SME

Učiteľ, ktorý sa rád hral. Ako sa Milan Reindl stal dizajnérom Lego Technic (rozhovor)

Nevyštudoval techniku ani dizajn, ale angličtinu. Napriek tomu sa stal jedným z jedenástich dizajnérov Lego Technic. Len vďaka tomu, že si rád z lega skladal veci, na ktoré nemal návod. Od jedenástich až kým ho nezamestnalo Lego, minul na túto skladačku desaťtisíce korún.

Milan Reindl so svojím prvým diaľkovo ovládaným modelom. Na trhu sa objaví v januári 2017. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Lego má svoju centrálu v dánskom Billunde. Pracuje tam aj jediný dizajnér z bývalého Česko-Slovenska Milan Reindl. Odišiel tam pred štyri a pol rokom splniť si svoj sen. V rozhovore pre SME ukázal aj svoj nový model. Ide o pásový závoďak. Je to jeho prvý model na diaľkové ovládanie.

„Máme špeciálne testovacie miestnosti. Deti sa v nich hrajú s hračkami a dávajú nám podnety. Často nemajú žiaden podnet, len nám povedia, že sú spokojné a hračka ich baví,“ vraví Čech.

Ste dizajnérom lega. Čo presne robíte? Nakreslíte nový model a čo sa deje ďalej?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Veľmi často ich nekreslím, radšej hneď staviam. Pri modeli som zodpovedný za jeho celkový vzhľad, funkčnosť, pevnosť, hrateľnosť a primeranosť cieľovej vekovej skupine.“

Ako vzniká model od nápadu až po uvedenie na trh?

„Je to pokus-omyl. Prestavujem daný model, pokiaľ nespĺňa všetky nároky, ktoré má. Z 99 percent si vystačím s dielmi, ktoré už Technic vo svojom portfóliu má. Pokiaľ už k uvedeniu nového dielu dôjde, snažíme sa, aby bol použiteľný v množstve iných stavebníc. Po zavŕšení designovej časti nastáva schvaľovací proces a naledujú ďalšie práce v dopredu danom postupe tak, aby pred uvedením na trh bolo všetko v poriadku.“

Za nadriadenými prídete len s nápadom na papieri alebo už aj s poskladaným modelom?

„Funguje to dvoma spôsobmi. Buď prídem za nadriadeným s nápadom alebo naopak. Dohodneme, ako by mal model vyzerať, aký by mal byť veľký, aké by mal mať funkcie a čo od neho očakávame. Funkcií, ktoré navrhnem, je vždy viac. V závere je ich lepšie škrtať ako dorábať.“

Akým spôsobom prebieha vyjednávanie o konečnej podobe modelu?

„Ide o ping-pong. Prinesiem návrh, ktorý nadriadení okomentujú, následne poviem ja svoj názor, čo by mal model mať. Ten opäť okomentujú. Ide to dookola až do času, kým som schopný model zrealizovať tak, aby spĺňal všetky nároky na odolnosť či pevnosť. Pohyblivé modely sa veľmi dlho testujú. Testujeme tiež výdrž batérií, aby ich zákazníci nemuseli často meniť. Naše modely majú oveľa väčšie nároky ako tie bežné.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ako dlho trvá výroba modelu?

„Záleží od jeho veľkosti. Niekedy sa však stane i to, že nápad dostanem skôr, ako je vhodné sortiment vydať. Preto ho odložíme. Niekedy v poslednej chvíli príde lepší nápad, a potom máme len niekoľko dní, aby ste ho predstavili vyššiemu vedeniu. Vo všeobecnosti však ide rádovo o mesiace či roky.

Napríklad Porsche 911 GT3 RS sa vyvíjalo niekoľko rokov. Začalo to prvou skicou a komunikáciou s partnerskou spoločnosťou. Ak totiž chceme vydať Porsche, nemôžeme to urobiť za ich chrbtom. Komunikácia pokračovala až do dokončenia modelu. Čím je model komplexnejší, tým je dlhší vývoj.“

Vy ste navrhli Porsche?

„Nie, bol to môj kolega Uwe v spolupráci s centrálou Porsche. Prebiehalo niekoľko konzultácií až dospeli k nádhernému a najväčšiemu autu aké kedy Lego malo. Má napríklad sekvenčnú prevodovku ako v reálnom aute.“

Ako dlho je model na trhu?

„Približne dva roky. Niektoré e-shopy model držia, no Lego ho už netlačí. V továrňach na to nemá kapacity. Lego Technic totiž vydá ročne okolo 22 modelov. Iné to bolo v minulosti, keď bolo ročne len niekoľko modelov.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Aký model ste vymysleli vy?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4SD2 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu