SME

Odchody za hranice lámu rekordy, znižuje to nezamestnanosť

Počet Slovákov, ktorí sa v cudzine rozhodli usídliť natrvalo, sa rokmi stále zvyšuje.

Ilustračné foto (Zdroj: SME - Ján Krošlák)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

BRATISLAVA. Pred tromi rokmi odišiel Ján Florek zo Slovenska do Londýna. Mal na to viac dôvodov. Chcel okúsiť nový svet, zdokonaliť sa v anglickom jazyku. Doma ho nedržali žiadne finančné záväzky ani práca, ktorá by ho obzvlášť bavila či bola dobre ohodnotená. 

„Začiatky neboli jednoduché, ale dali sa prežiť. V každom prípade to bola dobrá škola do života,“ hovorí Florek, ktorý síce vyštudoval vysokú školu, no v Anglicku robil aj v kuchyni či v sklade. Dnes pracuje v hoteli.

Prečítajte si aj: Obchodníci s ilúziou

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podobne ako mnoho iných Slovákov odchádzal Florek aj s manželkou do zahraničia len na rok, z jedného sa už stali tri a stále nie je isté, kedy sa vrátia. „Plánujeme sa vrátiť, ale nevieme kedy. Desí nás aj pracovná situácia na Slovensku. Ak sa vrátime, plánujeme sa usadiť na východnom Slovensku. Ponuka práce je tam dosť slabá,“ vysvetľuje.

O to, že by si nedokázal nájsť prácu, sa nebojí, tvrdí, že práca sa nájde vždy, keď človek veľmi chce. Problémom môže byť podľa neho nájsť si dobre platenú prácu. „Na to, že by nám štát alebo úrad práce pomohli, sa vôbec nespoliehame,“ dodáva. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Tvrdí, že rovnaké obavy má väčšina Slovákov, s ktorými sa v zahraničí rozprával. A ak sa už niekto z Anglicka rozhodol vrátiť na Slovensko, vždy sa nasťahoval do Bratislavy, kde s hľadaním práce nie je až taký veľký problém.

Práve ľudia, ktorí sa rozhodnú odísť do zahraničia za prácou, sú tí, čo vláde za posledné obdobie výrazne pomohli k zníženiu nezamestnanosti. 
Presný počet ľudí pracujúcich v cudzine nie je známy, globálnu štatistiku Slovensko nemá. Aj čiastkové údaje však nasvedčujú, že do zahraničia odišiel rekordný počet Slovákov.

Odchádzajú najmä šikovní

Od júna do septembra minulého roka odišlo za prácou zo Slovenska takmer 12-tisíc ľudí. Menej ako rok tam podľa štatistického úradu v treťom štvrťroku pracovalo takmer 154-tisíc ľudí, čo je najviac prinajmenšom od roku 2010. 

Hlavným dôvodom odchodu ľudí do cudziny je podľa odborníkov práca. Buď si ju na Slovensku nevedia nájsť, alebo im nevyhovuje výška platu. Minimálna mzda na Slovensku je od januára 405 eur, priemerný plat sa pohybuje na úrovni 860 eur v hrubom. Problém odchodov do zahraničia je podľa prognostika Slovenskej akadémie vied Vladimíra Baláža najmä v tom, že nám unikajú odborníci a špecialisti, čiže takzvané mozgy, ktoré sú dôležité, aby sa krajina hýbala vpred. 

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C44VV na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu