na banku, ktorá zastrešovala prevod akcií z novozélandskej firmy Beacon Holdings na Helston.

Zákon o boji proti praniu špinavých peňazí bankám pod hrozbou pokuty a straty bankovej licencie prikazuje, aby identifikovali skutočných vlastníkov firiem, inak musia obchod odmietnuť.

Banka úradu poslala kópiu vyhlásenia o skutočnom vlastníctve Helstonu. „V tomto dokumente pán Ing. Juraj Široký vyhlásil, že je konečným užívateľom výhod spoločnosti Helston Investments,“ píše úrad. Široký je dominantným, možno jediným vlastníkom Helstonu, ale vo vyhlásení nie je uvedený jeho presný podiel.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Nová vlastnícka štruktúra Váhostavu

Americká misia v ŠtB

Väzba Širokého s firmou Helston ukazuje, že oligarcha dodnes spolupracuje so svojím niekdajším kolegom zo Štátnej bezpečnosti a neskôr vytunelovaného Harvardského průmyslového holdingu.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4VH4 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pozemky, na ktorých malo vyrásť nákupné centrum Aqario.

Komplex Aquario už zostane len na papieri.


Ak si daňové priznanie podávate sami, časť daní darujete priamo v tlačive daňového priznania.

Aj oznámenie o predĺžení lehoty musí byť podané najneskôr do 2. apríla.


TASR
Kandidát na prezidenta Ivan Korčok

Prehľad prešľapov prezidentského kandidáta Ivana Korčoka.


a 2 ďalší
Zľava generálny tajomník Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) Mathias Cormann a predseda vlády SR Robert Fico (Smer) počas spoločného stretnutia na Úrade vlády SR pri príležitosti zverejnenia nového Ekonomického prehľadu OECD o Slovensku.

Nájomné bývanie chcú okrem Štátneho fondu riešiť aj súkromnými investíciami.


TASR
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu