SME

Peniaze z Dôvery mali ísť na Bahamy, keď tam staval aj Široký

Pláž na Bahamách (ilustračné foto) (Zdroj: SITA/AP)

Futej z Dôvery zinkasoval 195 miliónov eur, v zoznamoch najbohatších nie je.

Z Nassau TOM NICHOLSON

Z Bratislavy MARTINA RAÁBOVÁ a ADAM VALČEK

Editor: JAKUB FILO

Niekdajší spoluvlastník zdravotnej poisťovne Dôvera – bratislavský advokát Daniel Futej – v roku 2012 plánoval zisky zo zdravotnej poisťovne Dôvera použiť aj na výstavbu nehnuteľnosti na Bahamách.

Prečítajte si tiež: Ako to bolo s peniazmi vtedy na Bahamách Čítajte 

Tento zámer opisujú Panama Papers, teda korešpondencia a dokumenty uniknuté z panamskej právnickej firmy Mossack Fonseca. Denník SME ich analyzoval v spolupráci s Českým centrom pre investigatívnu žurnalistiku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Peniaze, ktoré chcel Daniel Futej na investície na Bahamách použiť, získal vďaka zložitej a neobvyklej účtovnej operácii pri spájaní poisťovní Dôvera a Apollo v roku 2009.  

Odkrytie pozadia Futejovho zámeru investovať v Karibiku je vo verejnom záujme, pretože Futej mal v pláne v Karibiku investovať zisky zo zdravotnej poisťovne, ktorá podniká s verejnými zdrojmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V rovnakom čase sa na Bahamách stavala vila aj pre slovenského oligarchu Juraja Širokého.

Vyrozprávať tento príbeh je dôležité aj preto, že môže objasniť, či a aký vzťah má Futej s Jurajom Širokým.

Novinári už šesť rokov špekulujú, že Futej vlastnil 50 percent akcií poisťovne Dôvera práve v prospech Širokého. Futej to odmieta a tvrdí, že na Bahamách mu „nepredal ani neprenajal žiadnu nehnuteľnosť“.

Dôveru ovláda investičná skupina Penta, ktorá vlani od Futeja kúpila aj jeho polovicu poisťovne. Skupina odmieta, že by Široký niekedy bol v pozadí poisťovne. Pri účtovnej operácii, vďaka ktorej Futej zinkasoval asi 195 miliónov eur a zhruba takú sumu zinkasovala aj Penta, finančníci opakujú, že bola legálna.

Prečo sa vôbec Futej dohodol s Pentou na vytvorení 400-miliónového „fiktívneho“ zisku? A ako nakladá  s peniazmi zarobenými v Dôvere? Z čoho a ako financoval výstavbu vily v Karibiku samotný Široký?

Futejov pozemok na Bahamách?

Futej vlastnil podiel v poisťovni Dôvera cez cyperskú schránkovú firmu Prefto Holdings Limited.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V roku 2012 poslala Dôvera na účet firmy Prefto dividendy 25 miliónov eur.

Práve v tom čase už Futej niekoľko týždňov riešil potenciálnu výstavbu na Bahamách.

Právnici z Mossack Fonseca dostali zadanie od Futeja 12. júna. Bratislavský advokát nerokoval s nimi priamo, v jeho mene prípad riešil Jiří Myslivec z poradenskej firmy Waberia Consulting.

Z korešpondencie nie je jasné, ako presne chcel Futej investovať do nehnuteľností. Samotný Myslivec v správe z 13. júna nepriamo priznáva, že má málo informácií - píše, že neustále dostáva od klienta podrobnejšie informácie o projekte. V správach sa preto objavujú čiastkové informácie a aj nezodpovedané otázky.

Napríklad v spomínanej správe z 13. júna Myslivec napísal do Mossack Fonseca, že „klient už urobil kroky na nákup pozemkov, teraz hľadá štruktúru na financovanie výstavby a vlastníctva“.

V ďalších správach nebolo jednoznačne uvedené, či Futej pozemok má kúpený, alebo to len plánuje. Pracovníci Mossack Fonseca z toho boli zmätení. Viackrát sa pýtali, ako to teda je.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

„Ak pán Futej už kúpil nehnuteľnosť na Bahamách, a zdá sa, že áno, tak to malo byť súčasťou tejto transakcie. Pomôže, ak nám pán Futej poskytne kópie dokumentov o kúpe pozemkov, aby sme overili, že je všetko v poriadku,“ napísala 3. augusta 2012 právnička Lucia E. Broughton, ktorá spolupracovala na prípade s Mossack Fonseca.

Otázka ohľadom vlastnenia pozemku však v e-mailoch zostala nezodpovedaná.

Prečítajte si tiež: Piráti z Karibiku: Široký a Kožený (reportáž Toma Nicholsona) Čítajte 

Majú internetbanking?

Napriek zmätočným informáciám sa Futej rozhodol využívať služby Mossack Fonseca. „Potvrdzujem, že klient má záujem o založenie spoločnosti na Bahamách a zriadenie účtu v miestnej banke,“ napísal 29. júna 2012 Myslivec.

Panamskí právnici akurát v tom čase do zásoby založili čistú schránkovú firmu Mondrain International, ktorú previedli na Futeja. Bratislavský advokát sa v tomto prípade neschovával za biele kone, ale na akciový certifikát dal napísať rovno svoje vlastné meno.

Myslivec od panamských právnikov chcel, aby pre firmu Mondrain vybavili bankový účet v miestnej banke.  

„Náš klient chce použiť bankový účet na platby miestnym dodávateľom, remeselníkom, developerom a podobne,“ píše Myslivec v správe z 25. júla 2012. V e-maile sa tiež pýta, či tamojšie banky majú internetbanking, nakoľko je bezpečný alebo ako dlho trvá platba medzi bankami.

Prečítajte si tiež: Daniel Futej: Právnik, ktorý dokázal presvedčiť mocných (profil) Čítajte 

Banka: Musí prísť osobne

Právnici z Mossack Fonseca zistili, že kanadská banka RBC s pobočkou na Bahamách je ochotná firme Mondrain otvoriť účet, iba keď do Nassau pricestuje osobne vlastník firmy, ktorým bol sám Futej.

Bratislavský advokát podľa korešpondencie v tom čase aj tak plánoval pricestovať na ostrov, nemal preto problém zastaviť sa v banke.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C472W na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
V denníku SME spolupracuje s prestávkou od septembra 2008. Pracoval aj v týždenníku Trend. Má na konte viacero novinárskych cien aj ocenenie Biela vrana. Pravidelne sa súdi so štátnymi orgánmi, ktoré zatajujú informácie. Facebook, Twitter
Študovala obchodnú akadémiu, po škole pracovala ako účtovníčka. Neskôr o problematike daní či odvodov písala pre Hospodárske noviny. Do SME nastúpila začiatkom leta 2015, venuje sa najmä eGovernmentu, podnikaniu a kauzám. Facebook, Twitter

Čítajte ďalej

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu